Lipiec 2018

Nowość wydawnictwa Albatros

Lee Child - Nocna runda

JEDNA Z NAJPOPULARNIEJSZYCH SERII SENSACYJNYCH NA ŚWIECIE: PONAD 100 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY KSIĄŻEK, DOSTĘPNYCH W 97 KRAJACH I PRZETŁUMACZONYCH NA 42 JĘZYKI.

To już reguła: Reacher wysiada z autobusu – Lee Child ląduje na liście bestsellerów.

Wysiadł na postoju, żeby rozprostować kości, i na wystawie lombardu zobaczył znajomo wyglądający sygnet. Takie nosili kadeci West Point, kiedy tam studiował. Ten, sądząc po wielkości, należał do kadetki. Jak to się stało, że trafił do lombardu w jakiejś dziurze? Chęć odkrycia tej historii to wystarczający powód, by nie wsiadać z powrotem do autobusu. A jest jeszcze inny: informacje o sygnecie Reacher musi wyciągać tak, że pytane osoby pożałują, że kiedykolwiek go spotkały. Co tym bardziej podsyca jego determinację.

Pozna historię właścicielki sygnetu, nawet jeśli będzie musiał stanąć sam przeciwko bandzie harleyowców, spacyfikować miejscowego mafiosa, sprzymierzyć się z dziwnym człowieczkiem w garniturze i przemierzać dzikie pustkowia Wyoming.

Kawał mięsistej, mocnej, energetycznej prozy, która łapie czytelnika za kołnierz i nie puszcza, dopóki nie dotrzemy do ostatniej strony. Lee Child jest jak Jack Reacher. Nie do podrobienia i nie do pokonania.
Wojciech Chmielarz, autor kryminałów.

Nowość wydawnictwa Drageus

B.V. Larson - Star Force: Unicestwienie

Kyle’a Riggsa czeka niezła przeprawa. W „Unicestwieniu”, siódmej powieści z serii Star Force, nic nie idzie zgodnie z planem. Trzy niedawno założone ludzkie kolonie w układzie Eden radzą sobie coraz lepiej, lecz liczne siły dążą do ich wyeliminowania. Skorupiaki proszą o pomoc, choć są zaprzysięgłymi wrogami Sił Gwiezdnych. Czy okażą się potencjalnymi sojusznikami, czy też podstępnymi zdrajcami? I
dlaczego temperatura oceanów na ich światach rośnie?

Tajemnice piętrzą się nawet wtedy, gdy Riggs wyrusza zbadać sytuację. Niebiescy ślą niejasne groźby, a Ziemia prosi o zawarcie pokoju. Komu można zaufać, a kto trzyma ukryty za plecami sztylet?

BBPO. Plaga Żab. Tom 1 – Mike Mignola i inni

„Ghostbusters” na poważnie

Marcin Knyszyński

Mike Mignola, jeszcze zanim stworzył postać Hellboya, planował napisać całą serię komiksów o grupie bohaterów walczących z paranormalnymi zagrożeniami. Pomysł jednak upadł, robota nie szła – Mignola czuł, że nie tędy droga. Ostatecznie powstał komiks, w którym to czerwony diabeł gra pierwsze skrzypce, a grupa towarzyszących mu bohaterów zajęła drugi plan, przyjęła rolę czegoś w rodzaju ekipy sidekicków. Biuro Badań Paranormalnych i Obrony, bo o tej organizacji mowa, dostało swoją drugą szansę w 2001 roku, kiedy autor postanowił wrócić do oryginalnego pomysłu. Jak wyszło?

Hellboy przeżył prawdziwą traumę w historii „Zdobywca Czerw”, którą mogliśmy przeczytać w trzecim zbiorczym tomie jego przygód. Opuszczenie przez niego B.B.P.O. było prawie jak porzucenie dzieci przez opiekuna – prawdziwe stało się tu porzekadło mówiące o tym, że doceniamy pewne rzeczy dopiero po tym, kiedy jak je utracimy. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. W styczniu 2002 roku ukazuje się pierwszy odcinek serii „B.B.P.O.” zatytułowany „Nawiedzona ziemia”, którego scenariusz napisał Mike Mignola, a kadry narysował Ryan Sook. Nowo powstała seria miała być w zamierzeniu pewnym eksperymentem, bez jakiegoś długofalowego planu. Mignola i Scott Allie (redaktor w wydawnictwie Dark Horse Comics) postanowili po prostu sprawdzić, czy da się napisać historię w świecie Hellboya bez Hellboya. Udało się. Seria przyciągnęła wielu młodych twórców, fanów komiksu, który istniał już na rynku od ośmiu lat. Mike Mignola odsunął się z czasem od serii, oddając się całkowicie historii piekielnego chłopca. Tymczasem spin-off przetrwał, rozwinął się i ma się znakomicie.

Mike Mignola i inni w Subiektywnie

Mike Mignola, jeszcze zanim stworzył postać Hellboya, planował napisać całą serię komiksów o grupie bohaterów walczących z paranormalnymi zagrożeniami. Pomysł jednak upadł, robota nie szła – Mignola czuł, że nie tędy droga. Ostatecznie powstał komiks, w którym to czerwony diabeł gra pierwsze skrzypce, a grupa towarzyszących mu bohaterów zajęła drugi plan, przyjęła rolę czegoś w rodzaju ekipy sidekicków. Biuro Badań Paranormalnych i Obrony, bo o tej organizacji mowa, dostało swoją drugą szansę w 2001 roku, kiedy autor postanowił wrócić do oryginalnego pomysłu. Jak wyszło?

 

Nowy miesiąc w Subiektywnie otwiera Marcin recenzją pierwszego tomu BBPO. Plagi Żab.

W Samo Południe CCCXLV - ogłoszenie wyników

Dwa tygodnie temu rzuciliśmy na szalę trzy egzemplarze najnowszej powieści Rafała Dębskiego Jadowity miecz, książki przekazanej nam przez wydawnictwo Fabryka Słów. Przeważyć miała znajomość odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

 

Odpowiedzi powinny brzmieć następująco:

1. Kiedy Bóg zasypia.

2. Siódmy liść. 1998.

3. Zbłąkany wędrowiec.

 

Nagrody otrzymują:

Joanna Kruczkowska, Kamil Wargin, Justyna Ziora.

 

Gratulujemy

Mail na który należy przekazać adresy: odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Dariusz Lipiński - Po kręgosłupie Europy Rowerem z Paryża do Santiago de Compostela

Wbrew temu, co mógłby sugerować podtytuł, książka nie jest jedynie relacją z rowerowej wyprawy z Paryża do Santiago de Compostela, choć – oczywiście – jest nią również. Nie jest przewodnikiem turystycznym po trasie pielgrzymkowej, choć zawiera jego elementy. Jest – pisaną z nietypowej perspektywy siodełka rowerowego – próbą publicystycznej analizy niektórych problemów współczesnej Europy (tożsamość Europy, chrześcijaństwo, islam, średniowiecze, źródła i mechanizm działania współczesnej poprawności politycznej itd.), którymi w innych formach autor zajmował się wcześniej jako poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Oprócz tego: trochę rozważań religijnych i filozoficznych, a także garść napisanych w lekkim stylu osobistych wspomnień, jak to z tą Europą dawno temu (a przecież tak niedawno) bywało.


Greg Sestero, Tom Bissell - The Disaster Artist. Moje Życie Na Planie The Room, Najlepszego Złego Filmu Na Świecie

Kulisy powstania najgorszego filmu świata.

Niezwykła opowieść o Tommym Wiseau – pewnym niezwykle bogatym człowieku w nieokreślonym wieku i o niejasnym pochodzeniu (najprawdopodobniej z Poznania!),  który w 2003 roku nie tylko napisał, wyprodukował oraz wyreżyserował słynny film The Room, a także odegrał w nim główną rolę. Produkcja kosztująca 6 milionów dolarów zarobiła zaledwie 1800 dolarów i po dwóch tygodniach zniknęła z kin. Dziś znana jest jako najgorszy film świata i stanowi fenomen na skalę światową.

Nowość wydawnictwa Czarne

Monika Sznajderman - Błazen. Maski i metafory

Książka Błazen. Maski i metafory jest szukaniem śladów, pogłosów i powidoków błazeńskiej mitologii w nieoczywistych kontekstach dawnej i współczesnej kultury; tropieniem masek i metafor błazna w filozofii, literaturze, sztuce, myśleniu potocznym. Bohater tej książki należy do porządku wyobraźni. Nie jest – jak w większości poświęconych błaznowi monografii – realną figurą błazna królewskiego, klowna, linoskoczka, zamkniętą w obrębie konkretnych epok ani dworskich, teatralnych bądź jarmarczno-cyrkowych przestrzeni. Jeżeli pojawiają się te konkretne postaci, to raczej jako punkt wyjścia, konieczne odniesienia przywołane po to, by przeprowadzić analogię pomiędzy dosłowną i metaforyczną sylwetką błazna, a nie cel sam w sobie. Nad „fizykę” błazna autorka przedkłada jego metafizykę.

Chłopaki. Tom 8: Waleczne serce – Garth Ennis, John McCrea, Keith Burns

Powrót do przeszłości

Marek Adamkiewicz

Podobno przy dobrej zabawie czas płynie wyjątkowo szybko. Trochę prawdy musi w tym stwierdzeniu być, ponieważ niedawno rozpoczęta seria „Chłopaki” doczekała się właśnie ósmego tomu, a czas, jaki minął od premiery pierwszego, przeleciał właściwie niedostrzegalnie. To przede wszystkim zasługa jakości tego tytułu – Garth Ennis zaproponował nam błyskotliwą i dość obrazoburczą opowieść, która momentami potrafi zachwycić. Wszystko okraszone jest świetnymi ilustracjami, najczęściej autorstwa Daricka Robertsona. To zaskakujące, ale najnowsza odsłona cyklu nie tylko trzyma bardzo wysoki poziom, ale również przynosi powiew świeżości.

Hughie czuje lekki przesyt działalnością w ramach ekipy polującej na supków. Mały Szkot postanawia zrobić sobie urlop od mordobicia, życia w stanie permanentnego zagrożenia oraz problemów uczuciowych, dlatego wyjeżdża do rodzinnego kraju, by tam podładować akumulatory. Jednak czy miejsce, które przez tak długi czas wspominał z rozrzewnieniem, wciąż jest tym samym azylem, jakim wydawało się być podczas pobytu w Stanach? Jak się okazuje, dawni kumple Hughiego nie do końca zachowali dawny urok, a to, co bawiło w czasach młodości, niekoniecznie musi być zabawne, gdy człowiek jest już dojrzały. Problemów jest jednak więcej, a niektóre z nich stają się dla dosyć palące.

Poprzednie siedem tomów serii cechowało bardzo duże natężenie przemocy i perwersji. Właściwie w każdej odsłonie roiło się od obrazoburczych scen, ale taki zabieg pasował do nieco przerysowanej konwencji, zaproponowanej przez Ennisa. Mając w pamięci ten stan rzeczy, spodziewałem się, że i „Waleczne serce” wpasuje się w ten schemat, tymczasem autor poszedł inną drogą, znacząco łagodząc przekaz. Podejrzewam, że to tylko chwilowa zmiana i wkrótce wrócimy do scen mocnych i wulgarnych, jednak takie odświeżenie okazuje się naprawdę ożywcze, ponieważ pokazuje, że twórca wciąż potrafi zaskoczyć i w ramach wypracowanego stylu zaserwować coś, czego fani się nie spodziewali.

Garth Ennis, John McCrea oraz Keith Burns w Subiektywnie

Podobno przy dobrej zabawie czas płynie wyjątkowo szybko. Trochę prawdy musi w tym stwierdzeniu być, ponieważ niedawno rozpoczęta seria „Chłopaki” doczekała się właśnie ósmego tomu, a czas, jaki minął od premiery pierwszego, przeleciał właściwie niedostrzegalnie. To przede wszystkim zasługa jakości tego tytułu – Garth Ennis zaproponował nam błyskotliwą i dość obrazoburczą opowieść, która momentami potrafi zachwycić. Wszystko okraszone jest świetnymi ilustracjami, najczęściej autorstwa Daricka Robertsona. To zaskakujące, ale najnowsza odsłona cyklu nie tylko trzyma bardzo wysoki poziom, ale również przynosi powiew świeżości.

 

Dzisiaj w Subuiektywnie Marek recenzuje ósmy tom Chłopaków.

W Samo Południe CCCXLVII

W dzisiejszym konkursie W Samo Południe zwycięzca będzie jeden. Egzemplarz powieści Tomasza Czarnego Do piekła i z powrotem opublikowany nakładem wydawnictwa Dom Horroru otrzyma osoba, wylosowana spośród tych, które prawidłowo odpowiedzą na zadane przez nas pytania.

 

Jeszcze tylko regulamin konkursu.

Pytania:

1. Tomasz Czarny zapowiada kolejną swoją powieść, którą wyda Dom Horroru. Tym razem będzie to utwór napisany wraz z Marcinem Piotrowskim. Prosimy podać tytuł owej powieści.

2. Kto obserwuje fanpage Domu Horroru na FB, z pewnością odszuka odpowiedź dosłownie sprzed kilkunastu godzin na pytanie: Jak brzmi imię i nazwisko tajemniczego zagranicznego autora, z którym wydawnictwo DH podpisało właśnie umowę na powieść zaplanowaną na 2019?

3. Spośród autorów wydawnictwa Dom Horroru można wymienić przynajmniej cztery nazwiska, znane również z Wydań Specjalnych Szortalu Na Wynos. Prosimy podać dwa z nich wraz z tytułami Ich utworów spod znaku DH.

 

Powodzenia

Drabble

Dziś Jacek Wilkos powołuje Świadka, choć na zeznanie daje mu tylko 100 słów.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magda Rem - Będziesz na to patrzył

Rodzina Barczów – zwyczajni ludzie, zwyczajne życie. Marek – lekarz, Elwira –  tłumaczka, i ich piętnastoletnia córka Marta – ładna, zdolna, dobrze wychowana. Jeśli ktoś ma swoje słabości, bez problemu ukrywa je przed innymi, bo nie są to grzechy śmiertelne. Romans, zdrada… Z czasem takie problemy rozwiązują się same. Więc dlaczego z jasnego nieba uderza nagle grom?
Początkiem koszmaru jest anonimowy list do Marka: "Będziesz na to patrzył!".
Szczęśliwe życie zamienia się w zły sen – i rozpoczyna się wyścig z czasem. Skąd pojawiło się zagrożenie, stawiające pod znakiem zapytania byt rodziny? Co kieruje sadystycznym prześladowcą? Jak daleko się on posunie?
Marek staje do nierównej walki. Szuka przyczyn swego upadku. Nie wie, czy ma za przeciwnika psychopatę czy ostatniego sprawiedliwego. Nie wie, kto zawinił, komu i w czym. Niczego nie wiadomo, a tymczasem jakby wszystko się sprzysięgło przeciw niemu. Brak odpowiedzi, brak sposobu i czasu, żeby je znaleźć, a tymczasem wali się cały świat!
Prześladowca cierpi, nie zna więc litości.

Magda Rem urodziła się w Koninie, ale od lat mieszka w Anglii. Wyjechała tam z rodzicami jako nastolatka w 1999 roku. Założyła polsko–angielską rodzinę, pracuje jako grafik komputerowy, a powieści – czytane przez nią, teraz zaś także przez nią pisane – stanowią jej sposób na codzienny kontakt z językiem ojczystym, bo w Polsce bywa rzadko. Uważa, że o człowieku i jego wrodzonych dobrych skłonnościach więcej mówią ludzkie zbrodnie niż zacne uczynki. To brutalny kontrast sił i zamiarów sprawia, że życie ludzkie bywa rozpaczliwie dramatyczne. Żeby o tym opowiedzieć, trudno sobie wymarzyć lepszy gatunek od thrillera.

Nowości wydawnictwa Rebis

Dave Hutchinson - Europa o północy

Drugi tom cyklu „Pęknięta Europa”

W podzielonej Europie wyrastają kolejne quasi-państewka. Dla Jima, oficera wywiadu, to koszmar. Co tydzień z zaprzyjaźnionego dotychczas kraju wypączkowuje nowy organizm państwowy, który może – ale nie musi – sprzyjać interesom Anglii. Trudno za tym wszystkim nadążyć. Jednak sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. Atak nożownika w londyńskim autobusie rzuca go w świat, w którym jego służba przygotowuje się do starcia z innym wszechświatem i w którym pojawia się człowiek mogący dzierżyć klucz do najściślej strzeżonych tajemnic Europy…

DAVE HUTCHINSON urodził się 1960 r. w Sheffield. Studiował amerykanistykę na University of Nottingham. Przez 25 lat pracował jako dziennikarz. Autor czterech powieści i licznych zbiorów opowiadań.


Robert O'Neill - Komandos

To ja zastrzeliłem bin Ladena!
Poruszająca i realistyczna relacja Roberta O’Neilla, komandosa Navy SEAL, który ma na koncie ponad czterysta akcji, w tym uratowanie Marcusa Luttrella (jedynego żołnierza SEAL ocalałego po afgańskiej operacji „Redwing”), odbicie porwanego przez piratów kapitana Richarda Philipsa czy likwidacja najbardziej poszukiwanego terrorysty świata, Osamy bin Ladena, który zginął z jego ręki.

O’Neill opowiada też o szkoleniu podstawowym oraz trudnych i wyczerpujących treningach, gdy dostał już przydział do najbardziej elitarnego oddziału SEAL. Przez ponad dziesięć lat brał udział w działaniach antyterrorystycznych w okresie, który był najgorętszy pod tym względem w dziejach USA. Nierzadko jego oddział niemal co noc stawał do walki i choć sam O’Neill wyszedł z tego cało, wielu z jego towarzyszy broni nie miało tyle szczęścia.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Nejman - Małgośka (9 lipca 2018)

Pisarka Eliza zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką Gretą. O nowej przyjaciółce wie niewiele ponad to, że wcześniej nazywała się Małgorzata Rutkowska. Ciekawa przeszłości Grety zachęca ją do zwierzeń. Historia rozpoczyna się na polskiej wsi, gdzie Małgośka urodziła się i wychowała, niedoceniana przez rodzinę i otoczenie. Gdy dziewczyna kończy dwadzieścia lat, zostaje zaproszona do USA jako potencjalna dawczyni szpiku dla ciężko chorego stryja Bazylego, którego ledwo pamięta z dzieciństwa. W wyniku nieporozumienia, z torbą podróżną i kilkoma  studolarowymi banknotami, Małgośka staje w środku nocy na progu amerykańskiego domu, w którym jej rodzina już nie mieszka… Jak sobie poradzi?

Zapowiedzi wydawnictwa Noir Sur Blanc

Andrea Camilleri - Polowanie na skarb (4 lipca 2018)

Komisariat w Vigacie ogarnęła nuda, wszyscy pogrążają się w marazmie i bezczynności. Montalbano czyta kryminał Simenona, Catarella dzielnie walczy z krzyżówkami. Od czasu do czasu komisarz wysłuchuje przez telefon skarg i narzekań swej jakże odległej narzeczonej, a mania religijna rodzeństwa Palmisano zaczyna ocierać się o szaleństwo.

Żeby przezwyciężyć nudę komisarz daje się zwieść niespodziewanemu wyzwaniu. Zaczyna otrzymywać anonimowe listy zachęcające go do zabawy w poszukiwanie skarbu. Wskazówki zaciekawiają komisarza, jednak z biegiem czasu stają się coraz bardziej niepokojące i zaczyna gnębić go przeczucie, że nie jest to zwykła gra, tylko coś bardzo mrocznego i niebezpiecznego. Z pozoru zabawna gra wciąga go stopniowo w przerażające otchłanie umysłu psychopaty i erotomana, godnego Hannibala Lectera.


Giles Milton - Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych (18 lipca 2018)

Sześciu dżentelmenów i jeden cel – zniszczenie machiny wojennej Hitlera.

Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację: jej celem było knucie, mające doprowadzić do zniszczenia machiny wojennej Hitlera za pomocą spektakularnych aktów sabotażu.

Transmetropolitan. Tom 1 – Warren Ellis, Darick Robertson

Gonzo przyszłości!

Marcin Knyszyński

Myślicie, że „Kaznodzieja” jest komiksem obrazoburczym, epatującym przemocą, wulgaryzmami i trochę przejaskrawioną wizją świata? No to mam dla was rzecz jeszcze bardziej kontrowersyjną. Pierwszy tom zbiorczego wydania „Transmetropolitan” Warrena Ellisa i Daricka Robertsona zabiera nas w szaloną podróż do Miasta przyszłości, gdzie królują narkotyki i zbrodnia, a szacunek dla drugiego człowieka nie istnieje. Poznajcie Pająka Jeruzalema, ćpuna, degenerata, dziennikarza i antybohatera, którego nie sposób zapomnieć. Tak samo jak nie sposób zapomnieć pewnego kulturowego i kultowego zjawiska sprzed półwiecza, jakim było gonzo – dziennikarstwo pewnego szalonego Amerykanina, Huntera S. Thompsona.

Thompson pisał artykuły o ówczesnym amerykańskim społeczeństwie, tkwiąc zawsze w środku omawianych wydarzeń i nierzadko aktywnie w nich uczestnicząc. Pisane były dosadnym, wulgarnym językiem, z ekstremalnie subiektywnym komentarzem obserwowanych zdarzeń oraz często (prawie zawsze) pod wpływem środków odurzających. Trafiały do redakcji przeważnie w ostatniej chwili przed oddaniem numeru do druku, czyli bez szans na redakcję. Pająk Jeruzalem, sławny na cały świat autor dwóch kontrowersyjnych książek o polityce, robi dokładnie to samo. Poznajemy go w momencie, gdy tkwi w swojej pustelni w górach, do której uciekł od świata, fanów, zgiełku, kultury i znienawidzonej rzeczywistości. Ale rzeczywistość upomina się o Pająka – wydawca, który zlecił mu przed pięcioma laty napisanie dwóch kolejnych książek i zapłacił mu za to kupę kasy z góry, chce odebrać swoje zamówienie. Pająk, który forsę przepił, przepalił i przepuścił w najróżniejsze sposoby przez swój organizm, musi wracać do Miasta, bo  potrafi pracować tylko w bezpośrednim kontakcie z rzeczywistością, którą opisuje.

Warren Ellis i Darick Robertson w Subiektywnie

Myślicie, że „Kaznodzieja” jest komiksem obrazoburczym, epatującym przemocą, wulgaryzmami i trochę przejaskrawioną wizją świata? No to mam dla was rzecz jeszcze bardziej kontrowersyjną. Pierwszy tom zbiorczego wydania „Transmetropolitan” Warrena Ellisa i Daricka Robertsona zabiera nas w szaloną podróż do Miasta przyszłości, gdzie królują narkotyki i zbrodnia, a szacunek dla drugiego człowieka nie istnieje. Poznajcie Pająka Jeruzalema, ćpuna, degenerata, dziennikarza i antybohatera, którego nie sposób zapomnieć. Tak samo jak nie sposób zapomnieć pewnego kulturowego i kultowego zjawiska sprzed półwiecza, jakim było gonzo – dziennikarstwo pewnego szalonego Amerykanina, Huntera S. Thompsona.

 

Z pierwszym tomem Transmetropolitan zapoznaje nas dzisiaj Marcin.

Drabble

Dziś mamy dla Was szortalowy debiut Marcina Kowalskiego Ja, negocjator. Z tego, co wiem, przy szortalowej publikacji negocjacje nie były potrzebne.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Viveca Sten - W imię prawdy

Ósma część serii o zabójstwach w Sandhamn

Każdego lata setki dzieci przyjeżdżają na letni obóz żeglarski na małą wyspę Lökholmen. Niestety, wychowawcy nie radzą sobie z nadzorem nad uczestnikami obozu. Nic więc dziwnego, że dochodzi do przykrych sytuacji. Dzieci znajdują sobie „ofermę obozową”. Nękanie z każdym dniem staje się coraz dotkliwsze. Tymczasem w okolicznych lasach kryje się ktoś, kto obserwuje otoczenie…

Nora Linde – prokurator w Biurze do Walki z Przestępczością Gospodarczą – przygotowuje się do najważniejszego procesu w swoim życiu zawodowym. Oskarżyła byłego dyrektora generalnego firmy budowlanej o oszustwa finansowe. Mężczyzna robi wszystko, by uniknąć więzienia. Nie liczy się przy tym z kosztami, przez co proces sądowy ma katastrofalne konsekwencje.

Thomas Andreasson z ulgą wraca do pracy na komendzie policji po krótkim okresie zatrudnienia w firmie ochroniarskiej. Niestety, jego relacje z partnerką, Pernillą, stają się napięte. Kiedy na obozie żeglarskim jeden z opiekunów zgłasza zaginięcie chłopca, Thomas musi odłożyć na bok swoje rodzinne zmartwienia. Policja rozpoczyna poszukiwania. Czasu na odnalezienie dziecka jest coraz mniej…


Fisher Clare - Wszystkie dobre rzeczy

Dwudziestojednoletnia Beth jest w więzieniu. Zrobiła coś tak złego, że nie zasługuje na to, by jeszcze kiedykolwiek poczuć się dobrze.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Piotr Bojarski - Pokuszenie

Lato 2017 roku. Gdy cała Polska żyje wizytą Donalda Trumpa, we Wschowie, małym mieście na dawnym polsko-niemieckim pograniczu, zaczynają ginąć ludzie. Bogdan Popiołek, który do spokojnego dotychczas miasteczka przyjeżdża na zaproszenie kolegi, ląduje w samym sercu kryminalnej intrygi.

Wkrótce Popiołek odkrywa niebezpieczną tajemnicę sprzed wieków, nie jest jednak jedynym, który zamierza ją rozwikłać. Zagadka kusi więcej osób i prowadzący na własną rękę śledztwo Popiołek musi uważać, by nie stać się kolejną ofiarą mordercy.

Co łączy zabójstwo byłego kustosza muzeum z utonięciem żołnierza mafii o ksywce „Krzywy”? I co kryją mury tajemniczego Kripplein Christi? Porwanie, śmiertelnie niebezpieczne śledztwo i wielowątkowa historia z zaskakującym zakończeniem. Czy dasz zwieść się na pokuszenie?


Marika Krajniewska - Och, Elvis!

Przyjaciółki, które ukradły urnę i zniknęły!
Chociaż Joanna jest już po trzydziestce, wciąż mieszka z matką i ciągle słyszy, że powinna wreszcie znaleźć męża. Od lat cały swój wolny czas poświęca podopiecznym domu spokojnej starości, w którym pracuje. Nie jest tam jednak tak spokojnie, jak mogłoby się wydawać. Gdy jedna ze staruszek umiera, jej szalone przyjaciółki chcą wykraść urnę i spełnić ostatnie marzenie Alicji – zabrać ją na grób Elvisa w Memphis. Policjanci ignorują sprawę, więc Joanna musi sama odnaleźć siwowłose złodziejki. Pomaga jej wnuk Alicji, którego gryzą wyrzuty sumienia, bo nie zdążył spędzić z babcią zbyt wiele czasu. Trzeba mu tylko wytłumaczyć, dlaczego Joanna nie upilnowała urny…

Czy miłość do Elvisa zwycięży, a żywiołowym staruszkom uda się zrealizować zwariowany plan? Przekonaj się, do czego można być zdolnym po siedemdziesiątce!

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jerzy Pilch - Żywego ducha

Żywy duch i duchy

Oto Jerzy Pilch jakiego nigdy dotąd nie czytaliśmy! Ostatni na statku szaleńców

Zagłada cicha jak kot? Potop bez opadów? Terrorystyczny atak z nieba? Globalne wyludnienie? Apokalipsa rozgrywa się w języku. Świat kończy się, bo milknie. Dalekie głuche pożary. Nie ma do kogo gęby otworzyć. Przed aniołem śmierci, który przeszedł przez Warszawę, uchodzi jedynie pisarz — odludek . Można powiedzieć trafił żywy duch na swego. Po kolejnych próbach nawiązania kontaktu z kimkolwiek i gdziekolwiek nie może się dłużej łudzić. Został sam. I to sam w sensie ścisłym.

Co może robić ostatni człowiek na świecie? Wyruszyć przed siebie? Spać w najlepszych hotelach? Bezkarnie wynosić książki z księgarń i markowe ubrania z najlepszych butików? To co zwykle: łudzić się kasą? Pielęgnować samotność, czyli życie? Gorączkowo upajać się własną wyjątkowością? Tylko właściwie po co? A przedtem było po co? Czy przedtem i potem to jest aż tak wielka różnica? Widziadła coś do niego mówią — nie wie co, bo nie wie, czy są z tego świata? A my? Jesteśmy jego urojeniami? — Jerzy Pilch


Fiona Mitchell - Pokój służącej

Głęboko poruszająca i pięknie napisana opowieść o kobietach, które postanowiły walczyć z dyskryminacją i niewolnictwem

Nowości wydawnicwa Marginesy

Laura Lippman - Coraz głębiej

Ta powieść rozwala system. Powinniście od razu zabrać się do czytania.
Stephen King

Louisa Brant, nowa prokuratorka okręgowa, ma ogromne ambicje. Kiedy dostaje kontrowersyjną sprawę i przygotowuje się do procesu, natrafia na wątki dotyczące własnej rodziny: oskarżonym jest dawny znajomy jej brata, AJ. Kiedy Louisa miała dziesięć lat, AJ ocalił przyjaciela kosztem życia innego człowieka. Ława przysięgłych oczyściła wtedy osiemnastolatka z zarzutów. Ale czy na pewno wszystko w tej sprawie jest jasne?

Pogrążając się coraz głębiej w przeszłości, Louisa musi stawić czoło zaskakującym odkryciom. Prawo, które stanowiło do tej pory fundament jej życia, okazuje się zawodne i nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Louisa po raz pierwszy uświadamia sobie, że być może wolałaby nie znać całej prawdy. I że czeka ją najtrudniejszą w życiu decyzja.


Daisy Goodwin - Łowca posagów

Piękna, wysportowana i inteligentna Sisi ma wszystko – z wyjątkiem szczęścia. Jest znudzona ogłupiającą etykietą na dworze Habsburgów i swoim znacznie starszym mężem. Życia nie ułatwia też despotyczna teściowa. Sisi, żeby uciec od rutyny, często wsiada na jacht albo na grzbiet konia.

Na zaproszenie Korony Brytyjskiej przyjeżdża na polowanie. Tam spotyka zawadiackiego kapitana Middletona, jedynego człowieka w Europie, który jeździ konno lepiej niż ona. Młodszy od Sisi o dziesięć lat i zaręczony z bogatą Charlotte może stracić wszystko, zakochując się w niewłaściwej kobiecie. Ale Middleton i cesarzowa są jednakowo nierozważni, a ich wzajemny pociąg to siła, której nie da się powstrzymać.

Nowości wydawnictwa Czarne

Joanna Czeczott - Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego

Projekt okładki, stron tytułowych i ilustracje Marianna Sztyma

Znam piękne i dalekie od cukierkowej wizji zdjęcia robione przez matkę własnym dzieciom. Znam fotoreportaże z ciąży i z rodzinnego porodu. Znam nawet fotografie dokumentujące wygląd brzucha po ciąży. Ale nie znam takiego cyklu zdjęć, w którym na jednym potargana matka gotuje, a niemowlę na niezbyt czystej podłodze bawi się pokrywką słoika; na innym matka ziewa czytając pięćdziesiąty raz tę samą książeczkę; na jeszcze innym podczas spaceru gapi się tępo przed siebie. Czy coś w tym stylu. Rozmyślając o tych fotografiach uświadomiłam sobie, że to właśnie próbuję zrobić. Opisać macierzyństwo bez fikcji. Prawdziwe.
Joanna Czeczott


J.S. Margot - Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów

Co się stanie, kiedy lewicująca, zbuntowana studentka z Antwerpii, mieszkająca ze swoim irańskim chłopakiem, trafi do domu ortodoksyjnej żydowskiej rodziny, żyjącej na obrzeżach belgijskiego społeczeństwa we własnym, zamkniętym świecie? Czy bezpośrednia, trochę zadziorna dziewczyna może się odnaleźć w środowisku pielęgnującym zwyczaje, które od setek lat się nie zmieniły?

Nowości wydawnictwa Albatros

Ian McEwan - Dziecko w czasie

NAGRODZONA WHITBREAD PRIZE I PRIX FEMINA ETRANGER
POWIEŚĆ AUTORA BESTSELLEROWEJ „POKUTY”.
 
STUDIUM BÓLU PO UTRACIE NAJBLIŻSZEJ OSOBY I RADZENIA SOBIE
Z CIERPIENIEM, W KTÓRYM JEST TAKŻE MIEJSCE NA NADZIEJĘ.
 
Jedna chwila nieuwagi w supermarkecie i trzyletnia Kate zostaje porwana, niemal na oczach swojego ojca, Stephena Lewisa, poczytnego autora książek dla dzieci. Zdarzenie to wywiera druzgocący wpływ na jego życie. Małżeństwo z Julie rozpada się. Jaka przyszłość czeka karierę pisarską Stephena? Czy dziewczynka zostanie kiedykolwiek odnaleziona? Tragiczne wydarzenia stają się dla bohatera pretekstem do podróży w głąb siebie, do świata pragnień i wspomnień.


Simon Toyne - Chłopiec, który widział

SKOŃCZYĆ TO, CO ZOSTAŁO ZACZĘTE
 
To słowa wypisane krwią obok ciała starego krawca z miasteczka Cordes, brutalnie zamordowanego w swojej pracowni. Przed śmiercią starzec zostawił tajemniczą wiadomość dla wnuczki Marie-Claude i jej synka, Leo. Wiadomość, która ściąga na nich wielkie niebezpieczeństwo. By ratować życie, muszą jak najszybciej uciekać. Przemierzają pół Francji i docierają do miejsca, w którym pozostały ślady mrocznej przeszłości Europy.
 
Odosobniona zbrodnia w prowincjonalnym miasteczku staje się początkiem morderczego wyścigu, który może doprowadzićdo odkrycia brzemiennej w skutki tajemnicy, sięgającej czasów II wojny światowej. Wszyscy, którzy mogliby ją poznać i ujawnić, giną z rąk potężnej i bezwzględnej organizacji. Tylko jeden człowiek może się jej przeciwstawić. Tylko Solomon Creed może zapobiec kolejnym morderstwom. Tylko on może uratować chłopca.

Nowość wydawnictwa Insignis

Beth Reekles - The Kissing Booth

Bestseller zekranizowany przez NETFLIX

Poznajcie się.
Rochelle Evans: ładna, popularna dziewczyna, która jeszcze nigdy się nie całowała.
Noah Flynn: nieprzewidywalny, atrakcyjny podrywacz.

Kiedy Elle postanawia zorganizować na szkolnym festynie budkę z całusami, nie ma pojęcia, że sama w niej usiądzie – ani że swój pierwszy pocałunek przeżyje z aroganckim Noah. Jej życie wywraca się do góry nogami. Czy ten romans przyniesie Elle happy end czy złamane serce?

Siedemnastoletnia Brytyjka Beth Reekles podbiła serca czytelników historią o pierwszym pocałunku, jego oszałamiających konsekwencjach i odwiecznych zmaganiach głowy z sercem.

Nowość wydawnictwa Noir Sur Blanc

Andrea Camilleri - Polowanie na skarb

Komisariat w Vigacie ogarnęła nuda, wszyscy pogrążają się w marazmie i bezczynności. Montalbano czyta kryminał Simenona, Catarella dzielnie walczy z krzyżówkami. Od czasu do czasu komisarz wysłuchuje przez telefon skarg i narzekań swej jakże odległej narzeczonej, a mania religijna rodzeństwa Palmisano zaczyna ocierać się o szaleństwo.

Żeby przezwyciężyć nudę komisarz daje się zwieść niespodziewanemu wyzwaniu. Zaczyna otrzymywać anonimowe listy zachęcające go do zabawy w poszukiwanie skarbu. Wskazówki zaciekawiają komisarza, jednak z biegiem czasu stają się coraz bardziej niepokojące i zaczyna gnębić go przeczucie, że nie jest to zwykła gra, tylko coś bardzo mrocznego i niebezpiecznego. Z pozoru zabawna gra wciąga go stopniowo w przerażające otchłanie umysłu psychopaty i erotomana, godnego Hannibala Lectera.

Nowość wydawnictwa SQN

Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj - Oblubienica morza

Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru „Drzewo migdałowe”.

Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami.

Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski.

Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie rozpoczyna nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości.

Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje.

Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść – podróż przez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu.

Michelle Cohen Corasanti – urodzona w USA w 1966 roku, w konserwatywnej rodzinie żydowskiej, jest absolwentką studiów bliskowschodnich na uniwersytetach w Jerozolimie i Harvardzie. Prawniczka specjalizująca się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Mieszkała we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Egipcie i Izraelu. Drzewo migdałowe z 2012 roku to jej pisarski debiut.

Jamal Kanj – urodził się w palestyńskim obozie dla uchodźców w Libanie, dziesięć lat po utworzeniu państwa Izrael. Przeprowadził się do USA, gdzie został inżynierem. W 2010 roku opublikował powieść pod tytułem Children of Catastrophe, która zawiera elementy autobiograficzne.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen King - Outsider (audiobook CD)

Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.

W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.

Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Jego najnowsze książki to Trylogia o Billu Hodgesie – "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" – oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". Na podstawie jego epickiego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConnaugheyem w rolach głównych. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w roku 2003 National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Czyta: Leszek Filipowicz
Długość nagrania: 19 godz. 52 min.
Nośnik: CD mp3

Fragment audiobooka (posłuchaj)

Nowość wydawnictwa Rebis

Bill Gates, Andy Grove i Steve Jobs – Zasady strategii. Pięć ponadczasowych lekcji (Wznowienie)

3 lipca do księgarń wróciła książka Zasady stratergii! To pięć ponadczasowych lekcji, których udzielili Bill Gates, Andy Grove i Steve Jobs. Strategie działania, które doprowadziły do sukcesu firm, zostały skatalogowane i opisane przez wybitnych profesorów z Harvard Business School i MIT Sloan School of Management w postaci pięciu uniwersalnych zasad niezbędnych w świecie biznesu!

Poznaj metody działania najlepszych – Billa Gatesa, Andy’ego Grove’a i Steve’a Jobsa – i zostań rekinem biznesu.

Pomiędzy rokiem 1968 a 1976 powstały trzy firmy – Intel, Microsoft i Apple – które odmieniły nasze życie i osiągnęły łącznie wartość ponad biliona dolarów. Ich założyciele, choć bardzo się różnili, stosowali podobne prekursorskie praktyki i strategie.

Autorzy, wybitni profesorowie z Harvard Business School i MIT Sloan School of Management, postanowili je skatalogować i ocenić. Przez trzydzieści lat analizowali ich sukcesy i porażki, podobieństwa i różnice między nimi, co pozwoliło im sformułować pięć uniwersalnych zasad, jakimi kierowali się Andy Grove, Bill Gates i Steve Jobs.

„Książka dotyczy nie tylko strategii dla firm z branży technologicznej, ale w ogóle tego, jak pracują odważni, zapaleni i doskonale znający się na swojej dziedzinie liderzy. Muszą ją przeczytać wszyscy, którzy stawiają sobie za cel przesuwanie granic w biznesie”.
John Browne, były prezes BP i członek rady dyrektorów Intela

David B. Yoffie jest profesorem zarządzania w Harvard Business School i ma najdłuższy staż w radzie dyrektorów Intela. Jest autorem wielu książek znanych także w Polsce. Często gości na łamach „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i „Harvard Business Review”.

Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni. Tom 2: Światło w butelce – Robert Venditti, Ethan van Sciver, Rafa Sandoval i inni

Nabici w butelkę

Marek Adamkiewicz

Polscy fani komiksu superbohaterskiego bardzo długo czekali na powrót na księgarskie półki tytułu poświęconego przygodom Zielonych Latarni. 2017 rok przyniósł w końcu tak długo wyczekiwaną premierę. „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”, bo o nim mowa, dostarczył nam zajmującej rozrywki i choć nie ustrzegł się kilku drobnych mankamentów, to całościowo sprawiał więcej niż przyzwoite wrażenie. Po lekturze pierwszego tomu miałem zaostrzony apetyt na kontynuację. Teraz, gdy i ona jest już dostępna w księgarniach, można ocenić  czy Vendittiemu udało się utrzymać całkiem wysoki poziom pierwszej odsłony.

Po uporaniu się z Sinestro i dowodzonym przez niego Korpusem Zielone Latarnie wyruszają na kolejną niebezpieczną misję. Towarzyszą im ci z niedawnych przeciwników, którzy odwrócili się od despotycznego lidera, chcąc poszukać innej drogi niż terroryzowanie galaktyki. Po dotarciu na miejsce obie formacje muszą zjednoczyć siły, ponieważ niebezpieczeństwo, z którym przyjdzie im się mierzyć, jest nie tylko niespodziewane, ale i wyjątkowo groźne. Tymczasem w innym miejscu wszechświata trwają próby przywrócenia do życia Hala Jordana, dawnego dowódcy Green Lanternów. Dwoje ocalałych pierwotnych strażników galaktyki decyduje się skorzystać z pomocy Kyle’a Raynera, White Lanterna, by dzięki jego potężnym mocom pomóc Halowi powrócić z zaświatów.

„Światło w butelce” jest komiksem, w którym nie ma co szukać głębszych treści i bardziej ambitnej fabuły. Jego podstawową cechą jest nieustająca akcja. Taki stan rzeczy trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza lub poszukać wrażeń gdzie indziej. W podobnych przypadkach liczy się to, by owa sensacyjność miała ręce i nogi, była sensownie umocowana w regułach rządzących światem przedstawionym i nie kłóciła się z normalnymi związkami przyczynowo-skutkowymi. W przypadku omawianego tytułu nie mam w tej materii większych zastrzeżeń, jego akcyjność jest bowiem uzasadniona, a kolejne karty przerzuca się ze sporym zainteresowaniem.

Robert Venditti, Ethan van Sciver, Rafa Sandoval i inni w Subiektywnie

Polscy fani komiksu superbohaterskiego bardzo długo czekali na powrót na księgarskie półki tytułu poświęconego przygodom Zielonych Latarni. 2017 rok przyniósł w końcu tak długo wyczekiwaną premierę. „Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”, bo o nim mowa, dostarczył nam zajmującej rozrywki i choć nie ustrzegł się kilku drobnych mankamentów, to całościowo sprawiał więcej niż przyzwoite wrażenie. Po lekturze pierwszego tomu miałem zaostrzony apetyt na kontynuację. Teraz, gdy i ona jest już dostępna w księgarniach, można ocenić  czy Vendittiemu udało się utrzymać całkiem wysoki poziom pierwszej odsłony.

 

Czy się to udało, dowiemy się dziś w Subiektywnie, gdzie Marek recenzuje drugi tom komiksu Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jeffery Deaver - Tańczący Trumniarz

Detektyw Lincoln Rhyme, duma i chwała nowojorskiej policji kryminalnej, ściga nieuchwytnego, seryjnego mordercę zwanego Tańczącym Trumniarzem. Ten niezwykle inteligentny zbrodniarz uderza znienacka, błyskawicznie, zawsze w odmienny sposób, po czym znika bez śladu. Tylko jedna z jego ofiar zauważyła charakterystyczny szczegół, o którym przed śmiercią zdążyła powiedzieć policji. Ten szczegół to niezwykły tatuaż na ramieniu mordercy, przedstawiający Śmierć tańczącą z kobietą przed otwartą trumną.

Co oznacza zagadkowy tatuaż? Czy ta skromna wskazówka pomoże Rhyme'owi ocalić kolejne ofiary działającego z żelazną konsekwencją zabójcy? Opromieniony wieloma sukcesami detektyw zdaje sobie sprawę, że oto napotkał godnego siebie przeciwnika, najbardziej zaś dręczy go graniczące z pewnością przeczucie, że już gdzieś, kiedyś go spotkał...

Podobnie jak we wszystkich powieściach Jeffery'ego Deavera, w tej również psychologiczny realizm i precyzyjna konstrukcja łączą się z prowadzoną w błyskawicznym tempie, wciągającą akcją.

Jeffery Deaver - z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Przez kilka lat współpracował z dziennikami "New York Times" i "Wall Street Journal". Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu "Kolekcjoner Kości" – pierwsza powieść, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Książkę zekranizowano, a w głównych rolach wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie.


Keith Donohue - Bez przeszłości

Pełna napięcia opowieść o miłości i zauroczeniu, współczesna wariacja na temat mitu o Orfeuszu i Eurydyce.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Frank Wynne - To ja byłem Vermeerem! (10 lipca 2018)

W 1945 roku niewiele znaczący holenderski handlarz dzieł sztuki został aresztowany za sprzedaż bezcennego skarbu narodowego – obrazu pędzla Vermeera – marszałkowi III Rzeszy Hermannowi Göringowi. Jedyną możliwą karą za zdradę była śmierć. Jednak Han van Meegeren gnił w zimnej i wilgotnej celi więziennej, nie mogąc wydobyć z siebie dwóch prostych słów, które dałyby mu wolność: jestem fałszerzem.

To ja byłem Vermeerem jest zdumiewającą, niezwykłą opowieścią o człowieku, który minął się z czasem i powołaniem. Od wczesnego dzieciństwa marzył, żeby zostać malarzem, ale w skandalizującym świecie sztuki współczesnej jego malarstwo krytycy wyśmiali jako beznadziejnie staroświeckie. Wściekły i rozgoryczony uknuł plan zemsty na swych przeciwnikach. Było to oszałamiające, zręczne oszustwo, dzięki któremu w niespełna dziesięć lat zarobił równowartość pięćdziesięciu milionów dolarów; zyskał akceptację właśnie tych krytyków, którzy wcześniej z niego szydzili i... zobaczył swoje obrazy wiszące tuż obok arcydzieł Rembrandta i Vermeera.

Jako malarz Han poniósł klęskę, jako fałszerz był niedościgniony. To ja byłem Vermeerem jest niewiarygodną, a jednak prawdziwą historią największego fałszerza wszech czasów, trzymającą w napięciu opowieścią o zachłanności, nieposkromionej pysze, braku umiaru, zdradzie i sztuce.

Frank Wynne jest dziennikarzem i tłumaczem. Pisze dla „Irish Times”, „Sunday Times”, „Melody Maker”, „Uncut” i „Attitude”. Urodził się w Sligo, w Irlandii. Obecnie mieszka w Londynie.

Zapowiedzi wydawnictwa Jaguar

Trish Cook - W blasku nocy (11 lipca 2018)

Jeśli słońce ma zaświecić w środku nocy, to wyłącznie za sprawą miłości.
Siedemnastoletnia Katie cierpi na rzadką chorobę. Nawet najsłabsze promienie słońca są dla niej śmiertelnie niebezpieczne. Całe dnie spędza w domu, w towarzystwie taty i najlepszej (no dobrze, jedynej) przyjaciółki. Prawdziwe życie Katie zaczyna się w nocy – dopiero wtedy opuszcza swój pokój i wymyka się na pobliski dworzec kolejowy, by grać na gitarze dla przechodzących podróżnych.
Charlie Reed jest byłą gwiazdą sportu i nie ma najmniejszego pojęcia, w jakim kierunku potoczy się jego życie. To właśnie jego Katie codziennie obserwuje z okna swego pokoju, skrycie marząc o spotkaniu. Pewnej nocy, gdy dziewczyna jak zwykle gra na gitarze, Charlie wreszcie ją dostrzega. Katie i Charlie postanawiają wykorzystać szansę, jaką dał im los – walczą o swoje marzenia i tworzą więź dostatecznie silną, by zmieniła nie tylko ich samych, ale także ich bliskich.


Ewa Białołęcka - Piołun i miód (11 lipca 2018)

Tom 4. serii Kroniki Drugiego kręgu

Magowie z Drugiego Kręgu rozdzielili się. Pożeracz Chmur, Gryf, Jagoda oraz rodzina Nocnego Śpiewaka postanowili zaznać spokoju i stabilności w ojczyźnie hajgów. Reszta chłopców wyruszyła w dalszą drogę, by wypełnić misję powierzoną im przez Matkę Świata. Przyjaciele trafili do kraju ogarniętego wojną, w którym słowo „magia” wywoływało mieszaninę strachu i szacunku. Zostali przyjęci przez króla Northlandu, który stara się jak najlepiej wykorzystać umiejętności swych niespodziewanych gości. Magowie również zdają sobie sprawę, że nie trafili na dwór bez powodu – Matka Świata nieustannie daje im sygnały. Czy będą potrafili dobrze je odczytać?

Już wkrótce długo wyczekiwany, nigdy niepublikowany ostatni tom serii!

Kenia – Leo, Rodolphe

Safari science fiction

Marcin Knyszyński

Tegoroczna ofensywa Egmontu to mocne uderzenie ze strony Vertigo z okazji dwudziestopięciolecia istnienia tej marki. Ale to nie wszystko, ponieważ możemy poczytać również komiks prosto z kraju, gdzie to medium króluje – a jak wiadomo francuska popkultura komiksem stoi. Zbiorcze wydanie pięciu tomów awanturniczo-przygodowo-fantastycznej „Kenii” autorstwa Leo i Rodolphe przenosi nas do serca Afryki, do czasów oddalonych mniej więcej o dziesięć lat od tych, w których swoje szalone przygody przeżywał Indiana Jones.

Kenia, Mombasa, Jezioro Wiktorii, Kilimandżaro, rok 1947. Na wyprawę w rejony źródeł Nilu rusza kilkuosobowa wyprawa łowiecka, z pisarzem Johnem Remingtonem na czele – nieprzyjemnym „prawdziwym facetem”, szorstkim bohaterem wzorowanym na Erneście Hemingwayu. Czas nie jest najlepszy na takie ekspedycje – dziwne poruszenie panuje wśród tamtejszych plemion, wszyscy szepczą o tajemniczych demonach krążących po dżungli i polujących na ludzi. Poszukiwacze przygód pewnego dnia dokonują oszałamiającego odkrycia – wśród stada żyraf dostrzegają gigantyczny okaz, przewyższający o kilka metrów najwyższe jak dotąd zwierzęta na ziemi. Autorzy komiksu oglądali na pewno „Park Jurajski” Stevena Spielberga – bohaterowie zupełnie jak Sam Neil i Laura Dern patrzą z szeroko otwartymi ustami i oczami na stworzenie, które teoretycznie wymarło ponad dwadzieścia milionów lat temu.

Leo i Rodolphe w Subiektywnie

Tegoroczna ofensywa Egmontu to mocne uderzenie ze strony Vertigo z okazji dwudziestopięciolecia istnienia tej marki. Ale to nie wszystko, ponieważ możemy poczytać również komiks prosto z kraju, gdzie to medium króluje – a jak wiadomo francuska popkultura komiksem stoi. Zbiorcze wydanie pięciu tomów awanturniczo-przygodowo-fantastycznej „Kenii” autorstwa Leo i Rodolphe przenosi nas do serca Afryki, do czasów oddalonych mniej więcej o dziesięć lat od tych, w których swoje szalone przygody przeżywał Indiana Jones.

 

Marcin zaprasza nas dzisiaj na wyprawę do Kenii.

Nowość wydanictwa Mag

Morgan Richard - Zbudzone furie

Takeshi Kovacs wrócił do domu.

Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan. Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą.

Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie - z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs. Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne - w którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.

Króciak

Oby Zły świat spotykał nas tylko w formie literackiej, tak jak dzisiaj w tekście Urszuli Koszarek.

Hrabstwo Harrow. Tom 4: Rodzina – Cullen Bunn, Tyler Crook

Rodzina nie cieszy, gdy jest

Marek Adamkiewicz

„Hrabstwo Harrow” jest reprezentantem grozy w bardziej subtelnym wydaniu. Nawet kiedy w serii występują elementy dosadne i krwawe, to Cullen Bunn przedstawia je w taki sposób, że odbieramy je raczej jako baśniowe niż straszne. Manewr sprawdzał się całkiem nieźle w trzech poprzednich tomach, a czwarty nie odbiega znacząco od tego schematu. Ponadto twórca zdecydował się tym razem nieco poszerzyć świat przedstawiony i zaoferować czytelnikom kilka wyjaśnień dotyczących fabuły i bohaterów. Czy okazały się one satysfakcjonujące?

Emmy nigdy nie sądziła, że na świecie żyje więcej takich osób jak ona – obdarzonych mocami, które można wykorzystać zarówno do czynienia dobra, jak i po to, by zaszkodzić ludziom. Tymczasem okazuje się, że dziewczyna nie tylko nie jest wyjątkowa, ale w dodatku inni chcą wykorzystać jej umiejętności i włączyć do „rodziny”. Emmy musi szybko odkryć, jakie są prawdziwe intencje przybyłych do Harrow obcych, bo możliwe, że pragną zaszkodzić jego mieszkańcom, którzy w pewnej liczbie wciąż stanowią kreację wiedźmy Hester Beck.

Wprowadzenie do fabuły „rodziny” Emmy okazało się całkiem dobrym pomysłem, głównie z tego względu, że w wyraźny sposób poszerza on świat przedstawiony. Dzięki temu możemy zobaczyć, że na świecie jest więcej osób o umiejętnościach porównywalnych do tych, które posiada dziewczyna. Cullen Bunn nie wyszedł co prawda z akcją poza tytułowe hrabstwo, ale zamiast tego sprowadził wielki świat w jego obręb. Trochę podobne były założenia drugiego tomu – wtedy też mieliśmy do czynienia z zagrożeniem z zewnątrz i trudno nie dostrzec, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej naturalne i w gruncie rzeczy trafione. Wszak ile można pisać o niebezpieczeństwach czających się w granicach małego skądinąd terytorium? Tu wręcz trzeba sięgnąć dalej i właśnie to stara się uczynić autor, wprowadzając na scenę nową grupę bohaterów.

Cullen Bunn i Tyler Crook w Subiektywnie

„Hrabstwo Harrow” jest reprezentantem grozy w bardziej subtelnym wydaniu. Nawet kiedy w serii występują elementy dosadne i krwawe, to Cullen Bunn przedstawia je w taki sposób, że odbieramy je raczej jako baśniowe niż straszne. Manewr sprawdzał się całkiem nieźle w trzech poprzednich tomach, a czwarty nie odbiega znacząco od tego schematu. Ponadto twórca zdecydował się tym razem nieco poszerzyć świat przedstawiony i zaoferować czytelnikom kilka wyjaśnień dotyczących fabuły i bohaterów. Czy okazały się one satysfakcjonujące?

 

Marek nie pozostawi nas bez odpowiedzi na to pytanie. Dzisiaj w Subiektywnie dowiemy się sporo o czwartym tomie Hrabstwa Harrow, zatytułowanym Rodzina.

Błękitna kropka – Carl Sagan

Wehikułem czasu przez Układ Słoneczny

Magdalena Makówka

Carl Sagan był jednym z bardziej znanych popularyzatorów wiedzy o kosmosie. Także w Polsce ukazało się wiele z jego licznych publikacji. Teraz zaś na półkach pojawiła się „Niebieska kropka”, która po raz pierwszy została wydana w latach 90. XX wieku. Od tego czasu stan badań nad kosmosem znacznie się zmienił, należy więc zadać sobie pytanie, czy książka posiada dziś jakąkolwiek wartość.

Fizyk zabiera czytelników na wycieczkę po najdalszych zakątkach Układu Słonecznego. Zaczyna od usytuowania naszego domu – Ziemi – na mapie wszechświata. Następnie zastanawia się nad tym, czy gdyby przedstawiciele obcej cywilizacji szukali śladów życia w kosmosie, odkryliby je na naszej planecie. Jak się okazuje – niekoniecznie, co powinno ostudzić zapał tych, którzy wierzą, że jeszcze niebawem dowiedzione zostanie istnienie życia pozaziemskiego. Następnie Sagan na kartach swej książki rozpoczyna tournée po planetach i księżycach. Szczegółowo opisuje poszczególne globy, skupia się na ich atmosferze, ukształtowaniu terenu, powodach, dla których panują na nich takie a nie inne warunki. W toku prowadzonej przez niego narracji dowiadujemy się wiele o historii odkryć, poznajemy skomplikowane losy ludzi, pracujących nad maszynami, dzięki którym poszerzyła się nasza wiedza o otaczającym nas kosmosie. W końcu Sagan zastanawia się nad tym, czy i gdzie powinien osiedlić się człowiek w ciągu następnych dekad i stuleci. Snuje rozważania dotyczące nie tylko najbardziej prawdopodobnych z dzisiejszej perspektywy scenariuszy, ale także znacznie dalszych, na jakich planowanie stan dzisiejszej nauki nie pozwala.

Carl Sagan w Subiektywnie

Carl Sagan był jednym z bardziej znanych popularyzatorów wiedzy o kosmosie. Także w Polsce ukazało się wiele z jego licznych publikacji. Teraz zaś na półkach pojawiła się „Niebieska kropka”, która po raz pierwszy została wydana w latach 90. XX wieku. Od tego czasu stan badań nad kosmosem znacznie się zmienił, należy więc zadać sobie pytanie, czy książka posiada dziś jakąkolwiek wartość.

 

W recenzji Błękitnej kropki, Magda odpowiada na to i wiele innych pytań.

Króciak

W niedzielę mamy dla Was coś Z mitologii smoków: legenda o Smoku Wawelskim Dariusza Bednarczyka.

W Samo Południe CCCXLVI - ogłoszenie wyników

Drugi tom Atlantis Rising, p.t. Miasto demonów Evana Currie. Taką oto nagrodę, dzięki wydawnictwu Drageus, wygra dzisiaj troje szczęśliwców, którzy prawidłowo odpowiedzieli na nasze pytania.

 

Odpowiedzi:

1. Elan.

2. Hayden War. 7 tomów.

3. Tomasz Maroński.

 

Nagrody otrzymują:

Dominika Głowacz, Natalia Jankowiak, Paweł Miksztal

 

Gratulujemy

Konkursowa skrzynka na którą należy przesłać swoje adresy: odpowiedz@szortal.com

Regulamin konkursu został zaktualizowany o punkt 7a. Prosimy zapoznać się z jego treścią.

Lanfeust w kosmosie. Tom 1 – Christophe Arleston, Didier Tarquin

Czy to normalne, że statek robi „łaf, łaf, klong!”?

Marcin Knyszyński

Komiks „Lanfeust z Troy” był ośmioodcinkową historią, w której przemierzaliśmy całą planetę, walczyliśmy z jej najróżniejszymi, przedziwnymi mieszkańcami, aby ostatecznie wyzwolić miasto Eckmul i pokonać największego drania Troy. Christophe Arleston i Didier Tarquin stworzyli świat imponujący szczegółowością i rozmachem scenografii, którego późniejsza popularność zaskoczyła ich samych. Dlatego już w rok po ukazaniu się ostatniej części „Lanfeusta z Troy” rozpoczęli nowy cykl. I jak to z kontynuacjami bywa, musi być barwniej, więcej, szybciej i mocniej. Lanfeust leci w kosmos!

Troy, która w poprzednim tomie była całym światem dla naszych bohaterów, okazuje się tylko jedną z wielu planet. Trzynastu potężnych książąt-kupców, mieszkających na planecie Meirrion, podzieliło między siebie i swoje handlowe korporacje całą galaktykę. Wydarzenia z pierwszego cyklu zaowocowały wyzwoleniem gigantycznej ilości magicznej energii, która została zauważona przez Glace, agentkę jednego z trzynastu książąt. Książę Dhulee wysyła ją do źródła mocy, na planetę Troy. Tym sposobem Lanfeust (i niestety największy szwarccharakter Thanos, odbywający swą karę w więzieniu) wraz z trollem Hebiusem i swoją ukochaną C’ixi wplątuje się w kosmiczną aferę. Glace zabiera ekipę żądnych przygód bohaterów do Meirrionu, gdzie czeka już na nich wspomniana trzynastka. Ale czy wszyscy są tymi, za kogo się podają? I kim są tajemniczy spiskowcy, którzy podążają tropem Lanfeusta?

Christophe Arleston, Didier Tarquin w Subiektywnie

Komiks „Lanfeust z Troy” był ośmioodcinkową historią, w której przemierzaliśmy całą planetę, walczyliśmy z jej najróżniejszymi, przedziwnymi mieszkańcami, aby ostatecznie wyzwolić miasto Eckmul i pokonać największego drania Troy. Christophe Arleston i Didier Tarquin stworzyli świat imponujący szczegółowością i rozmachem scenografii, którego późniejsza popularność zaskoczyła ich samych. Dlatego już w rok po ukazaniu się ostatniej części „Lanfeusta z Troy” rozpoczęli nowy cykl. I jak to z kontynuacjami bywa, musi być barwniej, więcej, szybciej i mocniej. Lanfeust leci w kosmos!

 

Przeczytajmy dziś, co Marcin ma do powiedzenia o komiksie Lanfeust w kosmosie.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Nejman - Małgośka

Pisarka Eliza zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką Gretą. O nowej przyjaciółce wie niewiele ponad to, że wcześniej nazywała się Małgorzata Rutkowska. Ciekawa przeszłości Grety zachęca ją do zwierzeń.

Historia rozpoczyna się na polskiej wsi, gdzie Małgośka urodziła się i wychowała, niedoceniana przez rodzinę i otoczenie. Gdy dziewczyna kończy dwadzieścia lat, zostaje zaproszona do USA jako potencjalna dawczyni szpiku dla ciężko chorego stryja Bazylego, którego ledwo pamięta z dzieciństwa. W wyniku nieporozumienia, z torbą podróżną i kilkoma studolarowymi banknotami, Małgośka staje w środku nocy na progu amerykańskiego domu, w którym jej rodzina już nie mieszka… Jak sobie poradzi?


Katarzyna Wójcik - Zanim zawieje wiatr

Ile zdołasz poświęcić, by zdobyć klucz do niewyobrażalnej potęgi?

Wiele wieków temu chciwość spopieliła królewskie ziemie. Pamięć o wojnie, która z najgłębszych czeluści wywabiła bestie, a z cienia – zaciekłych wojowników, dawno już się zatarła. Przetrwała jedynie legenda o kamieniach Lyshanach i ich mocy, wciąż kusząc obietnicą wielkości.

Wiele lat po tych wydarzeniach młody Yun decyduje się opuścić rodzinną wioskę. Impulsem do wyprawy jest lęk o życie najbliższych i słowa zakapturzonego Nieznajomego. Wkrótce Yun poznaje ambitną Młodą Alchemiczkę Minę oraz Skrytobójcę Garetta, by wraz z nimi wyruszyć w podróż po Czterech Krainach. Wspólnie mierząc się z napotykanymi niebezpieczeństwami, tworzą osobliwą drużynę. W dążeniu do zdobycia Lyshanów każdemu z nich przyświecają jednak odmienne cele.

I tylko kwestią czasu pozostaje, kto zdradzi pierwszy…

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

D.B. John - Gwiazda Północy (16 lipca 2018)

JEŚLI MIAŁBYŚ PRZECZYTAĆ TYLKO JEDNĄ KSIĄŻKĘ W TYM ROKU - TO POWINNA BYĆ WŁAŚNIE TA!
 
Już 16 lipca swoją premierę będzie miał trzymający w napięciu thriller polityczny " Gwiazda Północy". Ta książka to opowieść o losach trzech bohaterów, żyjących w państwie, gdzie prawda jest dziwniejsza niż fikcja.
 
Zdrajca, szpieg i przestępca.

Troje obcych ludzi poświęca wszystko, aby stawić opór reżimowi Korei Północnej. W tym ambitnym thrillerze autor ujawnia nieznane sekrety kraju, do którego wstęp ma niewielu - a jeszcze mniej może się z niego wydostać.

W 1988 roku nastolatka o koreańsko-amerykańskich pochodzeniu zostaje porwana z plaży w Korei Południowej przez służby Korei Północnej. Dwadzieścia dwa lata później jej siostra bliźniaczka wciąż szuka zaginionej i staje się obiektem zainteresowania CIA. Wkrótce odnajduje dowody, że porwana może nadal żyć w Korei Północnej, więc wyrusza do samego centrum okrutnego reżimu.

Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad – Joshua Williamson, Jason Fabok i inni

Chaos kontrolowany

Marek Adamkiewicz

Jeśli spojrzymy na wydawane w ramach „Odrodzenia” regularne serie z Ligą Sprawiedliwości i Suicide Squad w rolach głównych, dostrzeżemy jedynie scenariuszową mizerię, która w swoich najlepszych momentach, a i to zaledwie w ramach jednego z tych cykli, sięga przeciętności. Taki obraz jest, prawdę mówiąc, dosyć smutny, a gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat prezentującego wspólne perypetie obu drużyn crossovera, jedyne pytanie cisnące się na usta brzmiało: „po co?”. Przed lekturą tego versusa absolutnie nic nie wskazywało na to, że może to być dobry komiks, jak się jednak okazuje, czasami pozytywne zaskoczenie kryje się w zupełnie niespodziewanych miejscach.

Batman wpada na trop Suicide Squad. Jest zdziwiony, że na terenie Stanów Zjednoczonych może istnieć drużyna złożona ze skazanych przestępców. O swoim odkryciu informuje resztę Ligi Sprawiedliwości, a ta, nie chcąc pozwolić na funkcjonowanie pod swoim nosem ekipy operującej poza prawem, decyduje się działać. Podczas gdy bohaterowie i złoczyńcy szykują się do potyczki, niejaki Maxwell Lord, łotr obdarzony niepokojącymi zdolnościami, uwalnia z więzienia innych, także bardzo niebezpiecznych osobników. By ich pokonać, Liga Sprawiedliwości będzie musiała działać ramię w ramię z podopiecznymi Amandy Waller.

Duży superbohaterski crossover nie może być komiksem z przesadnie zawiłą fabułą. „Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad” dostosowuje się do tego wymogu i nie straszy nie wiadomo jak skomplikowaną intrygą – jej założenia są jasne i przejrzyste. W przypadku tytułu nastawionego głównie na akcję nie może być zresztą inaczej, ważne jednak, by ta akcja angażowała i nie obrażała w zbyt dużym stopniu szarych komórek odbiorcy. Na szczęście, w odróżnieniu od prowadzonej przez Bryana Hitcha regularnej serii o Supermanie i spółce, tutaj fabuła jest do zaakceptowania, a jej założenia wydają się całkiem logicznie i w miarę sensownie przedstawione.

Joshua Williamson, Jason Fabok i inni w Subiektywnie

Jeśli spojrzymy na wydawane w ramach „Odrodzenia” regularne serie z Ligą Sprawiedliwości i Suicide Squad w rolach głównych, dostrzeżemy jedynie scenariuszową mizerię, która w swoich najlepszych momentach, a i to zaledwie w ramach jednego z tych cykli, sięga przeciętności. Taki obraz jest, prawdę mówiąc, dosyć smutny, a gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat prezentującego wspólne perypetie obu drużyn crossovera, jedyne pytanie cisnące się na usta brzmiało: „po co?”. Przed lekturą tego versusa absolutnie nic nie wskazywało na to, że może to być dobry komiks, jak się jednak okazuje, czasami pozytywne zaskoczenie kryje się w zupełnie niespodziewanych miejscach.

 

Na dobry początek tygodnia Marek recenzuje komiks, w którym na przeciw siebie stają Liga Sprawiedliwości oraz Suicide Squad.

Nowość w Rymowisku

Każdy dzień jest dobry na Ważne pytanie. Do wizyty w Rymowisku zaprasza Izabela Balińska-Lech.

Nowości wydawnictwa Replika

Jagoda Wochlik - Milion smutnych atomów

Amelia i Józef są parą od pięciu lat, oboje jednak czują, że nie jest już między nimi jak dawniej. Wydaje im się, że wciąż bardzo się kochają, mimo to coraz trudniej im odnaleźć wspólny język. Choć akcja powieści rozgrywa się w kilku ostatnich miesiącach ich związku, dzięki retrospekcjom możemy obserwować zmieniające się na przestrzeni lat stosunki między bohaterami.
W ich napięte relacje wkraczają kolejne osoby dramatu – śliczna i młoda koleżanka z pracy Józefa oraz nowy sąsiad, z którym Amelia zaczyna spędzać czas chętniej niż z własnym mężem.


Kamen Nevenkin - Zdobyć Budapeszt

Kampania na Węgrzech 1944    

Ogromna ofensywa na Węgrzech – sowiecka operacja na miarę „Market-Garden”
W październiku 1944 roku wojska rosyjskie przypuściły potężny atak na Budapeszt. Uderzenie wyprowadzone z południa miało doprowadzić Armię Czerwoną pod Monachium.
Natarcie na Budapeszt, wraz z oblężeniem miasta i niemieckimi przeciwdziałaniami, zmierzające do odwrócenia losów zmagań w dorzeczu Dunaju, stanowiło kulminację działań zaczepnych rozpoczętych przez armię sowiecką w sierpniu 1944 roku i zmierzających do wyparcia sił Osi z Bałkanów.
Pod względem politycznym była to ze strony Rosjan próba jeszcze poważniejszego osłabienia państw Osi poprzez wyeliminowanie Węgier z wojny. Szybko doszło jednak do sytuacji patowej i wojskom sowieckim nie udało się dotrzeć do Bawarii.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ewa Nowak - Lawenda w chodakach

Podróż przez świat może być podróżą przez samego siebie. Możesz odkryć nieznane sobie zakątki…

Objazdówka po Europie… Marzenie połowy licealistów i trzech czwartych studentów. Na dosyć odważne spełnienie takiego marzenia dosyć spontanicznie zdobyło się dwóch przyjaciół z Warszawy ze swoimi partnerkami. Magda i Kuba – dwudziestoletni studenci germanistyki, znający się od półtora roku, aktualny status związku: zaręczeni. Damroka i Wiktor – ona osiemnastolatka, on rok starszy, niedawno się poznali i są na etapie odkrywania swoich zalet i… jak to w związkach bywa - wad. Status związku: "to skomplikowane".
Książkę można bez wahania określić jako książkę drogi. Bohaterowie pochodzą z różnych domów, mają odmienne doświadczenia życiowe. Różnice te właśnie w podróży dosyć szybko wychodzą na jaw. Różni ich niemal wszystko - środowisko, w którym dorastali, status majątkowy, poglądy na życie, postrzeganie siebie, sposób wyrażania opinii, sposoby zwiedzania, stosunek do jedzenia, a co najbardziej trudne, gdy jest się w związku – postrzeganie miłości.
Podróż przez Niemcy, Francję i Hiszpanię jest okazją do sprawdzenia trwałości ich związków. Do poszukania (wspólnie lub odrębnie) odpowiedzi na pytanie o wzajemne zaufanie, o granice, których nie można przekroczyć, by nie zranić drugiego człowieka, o wymagania i oczekiwania wobec innych. Podróż staje się szybko trudną lekcją docierania się. Tu nie można, jak w domu, trzasnąć drzwiami i odciąć się od świata. Od domu dzielą ich setki kilometrów. Jest tylko "tu i teraz". Nie wszystko da się przewidzieć, ale nie ma tego złego, co by… Poznają przecież ciekawych ludzi i dowiedzą się o sobie ciekawych rzeczy. Czy wrócą tacy sami jak byli? Czy ich związki przetrwają? Co im po tej "podróży życia" pozostanie – tylko wspomnienia i masa pamiątek?

Nowości wydawnictwa Mucha Comics

Ed Brubaker, Sean Phillips - Zaćmienie

Hollywood, 1948 roku. Film noir, który utknął w martwym punkcie. Scenarzysta, którego prześladują koszmary wojny. Zagadkowa śmierć młodej gwiazdy. Podejrzana przeszłość zastępującej ją aktorki. Potentat przemysłu filmowego ze swoim ochroniarzem, gotowi zrobić wszystko, byle taśma nie przestawała się kręcić. A w tle czerwona gorączka i czarna lista pustoszące miasto snów.  Pełna tajemnic gra o stawkę znacznie większą, niż tylko odnalezienie mordercy.

Zaćmienie to jeden z najambitniejszych albumów wykreowanych przez mistrzów gatunku noir — Eda Brubakera i Seana Phillipsa, oraz uznaną kolorystkę — Elizabeth Breitweiser. Wydanie zbiorcze zawiera komplet zeszytów, które ukazały się w ramach serii, a także ponad 50 stron dodatków, w tym wiele ilustracji i tekstów wnikliwe opisujących proces twórczy.   

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w serii The Fade Out #1-12.

 
Mark Millar, Duncan Fegredo - KM/H (MPH)

Dorastając w Detroit, Roscoe i jego przyjaciele nie mieli łatwego życia. Los zaczyna im sprzyjać, kiedy w ich ręce trafia narkotyk o nazwie KM/H. Te niezwykłe tabletki, które umożliwiają poruszanie się z nadludzką prędkością, stają się dla Roscoe i jego towarzyszy niepowtarzalną okazją.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w serii MPH #1-5.

Nowości wydawnictwa Rebis

Inge Dougans - Refleksologia

Praktyczny przewodnik po refleksologii

Inge Dougans w swoim podejściu do refleksologii, terapii polegającej na masowaniu i uciskaniu odpowiednich punktów na stopach, łączy wiedzę Wschodu i Zachodu. W książce tej można znaleźć m.in. wyjaśnienie teorii meridianów i jej powiązań z chińskimi pięcioma elementami; rady, jak łączyć wadliwą budowę stóp z zaburzeniami równowagi pozostałych części ciała; ilustrowane terapie refleksologiczne i przykłady wspomagające praktykę. Jest to praktyczny przewodnik zarówno dla doświadczonych refleksologów, jak i dla amatorów tej dziedziny.

Inge Dougans jest autorką wielu znanych prac na temat refleksologii, np. The Complete Illustrated Guide to Reflexology oraz The Big Little Book of Reflexology. Szefuje Międzynarodowej Szkole Refleksologii i Terapii Meridianów z siedzibą w RPA i filiami na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Australii.


Frank Wynne - To ja byłem Vermeerem

Historia życia i pracy genialnego fałszerza Hana van Meegerena
W 1945 roku niewiele znaczący holenderski handlarz dzieł sztuki został aresztowany za sprzedaż bezcennego skarbu narodowego – obrazu pędzla Vermeera – marszałkowi III Rzeszy Hermannowi Göringowi. Jedyną możliwą karą za zdradę była śmierć. Jednak Han van Meegeren gnił w zimnej i wilgotnej celi więziennej, nie mogąc wydobyć z siebie dwóch prostych słów, które dałyby mu wolność: jestem fałszerzem.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Lottie Moggach - Najpierw mnie pocałuj (17 lipca 2018)

Już 17 lipca do księgarń trafi "Najpierw mnie pocałuj" Lottie Moggach z nową, serialową okładką. Serial na podstawie książki można oglądać już na Netflixie. To niepokojący thriller psychologiczny o dwóch kobietach, które poznają się za pośrednictwem elitarnego serwisu internetowego.  Adrian, założyciel i guru serwisu ma dla nich nietypową propozycję... Leila jest przeraźliwie samotna i tylko w sieci czuje się pewnie, Tess natomiast ma ekscytujące życie, ale chciałaby się z nim rozstać, boi się tylko, że zrani zbyt wielu ludzi… Adrian namawia więc Leilę, by prowadziła życie internetowe Tess, tak, by jej odejście pozostało niezauważone. Jednak czy to możliwe? I jakie intencje tak naprawdę ma Adrian?

Kto czai się po drugiej stronie ekranu? Niepokojący thriller psychologiczny

Leila czuje, że jej życie nareszcie nabrało barw, kiedy zostaje użytkownikiem elitarnego serwisu internetowego – tutaj dyskutuje się na poważne tematy i tu są ludzie, którzy liczą się z jej zdaniem. Mało tego, założyciel serwisu, charyzmatyczny i nieprzeciętnie inteligentny Adrian, ma dla niej wyjątkowo odpowiedzialną misję – jest oto pewna kobieta, Tess, która od dawna pragnie rozstać się z życiem, ale nie chce sprawić bólu rodzinie i znajomym. Pomysł jest więc taki, że Leila wcieli się w nią na Facebooku i Gmailu, dzięki czemu otoczenie Tess będzie wierzyć, że ona wciąż żyje, tyle że gdzieś po drugiej stronie globu…

Znakomita, wielopłaszczyznowa, podszyta ogromnymi emocjami powieść – rasowy thriller psychologiczny i jednocześnie rzecz o tym, jak często okłamujemy siebie i innych, z niskich i wysokich pobudek.

Lottie Moggach przez piętnaście lat była dziennikarką piszącą m.in. dla „Timesa”, „Financial Timesa”, „Elle”, i „GQ”. Najpierw mnie pocałuj jest jej powieściowym debiutem. Wszystko wskazuje na to, że Lottie odziedziczyła pisarski talent po matce – Deborah – autorce takich bestsellerów, jak choćby Tulipanowa gorączka i Hotel Marigold.

Informacja wydawnictwa Bukowy Las

Spotkania z Szymonem Jędrusiakiem w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (13-14 lipca 2018)

Wydawnictwo Bukowy Las zaprasza do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem na dwa dni spotkań z Szymonem Jędrusiakiem, autorem cyklu powieści o Zawiszy Czarnym.

https://web.facebook.com/events/2121607351391999/

To znakomita okazja, by posłuchać ciekawych anegdot i opowieści o legendarnym Zawiszy herbu Sulima oraz zdobyć pamiątkowy wpis od autora.
Kto wie, może odwiedzi nas także sam Zawisza Czarny?

Zarówno w piątek 13 lipca, jak i w sobotę 14 lipca, znajdziecie Szymona Jędrusiaka i jego powieści na stoisku z książkami w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - zapraszamy do kameralnych rozmów z pisarzem.

W piątek, 13 lipca o godz. 15.00 zapraszamy do sali kinowej Muzeum na spotkanie autorskie Szymona Jędrusiaka.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Sala kinowa
13 lipca 2018 r.
Godz. 15.00

Wydarzenie jest częścią obchodów Dni Grunwaldu, które odbywają się od 10 do 15 lipca.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj: http://www.grunwald1410.pl/index.php?cat=2

Partnerami wydarzenia są: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Wydawnictwo Bukowy Las i Fundacja Grunwald.

Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/2121607351391999/

Zawisza Czarny na Facebooku: https://web.facebook.com/zawiszaczarny.eu/

Informacja Wydawnictwa Zysk i S-ka

Zapowiedź publikacji "Hardej" oraz "Królowej" Elżbiety Cherezińskiej przez wydawnictwo Tor

Legendarne amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową”    

Wydawnictwo Tor, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch bestsellerowych tytułów „królowej współczesnej powieści historycznej” – Elżbiety Cherezińskiej.

„Harda” oraz „Królowa” stanowią opowieść o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, ale także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego, ale na kartach historii zapisała się przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.

Autorka z entuzjazmem wypowiada się o planowanym angielskim tłumaczeniu: „Bardzo się cieszę, że to »Harda« ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce.”

Śmierć Stalina – Fabien Nury, Thierry Robin

Trochę straszno, trochę śmieszno

Maciej Rybicki

Frankofońscy twórcy komiksu bardzo chętnie sięgają po tematy historyczne.  Wiele pozycji dotyka historii najnowszej, XX-wiecznej, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej wojny światowej. Fabien Nury, znany choćby z takich tytułów jak „Pewnego razu we Francji”, „Jam jest Legion” czy „Tyler Cross” postanowił przybliżyć czytelnikom owiany tajemnicami i okres walki o władzę w Związku Radzieckim tuż po śmierci Stalina.

Fakt, mówimy o komiksie z akcją osadzoną osiem lat po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w historii świata, jednak unosi się nad nim duch sowieckiej Rosji schyłku ery stalinizmu. Można więc patrzeć na dzieło Nury’ego jako na swoisty dokument, pokazujący jak szalonym krajem był Związek Radziecki. Na kartach „Śmierci Stalina” mamy więc okazję zobaczyć mechanizmy dyktatury strachu Józefa Wissarionowicza Dżugaszwiliego. Widać także kult, autentyczne uwielbienie, jakim postać ta była otoczona przez wielu prostych ludzi przyjmujących bestialskość systemu za normę.

Przede wszystkim mamy jednak do czynienia z kameralną opowieścią, której poszczególne epizody mają szansę stać się kołami napędowymi wielkiej historii. Sam dyktator występuje w zaledwie kilku scenach (wliczając te, w których pojawiają się jego zwłoki). Główne role w tym groteskowym spektaklu przypadają bowiem wierchuszce radzieckiej władzy, przede wszystkim członkom Komitetu Centralnego Partii: Berii, Chruszczowowi, Malenkowowi, Mikojanowi, Kaganowiczowi, Bułganinowi, Mołotowowi czy też marszałkowi Żukowowi. Stajemy się świadkami knowań, gierek, spekulacji i bezwzględnej gry o władzę toczącej się (dosłownie!) nad stygnącym trupem sowieckiego dyktatora. Nury z Robinem wykonali tu kawał znakomitej roboty, oddając duszną atmosferę tamtych dni.

Fabien Nury i Thierry Robin w Subiektywnie

Frankofońscy twórcy komiksu bardzo chętnie sięgają po tematy historyczne.  Wiele pozycji dotyka historii najnowszej, XX-wiecznej, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej wojny światowej. Fabien Nury, znany choćby z takich tytułów jak „Pewnego razu we Francji”, „Jam jest Legion” czy „Tyler Cross” postanowił przybliżyć czytelnikom owiany tajemnicami i okres walki o władzę w Związku Radzieckim tuż po śmierci Stalina.

 

Idealny temat na pochmurny dzień: Śmierć Stalina w recenzji Maćka.

Nowości wydawnictwa Czarne

Ola Synowiec - Dzieci Szóstego Słońca

W co wierzy Meksyk

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.

Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.


Daniel Tammet - Urodziłem się pewnego błękitnego dnia

Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki.

Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen King - Cmętarz zwieżąt (audiobook CD)

Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem!

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las; idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi - i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: CMĘTARZ ZWIEŻĄT (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...).

Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają... i nie chcą słuchać ostrzeżeń.

Stephen King napisał tę powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten nic by nie znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się za domkiem... Powieść zekranizowano w 1989 roku, scenariusz napisał sam autor książki (film znany w Polsce pod tytułem „Smętarz dla zwierzaków”). King wystąpił w filmie w roli księdza odprawiającego mszę podczas pogrzebu.

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Dallas ’63” czy „Lśnienie”. Powieści Kinga doczekały się tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

Nowości wydawnictwa Jaguar

Ewa Białołęcka - Piołun i miód

Kroniki Drugiego Kręgu, księga IV

Czwarty tom serii Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej, pierwszej damy polskiej fantastyki dla młodzieży.

Jeszcze w tym roku długo wyczekiwany ostatni tom serii!

Magowie z Drugiego Kręgu rozdzielili się. Pożeracz Chmur, Gryf, Jagoda oraz rodzina Nocnego Śpiewaka postanowili zaznać spokoju i stabilności w ojczyźnie hajgów. Reszta chłopców wyruszyła w dalszą drogę, by wypełnić misję powierzoną im przez Matkę Świata. Przyjaciele trafili do kraju ogarniętego wojną, w którym słowo „magia” wywoływało mieszaninę strachu i szacunku. Zostali przyjęci przez króla Northlandu, który stara się jak najlepiej wykorzystać niezwykłe umiejętności swych niespodziewanych gości. Magowie również zdają sobie sprawę, że nie trafili na dwór bez powodu – Matka Świata nieustannie daje im sygnały. Czy będą potrafili dobrze je odczytać?


Trish Cook - W blasku nocy

Marzenia spełniają się w ciemności
Wielka miłość, śmiertelna choroba, trudne wybory. Wzruszająca opowieść o miłości, stracie i jednym, prawie idealnym lecie
Jednoczesna data wydania książki z filmem na DVD, wspólne działania promocyjne
Na podstawie powieści powstał film. Ekranizacja w doborowej obsadzie, w rolach głównych Bella Thorne i Patrick Schwarzenegger

ZUPEŁNIE ZWYCZAJNA DZIEWCZYNA.
DZIEWCZYNA, KTÓRA NOC ZAMIENIA W DZIEŃ.

Nowości wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Armagedon

POWIEŚĆ Z LEGENDARNEJ SERII MANITOU, KTÓRA PRZYNIOSŁA PISARZOWI SŁAWĘ I STAŁA SIĘ KAMIENIEM MILOWYM LITERACKIEGO HORRORU.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nagle traci wzrok. W tym samym czasie ślepną piloci boeinga 747 lecącego nad Górami Skalistymi. Ta sama przypadłość dotyka kierowców samochodów – na autostradach dochodzi do koszmarnych katastrof. Spadają samoloty, pod kołami pojazdów giną piesi. Setki tysięcy ludzi w Ameryce ślepną z nieznanych przyczyn. Przestaje działać telekomunikacja, radio i telewizja. W ciągu jednego dnia Stany Zjednoczone cofają się w rozwoju o dwieście lat. To Misquamacus, legendarny indiański szaman, powrócił z zaświatów, by dokonać ostatecznej zemsty na kolonizatorach, którzy odebrali ziemię rdzennym Amerykanom. Tylko jasnowidz-wróżbita Harry Erskine i jego przyjaciółka Amelia Carlsson mają dostateczną wiedzę i doświadczenie, by pokonać demona. Zanim odkryją, jak tego dokonać, muszą dowiedzieć się, kim są Zabójcy Oczu, oraz zgłębić tajemnice indiańskiej magii. Czeka ich morderczy pościg przez całą Amerykę…


Gregg Hurwitz - Człowiek znikąd

CZŁOWIEK, KTÓREGO NIE MA TO LEGENDARNA POSTAĆ.
BUDZI RESPEKT, WIĘC ZWYKŁO SIĘ O NIM MÓWIĆ TYLKO SZEPTEM.

Okazuje się, że Orphan X jest kimś więcej niż tylko legendą. Evan Smoak, bo tak się nazywa, uczestniczył w tajnym programie rządowym, w którym szkolono profesjonalnych zabójców.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Candace Brushnell - Seks w wielkim mieście ( 17 lipca 2018)

20 lat od premiery serialu, który pokochali widzowie na całym świecie!

Dobieranie się w pary nie jest łatwe. W tej błyskotliwej  i złośliwie dowcipnej książce Candace Bushnell znakomicie opisała  świat singli rozpaczliwie szukających swojej wymarzonej drugiej połowy. Carrie Bradshaw, jej główna bohaterka,  to  bliska krewna Bridget Jones i Ally McBeal. Mimo że jest bardziej perwersyjna, podobnie jak one w głębi duszy pozostaje niepoprawną romantyczką szukającą swego księcia z bajki.

Na podstawie tej bestsellerowej powieści zrealizowano serial Jak upolować mężczyznę, czyli seks w wielkim mieście, który przez lata cieszył się ogromną popularnością i zdobywał Złote Globy oraz nominacje do nagrody Emmy.

Autorka w latach dziewięćdziesiątych publikowała felietony w „New York Observer”, To właśnie doświadczenia z tamtego okresu przyczyniły się do powstania tej powieści, która odniosła niekwestionowany sukces niemal na całym świecie.

Saga o Potworze z Bagien. Tom 1 – Alan Moore, Stephen Bissette, John Totleben i inni

Zielono mi!

Marek Adamkiewicz

To, co ostatnimi czasy wyprawia Egmont, jest naprawdę niesamowite. Nie dosyć, że dba, byśmy byli na bieżąco z przygodami największych superbohaterów tak DC Comics, jak i Marvela, to prowadzi też kilka innych, nader interesujących serii i cykli wydawniczych. To między innymi linia „DC Deluxe”, „Mistrzowie Komiksu” czy jedna z najnowszych inicjatyw – powrót najgłośniejszych tytułów z oferty Vertigo, imprintu DC Comics. Te ostatnie często pozostawały bardzo długo niewznawiane i ich ponowne zaprezentowanie w naszym kraju to naprawdę duże wydarzenie. Jednym z tych oczekiwanych wznowień jest „Saga o Potworze z Bagien” w interpretacji niezrównanego Alana Moore’a.

Alec Holland to naukowiec, który zginął w wybuchu we własnym laboratorium. Okoliczności wypadku pozostają wyjątkowo niejasne, wielce prawdopodobne jest, że incydent nie był przypadkowy, a za sprawą stoi ktoś, komu nie na rękę były badania Hollanda. Traf chce, że mężczyzna wpada do bagna, a jako że wcześniej badał pewną substancję, sytuacja rozwija się w nieco innym niż zazwyczaj kierunku. Z mokradeł powstaje bowiem… coś. Coś, co niekoniecznie jest już tym samym naukowcem, ale ma też spore problemy z samookreśleniem. Czy to świadoma roślina, czy jednak wciąż człowiek, ale w specyficzny sposób połączony z bagienną florą?

Alan Moore, Stephen Bissette, John Totleben i inni w Subiektywnie

To, co ostatnimi czasy wyprawia Egmont, jest naprawdę niesamowite. Nie dosyć, że dba, byśmy byli na bieżąco z przygodami największych superbohaterów tak DC Comics, jak i Marvela, to prowadzi też kilka innych, nader interesujących serii i cykli wydawniczych. To między innymi linia „DC Deluxe”, „Mistrzowie Komiksu” czy jedna z najnowszych inicjatyw – powrót najgłośniejszych tytułów z oferty Vertigo, imprintu DC Comics. Te ostatnie często pozostawały bardzo długo niewznawiane i ich ponowne zaprezentowanie w naszym kraju to naprawdę duże wydarzenie. Jednym z tych oczekiwanych wznowień jest „Saga o Potworze z Bagien” w interpretacji niezrównanego Alana Moore’a.

 

Sagę o Potworze Z Bagien przybliży nam dzisiaj Marek.

Króciak

W swoim szortalowym debiucie Mateusz Tokarski obliczy (albo i nie) Prawdopodobieństwo na Smoczej Górze.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Romain Gary - Obietnica poranka

Wielka, bezgraniczna miłość macierzyńska, która buduje wokół dziecka iluzje wspaniałego świata. Życie głównego bohatera jest zwariowane dzięki obecności w jego życiu niezwykłej, ale zarazem szalonej matki. Romain przeżywa niesamowite przygody i z dnia na dzień staje się jednym z najbardziej znanych pisarzy XX wieku. Wszechogarniająca macierzyńska miłość jest wspaniała, ale może być również ciężarem.

Porywająca autobiografia Romaina Gary’ego, wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który jako jedyny dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Na podstawie książki powstał film, w którym główne role zagrali niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney oraz niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy Katarzyna Skarzanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.

Romain Gary (1914–1980), urodzony w Rosji, lata dzieciństwa spędził w Wilnie i Warszawie, po czym znalazł się wraz z matką we Francji. Podczas wojny służył w lotnictwie francuskim, po wojnie był konsulem francuskim w Kalifornii. Ta właśnie część życia dostarczyła mu inspiracji do napisania w 1960 roku "Obietnicy poranka", jednej z piękniejszych opowieści o miłości matki i syna.


Alafair S. Burke, Mary Higgins Clark - Zabójcza śpiąca królewna

Trzecia powieść z  serii "W cieniu podejrzenia".

Nowość wydawnictwa Szósty Zmysł

Adriana Locke - Poświęcenie

Historia, która połamie Twoje serce na milion kawałków!
Najlepsze rzeczy w życiu nie przychodzą łatwo, ale warte są POŚWIĘCENIA
Moje życie zmieniło się na zawsze, kiedy zmarł mój mąż.
Zostało mi tylko zmiażdżone serce, sterta rachunków i nasza córka, Everleigh. Nie chcę polegać na nikim, a już zwłaszcza nie na Crew Gentrym. Był moją pierwszą miłością i facetem, który prawie mnie zniszczył. Człowiekiem, który zawodził zawsze, gdy go potrzebowałam.
Ale kiedy tragedia uderza po raz drugi, Crew może okazać się moją jedyną nadzieją.
Moje życie zmieniło się na zawsze, kiedy zmarł mój brat.
Zostało mi tylko poczucie winy, sterta błędów i niewiele więcej. Opiekuję się Julią Gentry, wdową po moim bracie oraz ich córką. Wiem, że nie chce mojej pomocy, ale i tak ją dostaje. Jestem jej to winien.
Kiedy nadchodzi kolejna katastrofa, staję przed szansą, by wszystko naprawić. Muszę to zrobić! I dla tej sprawy jestem gotów POŚWIĘCIĆ wszystko.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Justyna Wydra - Zaniemówienie (16 lipca 2018)

Justyna Wydra, autorka bestsellerowej powieści Esesman i Żydówka powraca w nowej odsłonie.

Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź: „Ślązakami”.

Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa...

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Patrick Rothfuss -  Imię wiatru (17 lipca 2018)

Pierwszy tom trylogii ,,Kroniki królobójcy”.

Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca - namówiony przez Kronikarza - wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na demonach, które zabiły jego rodziców i cały jego świat obróciły w perzynę.

Niezwykle żywo i naturalnie snuta opowieść na homerycką skalę. Intrygująca i poruszająca odyseja Kvothe’a doskonale harmonizuje z nienachalnym klimatem fantasy.

Ten debiut literacki zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. Quill Award oraz Onion AV Club. Prawa do wydania sprzedano już do ponad 20 krajów.

"To niezwykle rzadka przyjemność trafić na autora piszącego z precyzją niezbędną do tworzenia nie tylko fantasy, w którego słowach brzmi prawdziwa muzyka".
Ursula K. Le Guin

"Książka ma wszystko, co lubia czytelnicy fantasy: magię, tajemnice, starożytne zło. Ale jest także zabawna i przerażająca, a na dodatek przekonująca. Wzorem najlepszych książek gatunku to nie elementy fantasy czynią ją niezwykłą, ale to, co autor ma do powiedzenia o codziennych sprawach, zwykłym życiu, ambicjach i upadkach, sztuce, miłości i stracie".
Tad Williams

Patrick Rothfuss (ur. 1973) studiował m.in. chemię, psychologię i literatureęangielską. Jest wykładowcą akademickim w Wisconsin. Gdy nie czyta (nałogowo) i nie pisze, marnuje czas na gry komputerowe i eksperymenty z formułami alchemicznymi.

Ultimate Spider-Man, tom 1 – Brian Michael Bendis, Mark Bagley

Face lifting z lamusa

Maciej Rybicki

O twórczości Briana Michaela Bendisa pisałem dużo. Trudno się zresztą temu dziwić, to bowiem scenarzysta ponadprzeciętnie płodny. Ta obfitość częściowo przekłada się zresztą także i na jego popularność. Równie istotna jest też umiejętność poruszania się w rozmaitych, często wyraźnie różnych od siebie stylistykach. I choć obecnie polski czytelnik najczęściej zachwyca się tą brudną, mroczną stroną Bendisa, pokazaną choćby w „Daredevilu” czy „Jessice Jones”, warto jednak pamiętać, że jego kariera w Marvelu zaczęła się na dobrą sprawę od powierzenia mu „Ultimate Spider-Man” – jednej z flagowych serii właśnie startującego uniwersum Ultimate.

Brian Michael Bendis, Mark Bagley w Subiektywnie

O twórczości Briana Michaela Bendisa pisałem dużo. Trudno się zresztą temu dziwić, to bowiem scenarzysta ponadprzeciętnie płodny. Ta obfitość częściowo przekłada się zresztą także i na jego popularność. Równie istotna jest też umiejętność poruszania się w rozmaitych, często wyraźnie różnych od siebie stylistykach. I choć obecnie polski czytelnik najczęściej zachwyca się tą brudną, mroczną stroną Bendisa, pokazaną choćby w „Daredevilu” czy „Jessice Jones”, warto jednak pamiętać, że jego kariera w Marvelu zaczęła się na dobrą sprawę od powierzenia mu „Ultimate Spider-Man” – jednej z flagowych serii właśnie startującego uniwersum Ultimate.

 

Pierwszy tom Ultimate Spider-Man, tak jak go widzi Maciek.

Nowość wydawnictwa Albatros

Ian McEwan - Na plaży Chesil

NOMINOWANA DO MAN BOOKER PRIZE NIEZWYKLE SUBTELNA OPOWIEŚĆ O TYM,
ILE W ŻYCIU ZNACZĄ NIEWYPOWIEDZIANE SŁOWA I NIEUCZYNIONE GESTY.
 
Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów.
Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują małżeństwo – ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającemu go zadaniu. Niemożność pokonania barier i nieumiejętność rozmowy o wspólnych problemach doprowadzą do dramatu…
 
FILMOWA ADAPTACJA POWIEŚCI TRAFI DO POLSKICH KIN LATEM 2018 ROKU.
W EKRANIZACJI GŁÓWNE ROLE GRAJĄ: SAOIRSE RONAN („GRAND BUDAPEST HOTEL”, „BROOKLYN”, „LADY BIRD”) I BILLY HOWLE („POCZUCIE KRESU”,„DUNKIERKA”).

Nowości wydawnictwa Powergraph

Podwójna premiera Powergraphu na Polconie

Trwa już Polcon 2018 w Toruniu i dziś dwie nasze polconowe premiery i wielka polconowa promocja: na hasło "Polcon2018" przez tydzień 40% rabatu na wszystkie nasze książki na https://powergraph.pl/.

Diabeł na wieży Ani Kańtoch to zbiór sześciu nastrojowych opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania – tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Wciągające i mroczne kryminalne intrygi, błyskotliwy, inteligentny detektyw i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

Chochoły Wita Szostaka to pierwsza z powieści tworzących trylogię krakowską. Już niedługo wydamy Dumanowskiego, a na początku przyszłego roku Fugę. Dziś Chochoły, czyli o rodzinie, o Krakowie, o Polsce.

Historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny Chochołów, zamieszkującej kamienicę po przodkach, z kaplicą na strychu i katakumbami w piwnicach, jest tylko pretekstem do opowieści o polskiej tożsamości. Chochoły to nastrojowa, piękna proza o rodzinie, o Krakowie, ale również o polskiej tradycji i obrzędach. To zaproszenie do dekonstrukcji naszych narodowych mitów.

BBPO. Plaga Żab. Tom 2 – Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis i inni

Tu nic nie ujdzie płazem

Marcin Knyszyński

W pierwszym tomie „BBPO. Plagi żab” doszło do dramatycznych wydarzeń. Biuro Badań Paranormalnych i Obrony zniszczyło co prawda jedno z miejsc „żabiego kultu”, ale daleko jeszcze do opanowania sytuacji. Straszliwe, humanoidalne ropuchy niczym szarańcza rozprzestrzeniają się po kraju a jedyną organizacją zdolną do powstrzymania tego kataklizmu jest B.B.P.O. Hellboy nadal nie daje znaku życia. Abe Sapien również. Drugi tom cyklu w bardzo efektowny i brawurowy sposób rozbudowuje uniwersum Mike’a Mignoli.

Znowu otrzymujemy trzy duże historie zamknięte w jednym tomie. „Zmarli” przenoszą B.B.P.O. z Fairfield w Connecticut do Kolorado, gdzie znajduje się nowa baza organizacji. Gigantyczny, nowoczesny kompleks budynków, koszar i laboratoriów, zbudowany na zboczu góry, staje się nowym domem Biura. Żaby powoli, lecz nieprzerwanie prą na zachód kraju, a B.B.P.O. co chwila znajduje ich kolejne gniazda i kładzie pokotem odradzające się nieustannie zastępy. Tymczasem największe zagrożenie przychodzi niespodziewanie z miejsca ulokowanego tuż pod nosem drużyny – coś dziwnego czuć w powietrzu krążącym po nowym domu.

Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis i inni w Subiektywnie

W pierwszym tomie „BBPO. Plagi żab” doszło do dramatycznych wydarzeń. Biuro Badań Paranormalnych i Obrony zniszczyło co prawda jedno z miejsc „żabiego kultu”, ale daleko jeszcze do opanowania sytuacji. Straszliwe, humanoidalne ropuchy niczym szarańcza rozprzestrzeniają się po kraju a jedyną organizacją zdolną do powstrzymania tego kataklizmu jest B.B.P.O. Hellboy nadal nie daje znaku życia. Abe Sapien również. Drugi tom cyklu w bardzo efektowny i brawurowy sposób rozbudowuje uniwersum Mike’a Mignoli.

 

Po lekturze tak brawurowego wstępu do kolejnej szortalowej recenzji należy udać się do Subiektywnie, gdzie Marcin omawia drugi tom BBPO Plagi Żab.

Longar

Idealna propozycja na wakacyjny weekend? Bierstrasse Rafała Charłampowicza już czeka nas Was w dziale Longarów.

Nowość wydawnictwa Albatros

Thomas Sjoberg - Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada

BERGMAN-REŻYSER I BERGMAN-CZŁOWIEK. CZYTELNIK SAM OCENI, KTÓRY Z NICH JEST MU BLIŻSZY.

Ingmar Bergman miał pięć żon, dziewięcioro dzieci i niezliczone kochanki. Swoich aktorów traktował przedmiotowo – najważniejszy był film. Jako nastolatek fascynował się niemieckim nazizmem. Nie znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał. Był prawdziwym tytanem pracy, konsekwentnym, zdyscyplinowanym i punktualnym, i tego samego wymagał od innych.

Większość wielbicieli twórczości Ingmara Bergmana potrafi wymienić z pamięci wiele jego znakomitych filmów. Siódma pieczęć, Jajo węża, Źródło, Persona czy Wieczór kuglarzy znane są wszystkim miłośnikom kina. Niewiele wiemy o Bergmanie jako o człowieku – o jego słabościach, wadach i ułomnościach. Jeszcze mniej wiadomo o jego prywatnym życiu i grzechach młodości. Thomas Sjöberg postanowił uzupełnić naszą wiedzę na ten temat i zdjąć z piedestału postać światowej sławy reżysera.
 
KSIĄŻKA UKAŻE SIĘ W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN INGMARA BERGMANA – SZWEDZKIEGO REŻYSERA FILMOWEGO I TEATRALNEGO, UWAŻANEGO ZA JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH ARTYSTÓW W HISTORII KINA.

Gniazdo – Terry Goodkind

Gniazdo grubymi nićmi szyte

Aleksander Księżopolski

Terry Goodkind zasłynął swoim nadzwyczaj popularnym cyklem „Miecz prawdy” i wydaje się, że dopiero niedawno zaczął wychodzić ze swoją twórczością poza historie w jakiś sposób do niego nawiązujące. „Pierwsze prawo magii” było powieścią dość przeciętną jak na standardy fantasy i cierpiącą nieco przez polski przekład, ale chwytającą za serce i angażującą czytelnika. Zobaczywszy „Gniazdo”, nie mogłem sobie odmówić recenzji najnowszej książki tego autora.

W  powieści Goodkinda śledzimy losy Kate Bishop, audytorki ds. bezpieczeństwa w swojej firmie, której brat, John, został brutalnie zamordowany. Wkrótce okazuje się, że stało się to z powodu daru rozpoznawania morderców, który posiada również Kate. Życie bohaterki robi się nieciekawe, bo zaczyna czuć na karku oddech zabójcy. Brzmi intrygująco, lecz tylko z początku. Pomijając oczywiste ustępstwa, jakie czytelnik musi uczynić, by uwierzyć w ten dar, powieść szybko traci na wiarygodności. Początkowe fazy, w których Kate oswaja się z rzeczywistością po śmierci brata, jej rozmowy z policjantką Janek i elementy życia zawodowego (pośrednim powodem śmierci Johna była jej przedłużona delegacja), a także korporacyjna machina, na której fabuła się nie koncentruje, są najlepszymi elementami tej historii. Potem, niestety, sprawy przybierają dziwny i dość absurdalny obrót: po spotkaniu Jacka Rainesa, który wtajemnicza ją w realia świata przestępców, wchodząc do darkwebu przez laptop na wystawie w sklepie z elektroniką, zaczynają treningi walki wręcz w hotelowym pokoju, a Kate bezproblemowo używa wyjątkowo trudnej techniki zabijania po tym, jak ją raz zobaczyła. Interwencja Mosadu i ogółem całe zakończenie też trudno uznać za wiarygodne jak na standardy powieści.

Terry Goodkind w Subiektywnie

Terry Goodkind zasłynął swoim nadzwyczaj popularnym cyklem „Miecz prawdy” i wydaje się, że dopiero niedawno zaczął wychodzić ze swoją twórczością poza historie w jakiś sposób do niego nawiązujące. „Pierwsze prawo magii” było powieścią dość przeciętną jak na standardy fantasy i cierpiącą nieco przez polski przekład, ale chwytającą za serce i angażującą czytelnika. Zobaczywszy „Gniazdo”, nie mogłem sobie odmówić recenzji najnowszej książki tego autora.

 

Olek zaprasza do Subiektywie. gdzie można dziś przeczytać recenzję Gniazda.

XIII Dni Jakuba Wędrowycza

XIII Dni Jakuba Wędrowycza (20-22 lipca 2018)

 

W dniach 20-22 lipca 2018 roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” z  Fundacją „Ku Przeszłości” organizują w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od Chełma) XIII Dni Jakuba Wędrowycza.

Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała ona na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

W tym roku spodziewamy się uczestnictwa ponad 600 uczestników z całej Polski i z zagranicy. Impreza poświęcona jest literaturze, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Goście tegorocznej edycji: Andrzej Pilipiuk, Jacek Komuda, Marcin Podlewski oraz Stefan Darda.

Dodatkowego prestiżu imprezie dodaje nagroda za pierwsze miejsce w konkursie "Najlepszy produkt turystyczny powiatu chełmskiego w 2016 roku” w kategorii wydarzenie cykliczne.

Podczas trzech dni imprezy będzie miało miejsce ponad 50 wydarzeń.
Będą to: panele dyskusyjne, spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, pokazy: fire show, walk, tańca, jak również koncerty.

Nieodłączną częścią imprezy jest spacer śladami Jakuba Wędrowycza, podczas którego autor książki opowiada o miejscach występujących w opowiadaniach, które uczestnicy mogą oglądać „na żywo”, a także konkurs terenowy „7 Prac Wędrowycza”, gdzie będzie można się zmierzyć z wyzwaniami jakie postawią przed uczestnikami organizatorzy (tu rzut broną czy widłami to pikuś)!
Czeka Was mnóstwo wspaniałych zabawy i niezapomnianych wrażeń!

 

W Samo Południe CCCXLVII - ogłoszenie wyników

Egzemplarz powieści Tomasza Czarnego Do piekła i z powrotem, opublikowany nakładem wydawnictwa Dom Horroru, już za chwilę wylosuje osoba wybrana spośród tych, które prawidłowo odpowiedzieli na zadane przez nas pytania.

 

Odpowiedzi:

1. Folk.

2. Carlton Mellick III.

3. Sebastian Uznański "Sznurki"; Tomasz Czarny "Do piekła i z powrotem"; Sylwia Błach "Syndrom Roddocha Tom 1"; Krzysztof Dąbrowski "Ucieczka".

 

Nagrodę otrzymuje: Katarzyna Organowska

 

Gratulujemy.

Konkursowa skrzynka, na którą należy przesłać adres: odpowiedz@szortal.com

 

Wampiry – Filipe Melo, Juan Cavia

Demony wojny według Melo

Marek Adamkiewicz

Od jakiegoś czasu Mucha Comics coraz mocniej zaznacza swoją pozycję jako wydawca komiksowej grozy. Jej nakładem ukazało się kilka interesujących serii, że wspomnę choćby o błyskotliwym i klimatycznym „Fatale” czy niejednoznacznym „Outcast. Opętanie”. Majowa nowość, „Wampiry”, nie jest na pewno czystej krwi horrorem, ale  wykorzystuje jego elementy, by we frapujący sposób zaprezentować nam okropieństwa wojny. Dzieło Filipe Melo i Juana Cavii jest dosyć hermetyczne i daleko mu do mainstreamowego straszydła, stąd pytanie – czy takie podejście do tematu ma szansę na szersze przebicie się do świadomości fanów? Liczę, że tak, ponieważ jest to tytuł naprawdę wartościowy.

Akcja komiksu dzieje się w Gwinei, na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Trwają wojny kolonialne, w których Portugalia stara się utrzymać kontrolę nad swoimi „zamorskimi prowincjami”. W samym środku wojennej zawieruchy grupa żołnierzy zostaje wysłana w niejawną misję do Senegalu. Większość żołdaków nie zna nawet jej celu, we krwi mają jednak wypełnianie rozkazów. Także tym razem chcą dopełnić obowiązku, ruszają więc w niebezpieczną podróż przez afrykańską dżunglę. Wokół nich szybko zaczynają dziać się niepokojące rzeczy, jednak czy to wpływ tropikalnego klimatu i powstałe w jego wyniku omamy, czy też na najeźdźców faktycznie czyha coś złowieszczego?

Filipe Melo i Juan Cavia w Subiektywnie

Od jakiegoś czasu Mucha Comics coraz mocniej zaznacza swoją pozycję jako wydawca komiksowej grozy. Jej nakładem ukazało się kilka interesujących serii, że wspomnę choćby o błyskotliwym i klimatycznym „Fatale” czy niejednoznacznym „Outcast. Opętanie”. Majowa nowość, „Wampiry”, nie jest na pewno czystej krwi horrorem, ale  wykorzystuje jego elementy, by we frapujący sposób zaprezentować nam okropieństwa wojny. Dzieło Filipe Melo i Juana Cavii jest dosyć hermetyczne i daleko mu do mainstreamowego straszydła, stąd pytanie – czy takie podejście do tematu ma szansę na szersze przebicie się do świadomości fanów? Liczę, że tak, ponieważ jest to tytuł naprawdę wartościowy.

 

Marek przedstawia nam dziś w Subiektywnie Wampiry.

Króciak

Dziś debiutuje u nas Michał Bończyk Oknem na ogród.

Informacja wydawnictwa Powergraph

"Różaniec" Rafała Kosika z Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla powieści „Różaniec” Rafała Kosika (wyd. Wydawnictwo Powergraph) i opowiadania „Szaławiła” Marty Kisiel (wyd. Uroboros)!

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą fantastyczną, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest przez czytelników w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Fani głosują na konwencie Polcon, który w tym roku odbywał się w Toruniu.

Dla Rafała Kosika jest to druga nagroda im. Zajdla, poprzednią otrzymał za po„wieść Kameleon”. Przypomnijmy, że „Różaniec” nominowany jest również do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, przyznawanej przez literaturoznawców. Laureatów poznamy we wrześniu.

Fot. Maciek Mikołajczak.

Wolverine, tom 3 – Jason Aaron i inni

A niech go wszyscy diabli

Maciej Rybicki

Logan jaki jest, każdy widzi… a przynajmniej wielu tak sądzi. Koniec końców to postać tak popularna, że mimo ogromnego potencjału, jaki daje scenarzystom, trudno przychodzi im wymyślenie historii pokazującej Wolverine’a w nowy, zaskakujący sposób. A jednak trafiają się tacy, którym się to udaje. I to w wyjątkowo efektowny sposób – tak, jak Jasonowi Aaronowi. W trzecim tomie jego zebranych historii z Rosomakiem w roli głównej autor ten udowadnia, że nieprzypadkowo dorobił się tak obszernej antologii sygnowanej swym nazwiskiem. Po raz kolejny pokazuje bowiem, że „czuje” Wolverine’a jak mało kto – mimo iż stawia Logana w wyjątkowo nietypowych sytuacjach, udaje mu się nie tylko zachować, ale wręcz podkreślić jego wyjątkowy charakter.

Jason Aaron i inni w Subiektywnie

Logan jaki jest, każdy widzi… a przynajmniej wielu tak sądzi. Koniec końców to postać tak popularna, że mimo ogromnego potencjału, jaki daje scenarzystom, trudno przychodzi im wymyślenie historii pokazującej Wolverine’a w nowy, zaskakujący sposób. A jednak trafiają się tacy, którym się to udaje. I to w wyjątkowo efektowny sposób – tak, jak Jasonowi Aaronowi. W trzecim tomie jego zebranych historii z Rosomakiem w roli głównej autor ten udowadnia, że nieprzypadkowo dorobił się tak obszernej antologii sygnowanej swym nazwiskiem. Po raz kolejny pokazuje bowiem, że „czuje” Wolverine’a jak mało kto – mimo iż stawia Logana w wyjątkowo nietypowych sytuacjach, udaje mu się nie tylko zachować, ale wręcz podkreślić jego wyjątkowy charakter.

 

Maciek recenzuje dziś trzeci tom Wolverine'a według Jasona Aarona.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Artur Górski - Majami. Zły pies

Rozmowa z najsłynniejszym polskim policyjnym przykrywkowcem.

Janek Fabiańczyk, pierwowzór słynnego Majamiego z "Pitbulla" Patryka Vegi, to przykrywkowiec, czyli człowiek z najbardziej elitarnej i najbardziej tajemniczej formacji w polskiej policji. Jako agent przykrywkowy wszedł w struktury gangu mokotowskiego i przyczynił się do jego rozbicia. Jako oficer kryminalny w komendzie stołecznej rozpracował brutalnego bandytę, który zasłynął tym, że swoje ofiary przypalał żelazkiem…
Za przekroczenie uprawnień trafił do więzienia z wyrokiem wyższym niż zatrzymany przez niego przestępca. Bo w spotkaniach z gangsterami był brutalny i bezkompromisowy. A w więzieniu gliniarz ma gorzej od pedofilów.
Jak cienka jest granica między dobrym policjantem i złym psem? Kogo nie toleruje się w polskiej policji? Jak wygląda życie gliny po drugiej stronie więziennych murów?
Niecenzurowana opowieść jednego z najskuteczniejszych policjantów w Polsce.

Nowość wydawnictwa Rebis

Candace Bushnell - Seks w wielkim mieście

20 lat od premiery serialu, który pokochali widzowie na całym świecie!

Dobieranie się w pary nie jest łatwe. W tej błyskotliwej i złośliwie dowcipnej książce Candace Bushnell znakomicie opisała świat singli rozpaczliwie szukających swojej wymarzonej drugiej połowy. Carrie Bradshaw, jej główna bohaterka, to bliska krewna Bridget Jones i Ally McBeal. Mimo że jest bardziej perwersyjna, podobnie jak one w głębi duszy pozostaje niepoprawną romantyczką szukającą swego księcia z bajki.

Na podstawie tej bestsellerowej powieści zrealizowano serial Jak upolować mężczyznę, czyli seks w wielkim mieście, który przez lata cieszył się ogromną popularnością i zdobywał Złote Globy oraz nominacje do nagrody Emmy. W kinach wyświetlono także jego kontynuacje: Seks w wielkim mieście oraz Seks w wielkim mieście 2.

Autorka w latach dziewięćdziesiątych publikowała felietony w „New York Observer”, To właśnie doświadczenia z tamtego okresu przyczyniły się do powstania tej powieści, która odniosła niekwestionowany sukces niemal na całym świecie.

Candace Bushnell w latach dziewięćdziesiątych publikowała felietony w „New York Observer”. To właśnie doświadczenia z tamtego okresu przyczyniły się do powstania powieści Seks w wielkim mieście, która odniosła niekwestionowany sukces niemal na całym świecie.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Justyna Wydra - Zaniemówienie

Justyna Wydra, autorka bestsellerowej powieści Esesman i Żydówka powraca w nowej odsłonie.

Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź:

„Ślązakami”. Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa...

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Katie Kitamura - Rozstanie (16 sierpnia 2018)

Jeden z najpiękniejszych opisów rozstania w literaturze. Jak to się dzieje, że miłość wygasa w nas tak cicho z dnia na dzień?
 
Wcale nie zaczęło się od zdrady. Christopher był przystojny, pochodził z bogatej rodziny, robił karierę jako pisarz. Ona była atrakcyjna, choć z „innego świata”. Zaczęło się od drobnych różnic, rozwiewających się z wolna złudzeń, coraz częstszych kłamstw, wielkiego rozczarowania, nieubłaganie narastającej wzajemnej obcości.
 
Mur między nimi rósł każdego dnia, aż w końcu zdecydowali się na separację. Na razie nie powiedzieli o tym nikomu. To musiało dojrzeć. Poczekać. Kiedy więc teściowa zadzwoniła do niej – nigdy się nie lubiły, mało powiedziane – bez wahania zgodziła się pojechać do Grecji. Tam w rybackiej wiosce Gerolimenas Christopher zbierał materiały do książki o żałobie. Od jakiegoś czasu nie dawał znaku życia i nie można było się z nim skontaktować.
 
Nie była przygotowana na to, co tam zobaczy.
Nie mogła tego przewidzieć.
 
Przejmująca, przyjęta z rzadko spotykanym aplauzem ze strony krytyków literackich oraz czytelników, opowieść o rozpadzie związku dwojga ludzi, której finał w zaskakujący sposób przybiera formę thrillera. Ekscytująca, przykuwająca, straszna.


Anna Gavalda - Rozbrojeni (16 sierpnia 2018)

O człowieku, który stracił cień – Joyce Carol Oates

Straszna jest ta droga

Aleksander Księżopolski

Po przeczytaniu blurba sięgnięcie po „O człowieku, który stracił cień” nie było dla mnie oczywiste, mimo intrygującego zarysu fabuły. Pierwsze zdanie na tyle okładki to poważne pytania o relacje i miłość, choć zadane w sposób niejako patetyczny. Jej front również nasuwa pewien zestaw skojarzeń – dramatyczno-romantycznych, a fanem romansów nie jestem… Jednak zaryzykowałem. I było warto.

„O człowieku...” to powieść o młodej badaczce, Margot Sharpe, oraz jej życiu naukowym, które nierozerwalnie wiąże się z chorym na amnezję Elihu Hoopes’em – E.H. – który jest bohaterem lub obiektem jej badań i/lub obsesji i/lub miłości. Rozróżnienie w tym miszmaszu kategorii robi się coraz trudniejsze z biegiem stron i lat, które mijają w książce, bo Sharpe jest z jednej strony przedstawiona jako przykładna, fanatycznie wręcz oddana sprawie naukowczyni, ale z drugiej dopuszcza się poważnych nadużyć etycznych wobec badanego i ma romans ze swoim o kilkadziesiąt lat starszym, naukowym ojcem – Miltonem Ferrisem. Trzeba zaznaczyć, że ten romans – i późniejszy również – nie jest główną osią fabularną w książce związki bohaterki. Obecność wszechwiedzącego narratora sprawia, że „O człowieku...” czyta się jak biografię, względnie powieść biograficzną, a nie jak romans. Dzięki temu przełamania narracji za pomocą monologów lub wspomnień Elihu zapisanych kursywą są o wiele ciekawsze, tak samo jak akapity pisane z perspektywy osoby dotkniętej amnezją. Styl prowadzenia historii pozostawia niewiele miejsca na napięcia – niemal na samym początku czytelnik poznaje datę śmierci E.H. i może domyślić się charakteru stosunków, jakie miała z nim Sharpe (bo trudno tu mówić o odwzajemnieniu czegokolwiek). Przez to otwierające książkę zdanie „Unicestwienie nie jest niczym strasznym. Straszna jest ta droga” a także powtarzająca się w ustach E.H. mądrość Buddy nabierają prawdziwego ciężaru.

Joyce Carol Oates w Subiektywnie

Po przeczytaniu blurba sięgnięcie po „O człowieku, który stracił cień” nie było dla mnie oczywiste, mimo intrygującego zarysu fabuły. Pierwsze zdanie na tyle okładki to poważne pytania o relacje i miłość, choć zadane w sposób niejako patetyczny. Jej front również nasuwa pewien zestaw skojarzeń – dramatyczno-romantycznych, a fanem romansów nie jestem… Jednak zaryzykowałem. I było warto.

 

Olek zachęca dzisiaj w Subiektywnie do sięgnięcia po książkę O człowieku, który stracił cień.

Króciak

Nie regulujcie odbiorników, dzisiaj mamy nieco Rozmazany obraz. Do lektury zaprasza Bohdan Waszkiewicz.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Ryan Gattis - Sejf


Kiedy kradniesz czyjeś pieniądze, jedno jest pewne: ich właściciel zrobi wszystko, żeby cię dopaść.

Ricky Mendoza naprawdę bardzo się stara żyć uczciwie. Zarabia rozbrajaniem sejfów na zlecenie organów ścigania. Mógłby zapewne robić to w spokoju do końca swych dni, gdyby nie fakt, że najważniejsza dla niego osoba wpakowała się w poważne tarapaty finansowe. Mendoza nie zawaha się przed niczym, by ją uratować.

Rudy Reyes handluje narkotykami w najgorszych dzielnicach Los Angeles. Kiedy Mednoza obrabia sejf należący do jego szefa, głównym celem gangstera jest dopaść winowajcę. I postarać się, aby przy okazji nie ujawnić swojej prawdziwej tożsamości…

Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest coś znacznie cenniejszego niż pieniądze – życie najbliższych. Ale czy w brutalnym świecie mafijnych porachunków jest jeszcze miejsce na moralność i miłość?

Ryan Gattis – autor uznanego „Miasta gniewu”. W swoich książkach opisuje ciemne zaułki Los Angeles, świat gangsterów, dociera tam, gdzie inni nie mogą albo nie chcą. Wierny swoim przekonaniom, za każdym razem bardzo solidnie wykonuje research, nigdy nie zdradzając swoich źródeł i informatorów.


Natalia Sosin-Krosnowska - Cisza i spokój

Cała prawda o życiu daleko od miasta

Hałas, smog, zabójcze tempo. Brak czasu na oddech, książkę i rozmowę z przyjaciółmi. Zapełniony kalendarz nie przewiduje czasu na chorobę, a budzik znów przypomina, że kolejny dzień pracy dawno się zaczął. A gdyby tak wszystko rzucić? I uciec tam, gdzie korki i pośpiech będą tylko złym wspomnieniem. Tam, gdzie jest cisza i spokój.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Remigiusz Mróz - Hashtag

„Twoja paczka już na Ciebie czeka!” – brzmiała wiadomość, która wydawała się zwykłą pomyłką. Tesa nie spodziewała się żadnej przesyłki, niczego nie zamawiała w sieci – a nawet gdyby to zrobiła, z pewnością nie wybrałaby dostawy do paczkomatu. Jeśli nie musiała, nie wychodziła z domu.

Postanowiła jednak sprawdzić tajemniczą przesyłkę – i okazało się to największym błędem, jaki kiedykolwiek popełniła. Wpadła bowiem w spiralę zdarzeń, która miała zupełnie odmienić jej życie…

Gdy Tesa na nowo odkrywa swoją przeszłość, przez media społecznościowe przetacza się nowy trend. Kolejni internauci zamieszczają wpisy z hashtagiem #apsyda. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osoby te od lat uznawane były za zaginione…


Gabriela Gargaś - Lato utkane z marzeń

Gabriela Gargaś – czarodziejka kobiecych uczuć – zaprasza do urokliwego pensjonatu w Bieszczadach, gdzie wszystko może się zdarzyć…

W małym bieszczadzkim miasteczku czas płynie leniwie. W ogrodzie przy Różanym Pensjonacie rozkwitają róże, a serce Michaliny tęskni za mężczyzną, którego pokochała pewnego zimowego wieczoru. Jej wybranek jednak odwiedza ją zdecydowanie zbyt rzadko, przez co ich miłość zostaje wystawiona na próbę.

Sielską atmosferę zburzy przybycie tajemniczego Przemka, który spróbuje oczarować Michalinę i skraść jej serce. Czy uda mu się sprawić, że dziewczyna zapomni o ukochanym?

W malowniczej scenerii goście pensjonatu przeżyją niezapomniane chwile, a ich los się odmieni i dostaną od życia drugą szansę.

Kontynuacja „Wieczoru takiego jak ten” to prezent dla wszystkich czytelniczek powieści Gabrieli Gargaś.

Nowości wydawnictwa Noir Sur Blanc

Giles Milton - Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych

Sześciu dżentelmenów i jeden cel – zniszczenie machiny wojennej Hitlera.

Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację: jej celem było knucie, mające doprowadzić do zniszczenia machiny wojennej Hitlera za pomocą spektakularnych aktów sabotażu.

Działania partyzanckie, które potem prowadzono były równie wyjątkowe, jak sześciu mężczyzn, którzy nimi kierowali. Churchill wybrał ich, bo byli wściekle pomysłowi i nie mieli w sobie nic z dżentelmenów. Jeden z nich, Cecil Clarke, niepospolity inżynier, pracował w latach trzydziestych XX wieku nad konstrukcją futurystycznych przyczep kampingowych. Teraz jego talent został zaprzęgnięty do mniej szlachetnego zadania: miał zbudować brudną bombę do zamachu na ulubieńca Hitlera, Reinharda Heydricha. Kolejnym członkiem tej grupy był William Fairbairn, zażywny emeryt, a jednocześnie światowy ekspert w dziedzinie skrytobójstwa. Miał szkolić partyzantów zrzucanych na spadochronach za linią wroga.

Ta szóstka, dowodzona przez znanego z wytworności Szkota, Colina Gubbinsa, tworzyła tajną wewnętrzną komórkę, która zaplanowała najzuchwalsze akty sabotażu w czasie drugiej wojny światowej. Winston Churchill nazywał ją swoim Ministerstwem Niedżentelmeńskich Działań Wojennych. Jego sześciu „ministrów”, wspomaganych przez grupę niesamowitych kobiet, wykazało się taką skutecznością, że udało się im zmienić przebieg wojny.

Historia przedstawiona w Ministerstwie Niedżentelmeńskich Działań Wojennych z typową dla Gilesa Miltona werwą i okiem do szczegółów, bazuje na gruntownych badaniach i nieznanych do tej pory materiałach archiwalnych. Wciągająca i barwna opowieść o brawurowych czynach i przygodzie jest także być może ostatnią zapełnioną białą kartą z dziejów drugiej wojny światowej.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Kerry Fisher - Posłuszna żona

Wielka miłość, wspaniała rodzina i kłamstwa za zamkniętymi drzwiami idealnych domów. Świetnie napisana i mocno angażująca emocjonalnie powieść o przyjaźni i solidarności „drugich żon”, lojalności, zdradzie i przebaczeniu….

Prawie pół miliona sprzedanych egzemplarzy, numer 1 na liście bestsellerów iBooks, 2 miejsce na liście bestsellerów Kindle’a oraz Kobo, 8 lokata na liście najlepiej sprzedających się e-booków w Amazonie.

Czy zaryzykowałabyś wszystko dla ukochanego? Nawet gdybyś wiedziała, że zrobił coś strasznego?

Życie Lary wydaje się doskonałe. Czuły mąż Massimo, cudowny synek Sandro i piękny dom. Lara jednak wie coś o swoim mężu. Coś, czego nie może nikomu wyznać. W przeciwnym razie Massimo straciłby wszystko, na co tak ciężko pracował przez całe życie: posadę, reputację i syna. Ten sekret sprawia, że małżeństwo staje się dla Lary więzieniem.

Maggie wyszła za mąż za Nico, brata Massimo. Mieszkają razem z dziećmi ze swoich pierwszych związków. Maggie wie wszystko o mężu. Pewnego dnia jednak na strychu znajduje list, z którego poznaje straszną prawdę o pierwszej żonie Nico, Caitlin. Czy ujawni to, czego właśnie się dowiedziała, czy też wybierze milczenie, aby ochronić tych, których kocha? W rodzinie, którą spajają same kłamstwa, za prawdę trzeba będzie zapłacić ogromną cenę.

Miłośniczki powieści Jojo Moyes, Diane Chamberlain, Marleny de Blasi i Petera Pezellego w Kerry Fisher odnajdą pokrewną duszę!


Sławomir Leśniewski - Drapieżny ród Piastów

Nowość wydawnictwa Marginesy

Mats Strandberg - Pół życia

Jessica nie może przestać myśleć o Jakobie. Dlaczego zniknął? Nie daje jej to spokoju, nie pozwala cieszyć się życiem. Mijają lata, Jessica zawiera nowe przyjaźnie, buduje nowe związki. Ale nie może zapomnieć.

Kiedy umiera babcia Viola, Jessica postanawia spędzić kilka miesięcy w jej domu na południu Szwecji. Znajduje tam pamiętnik, w którym babcia opisała dramatyczne wydarzenia, które zmusiły ją do najcięższych wyborów. Jessica uświadamia sobie, że ani babcia, ani ona nigdy nie żyły pełnią życia.

Pół życia jest powieścią o miłości, tajemnicach i kłamstwach. O konwenansach, które zmuszały ludzi do podejmowania tragicznych decyzji. I o tym, jak to jest bać się być sobą.

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Rick Riordan - Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego

Oficjalny dodatek do książek Ricka Riordana

Witaj, nowicjuszu! Mówi Carter Kane. Gratuluję, że dotarłeś do Domu Brooklyńskiego w jednym kawałku. To osiągnięcie oznacza, że pochodzisz z rodu egipskich faraonów i posiadasz magiczne moce. Ale czymże jest moc bez wiedzy, jak się nią posługiwać? Po to właśnie jest ten przewodnik. Znajdziesz w nim quizy, opowieści i informacje o egipskich bóstwach, potworach (tych przyjaznych i tych śmiertelnie groźnych), o tajemniczym Duat i mnóstwie innych spraw. Ten niezbędnik jest niezbędny dla tych z rodu faraonów, którzy stawiają pierwsze kroki na ścieżce bogów. Opowiadam w nim ja, inni magowie (w tym moja siostra Sadie), a nawet kilkoro bogów we własnej osobie. Ale uważaj na sztuczki i niespodzianki – w świecie egipskiej magii wszystko jest możliwe.

PS. Jeśli natkniecie się na komentarze mojej siostry, Sadie, postarajcie się je zignorować.

PPS. Czy ktoś widział mój amulet dżed? Byłoby bardzo niedobrze, gdyby wpadł w niepożądane ręce...

Nowość wydawnictwa Insignis

Christie Golden - World of Warcraft: Cisza przed burzą

NADSZEDŁ SĄDNY CZAS DLA AZEROTH!

Azeroth umiera.

Siły Hordy i Przymierza odniosły zwycięstwo nad zastępami Płonącego Legionu, ale pod powierzchnią świata czyha widmo prawdziwej katastrofy. W sercu Azeroth zieje śmiercionośna rana, otwarta ciosem miecza upadłego tytana Sargerasa w jego ostatnim akcie okrucieństwa.

Anduin Wrynn, król Wichrogrodu, i Sylwana Bieżywiatr, wódz Hordy i królowa Porzuconych, nie mają wiele czasu, by odbudować to, co zniszczyła wojna, i jeszcze mniej na opłakiwanie tego, co utracili. Straszliwa rana Azeroth sprawiła, że na powierzchnię wypłynął tajemniczy materiał zwany azerytem. We właściwych rękach ta dziwna złocista substancja zdolna jest tworzyć rzeczy niesamowite, w niewłaściwych – może doprowadzić do niewyobrażalnych zniszczeń.

Podczas gdy siły Hordy i Przymierza prześcigają się w staraniach, by odkryć tajemnice azerytu i uleczyć zraniony świat, Anduin wprowadza w życie desperacki pomysł zaprowadzenia trwałego pokoju między zwaśnionymi stronami. Azeryt zagraża równowadze sił, zatem Anduin musi zdobyć zaufanie Sylwany.

Mroczna Pani ma jednak własne plany.

Aby pokój był możliwy, lata krwawych waśni i wzajemnej nienawiści muszą raz na zawsze przejść do historii. Pozostają jednak sprawy, których żadna ze stron nie chce zaakceptować, ambicje, z których trudno zrezygnować, i odraza, której nie sposób przezwyciężyć. Zarówno Horda, jak i Przymierze pragną ujarzmić potęgę azerytu, a ich nieprzerwany konflikt grozi wybuchem wojny, która pochłonie wszystkich… i przypieczętuje zagładę Azeroth.

Nowość wydawnictwa Czarne

Arkadiusz Szaraniec - Żubry lubią jeżyny

Żubry lubią jeżyny to zaproszenie na wędrówkę tropami zwierząt. A jest to wędrówka pełna zaskoczeń i niespodzianek, bo w tej książce nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje: bielik nie jest orłem, niedźwiedź nie jest misiem, żubry nie lubią żubrówki, a wilk jest daltonistą. Bocian zaś to nie sympatyczny wojtek, tylko drapieżnik i wytrawny myśliwy. W dodatku bociany są dwa. Biały, dobrze wszystkim znany, który stale towarzyszy człowiekowi i do dobrego życia potrzebuje ludzkiego sąsiedztwa, oraz jego czarny kuzyn, który… wcale nie jest czarny. Ale jego, ukrytego w leśnej gęstwinie, wypatrzy tylko czujne oko.

Arkadiusz Szaraniec z prawdziwą pasją opowiada o naturze, która jest coraz bliżej człowieka, ale staje się dla niego coraz mniej zrozumiała. Opisuje niezwykłych zwierzęcych bohaterów, ich zwyczaje i charaktery, a jednocześnie tłumaczy, jaki wpływ na przyrodę mają zmiany wynikające z rozwoju naszej cywilizacji. Niektóre gatunki zwierząt w zaskakujący sposób potrafią się do nich dostosować i żyją w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich osiedli, w parkach i w centrach dużych miast. Ale inne, tak jak żubry czy rysie, zagrożone wyginięciem, paradoksalnie bez pomocy człowieka nie mają szansy na ocalenie.

Nowość wydawnictwa Albatros

Carolina De Robertis - Perła

PIĘKNY PRZYKŁAD REALIZMU MAGICZNEGO KOJARZONEGO Z LITERATURĄ POŁUDNIOWOAMERYKAŃSKĄ

Dwudziestoletnia Perla Correa jest jedynaczką wychowaną przez oziębłą matkę i purytańskiego ojca – oficera marynarki wojennej. W kraju, w którym rany po czasach dyktatury junty wojskowej są wciąż świeże, jego zawód jest tematem tabu. Dziewczyna odkrywa, że w przeszłości ojciec stał po niewłaściwej stronie, mimo to kocha go bezwarunkowo.

Wizyta nieproszonego gościa zmusi ją nie tylko do konfrontacji z niewygodną prawdą i mroczną przeszłością ojca, ale również do zadania sobie pytania: kim właściwie jestem?

Nowość wydawnictwa Mag

Cameron Miles - Plaga mieczy

Syn zdrajcy Tom 4

Jeden wróg upadł. Pozostał większy. Trwa wojna...

Czerwony Rycerz zmierzył się z potęgą wroga i wygrał. Dzięki zwycięstwu, które będzie pamiętane przez wieki, zjednoczył różne frakcje i uczynił z nich sprzymierzeńców przeciwko potężnemu nieprzyjacielowi, jakiego dotąd nie widziano.

Teraz będzie potrzebować tego przymierza bardziej niż kiedykolwiek.

Nowości wydawnictwa Dom Horroru

Ryan Harding - Blasfemia

Psychoza, nihilizm, mizantopia, mizoginia, wynaturzenia seksualne, wyobcowanie, blasfemia...Proza Ryana Hardinga poruszy Was do głębi i zmrozi do szpiku kości. Przygotujcie worki na wymioty i kaftan bezpieczeństwa, nadchodzi prawdziwy horror ekstremalny. Polecam jak diabli!
Tomasz Czarny "Do piekłai z powrotem", "Ofiarologia" (z Karoliną Kaczkowską), "Folk".

Twórczość Hardinga oferuje rechotliwy, brudny, śmierdzący dupą gang bang z masą stukniętych i bardzo napalonych ochotników. Będzie was posuwać, posuwać i posuwać, dźgać, szturchać, nadziewać i penetrować wciąż i wciąż, aż zostaniecie wypchani jak indyk, stłuczeni na kwaśne jabłko i splądrowani jak toaleta na stacji benzynowej.
Edward Lee "Wypuść mnie, proszę", "Jesteś dla mnie wszystkim", "Zgroza w Innswich".


Piotr Straczyński - Gehenna

Paweł Janczura przeżywa makabryczne katharsis, które wprowadza go na drogę bezprecedensowych zbrodni. Ekstaza płynąca z zabijania przeradza się w strach, gdy mężczyzna dowiaduje się, że nieomal sam nie został ofiarą innego seryjnego mordercy i kanibala działającego w tym samym, spokojnym i cichym miasteczku - Trzebuni. Tymczasem lokalni policjanci odkrywają kolejne ludzkie szczątki świadczące o niewyobrażalnym bestialstwie sprawcy. Ani oni, ani mieszkańcy, nie wiedzą tylko, że prawdziwa plejada okropieństw ma dopiero nadejść.

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Annabel Pitcher - Chmury z keczupu

Zdobywca nagrody im. Edgara Allana Poego w kategorii Najlepsza powieść Young Adult!
Miłość, która rozrywa serce. Tajemnica, która spędza sen z powiek. Kłamstwa, które wszystko niszczą. Pośród tego nastoletnia Zoe, która pragnie podzielić się z kimś swoim straszliwym sekretem, dlatego wysyła listy do więźnia czekającego na śmierć.

W tej powieści jest wszystko – nietypowa rodzina, miłosny trójkąt, niewyjaśniona zbrodnia i… ptasia dziewczyna. Do tego mnóstwo ciepła, humoru, dramatów i wzruszeń oraz zakończenie, które zmiażdży Ci serce.

Ta obsypana nagrodami powieść Annabel Pitcher wyróżnia się niesamowitym ładunkiem emocjonalnym, niełatwą tematyką i niespotykanym urokiem. Pochłoniesz ją w jeden wieczór, a potem nigdy już o niej nie zapomnisz.

Pierwsza powieść Annabel Pitcher, Moja siostra mieszka na kominku, zdobyła w 2011 roku nagrodę Brandford Boase Award w kategorii najlepszego debiutu wśród książek dla dzieci i młodzieży, zyskała także nominacje do takich nagród jak Dylan Thomas Prize, Galaxy British Book Awards, The Red House Children’s Book Award oraz Waterstones Children’s Book Prize.


Olga Gromyko - Wierni wrogowie

Punisher Max. Tom 4 – Garth Ennis, Leandro Fernandez, Lan Medina

Echa przeszłości

Marek Adamkiewicz

Punisher to bez cienia wątpliwości jeden z najbardziej bezkompromisowych antybohaterów w mainstreamowym komiksie superbohaterskim. Prowadzący prywatną wojnę z przestępczością Frank Castle zostawił za sobą tysiące ofiar, ale nigdy nie były to osoby niewinne – mściciel zawsze brał na cel członków zorganizowanych grup przestępczych i degeneratów, raz na zawsze uwalniając od nich społeczeństwo. W interpretacji Gartha Ennisa bohater jest jeszcze bardziej bezwzględny i krwiożerczy, a jego misja cechuje się wyjątkową brutalnością. Czwarty tom „Punishera” ukazującego się w ramach imprintu „Max” tego obrazu rzeczy nie zmienia.

Także i tym razem na całość składają się dwie osobne opowieści. Pierwsza z nich traktuje o polowaniu na rosyjskiego zbrodniarza wojennego, generała Zacharowa, który podczas Zimnej Wojny „zasłynął” brutalnymi mordami dokonywanymi na ludności cywilnej. Były wojskowy stanowi dla Castle’a spore wyzwanie, ponieważ tak jak on każdy swój ruch planuje z dużym wyprzedzeniem. Jedno jest pewne – ich potyczka będzie krwawa. Druga opowieść prezentuje próbę zemsty na Punisherze, dzieło  wdów po zamordowanych przez niego gangsterach. W sprawę dodatkowo angażuje się pewna tajemnicza kobieta, która ma własne porachunki z tymi paniami.

Mając w pamięci bardzo wysoką jakość, jaką charakteryzowały się poprzednie odsłony serii, można było spodziewać się, że i tym razem Ennis nie obniży lotów. I faktycznie, kolejne dwie opowieści o Punisherze ponownie stoją na odpowiednim poziomie. Jednak o ile przy okazji recenzji tomu numer trzy pisałem, że jeśli ktoś nie zna cyklu od początku, to może spokojnie zacząć swoją z nim przygodę od tego właśnie momentu, o tyle teraz już tak nie jest. Obie składowe są bowiem mocno powiązane z wydarzeniami, które miały miejsce we wcześniejszych zeszytach i dla komfortu lektury dobrze  poznać je przed zapoznaniem się z kolejnymi perypetiami Castle’a.

Garth Ennis, Leandro Fernandez oraz, Lan Medina w Subiektywnie

Punisher to bez cienia wątpliwości jeden z najbardziej bezkompromisowych antybohaterów w mainstreamowym komiksie superbohaterskim. Prowadzący prywatną wojnę z przestępczością Frank Castle zostawił za sobą tysiące ofiar, ale nigdy nie były to osoby niewinne – mściciel zawsze brał na cel członków zorganizowanych grup przestępczych i degeneratów, raz na zawsze uwalniając od nich społeczeństwo. W interpretacji Gartha Ennisa bohater jest jeszcze bardziej bezwzględny i krwiożerczy, a jego misja cechuje się wyjątkową brutalnością. Czwarty tom „Punishera” ukazującego się w ramach imprintu „Max” tego obrazu rzeczy nie zmienia.

 

Dzisiaj w Subiektywnie czwarty tom Punishera Max zrecenzowany przez Marka.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Liz Strachan - Proste jak pi. Matematyka to bułka z masłem!

Gdy po raz pierwszy zobaczyliście tytuł tej książki, być może pomyśleliście, że jest w nim jakiś błąd. Ale tak właśnie ma być – "Proste jak pi". Ale cóż to jest owo pi?
Weźmy taśmę mierniczą i jakiekolwiek okrągłe naczynie – wazon na kwiaty jest idealny. Dokonajmy pomiaru wzdłuż jego brzegu (matematycy nazywają to obwodem i oznaczają literą C), a następnie w poprzek w najszerszym miejscu wazonu – będzie to średnica, oznaczana jako D. Za pomocą kalkulatora w komórce podzielcie C przez D. Otrzymacie trójkę z mnóstwem miejsc dziesiętnych. Jeśli pierwszym miejscem dziesiętnym jest 1 lub 2, zmierzyliście dobrze. W ten sposób zetknęliście się ze szczególną liczbą, którą matematycy nazywają pi i oznaczają grecką literą π, aby uczynić ją nieco bardziej tajemniczą.
W tej książce spotkacie się nie tylko z pi, ale i wieloma innymi liczbami. I przekonacie się, że matematyka to naprawdę dobra zabawa.

Liz Strachan przez większość swej nauczycielskiej kariery uczyła matematyki w szkole w Montrose w południowo wschodniej Szkocji. Uwielbia pracę pisarską i ma w swoim dorobku ponad dwieście opublikowanych artykułów i opowiadań. Zdobyła również kilka nagród Scottish Association of Writers.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Jessica Sorensen - Ella i Micha: Spełnione marzenia (23 lipca 2018)

23 lipca swoją premierę będzie miała kolejna część serii o Elli i Michy - "Ella i Micha: Spełnione marzenia"! Jest to opowieść o znajdowaniu równowagi pomiędzy lękami, marzeniami i miłością.  Ella i Micha muszą odkryć sposób, by spełniły się ich sny a dzwony weselne wreszcie dla nich zabiły.
 
Dzień, na który czekała Ella jest tuż, tuż. Poślubi Michę, miłość jej życia i światło, które ją wyprowadziło z mroku. Lecz nagle pojawia się niespodziewana przesyłka, przypominając brutalnie o przeszłości Elli. Dziewczyna traci pewność, z którą spoglądała w przyszłość. Czy rzeczywiście „będą żyli długo i szczęśliwie”, skoro nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziała?

Micha będzie stał u boku Elli bez względu na to, co dzieje się w jej głowie, choć przepełnia go strach, że narzeczona znów mu ucieknie. Gdy otrzymuje życiową szansę, by ruszyć w trzymiesięczną trasę koncertową ze swoimi ulubionymi zespołami, wie że nie może zostawić Elli samej. Ale czy będzie w stanie poprosić ją, by rzuciła całe swoje życie i dołączyła do niego…

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Kristina Sabaliauskaitė - Silva rerum II (19 września 2018)

„W tej książce jest cały barok” – zachwycali się litewscy recenzenci. „Prawdziwy literacki Mozart” – pisali o autorce, Krisitinie Sabaliauskaitė. Nominowana do Nagrody Angelus, urodzona w Wilnie pisarka powraca w olśniewającej sadze o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej - Silva rerum II. Książka ukaże się 19 września w kongenialnym przekładzie Izabeli Korybut – Daszkiewicz nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Kristina Sabaliauskaitė – doktor historii sztuki, dziennikarka – debiutowała w 2008 r. powieścią historyczną Silva rerum. Utwór stał się na Litwie prawdziwym wydarzeniem literackim. Doceniony przez krytyków i badaczy historii kultury, czytelników urzekł obrazowością i bogactwem języka, jakim autorka opowiada o atmosferze i autentycznych wydarzeniach z XVII wieku (lata 1659–1667). Zręczne pióro publicystki, oko historyka sztuki wyczulone na piękno i detal, uwaga humanistki skierowana na duchową historię epoki – oto elementy składowe rozpoznawalnego stylu pisarki, gwarantujące przyjemność wielowarstwowej lektury.

Powieść Silva rerum została w 2008 r. wyróżniona Nagrodą im. Jurgi Ivanauskaitė i trafiła na ogłoszoną przez Instytut Literatury Litewskiej listę dwunastu najbardziej wartościowych pod względem artystycznym książek. W 2009 r. czytelnicy przyznali jej tytuł Litewskiej Książki Roku, a krytycy oficjalnie uznali ją za jedną z najlepiej zapamiętanych książek dekady. Polski przekład znalazł się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. W 2015 roku Kristina Sabaliauskaitė została Kobietą Roku na Litwie. Otrzymała także zaszczytną nagrodę św. Krzysztofa od miasta Wilna. (fot. autorki - Paulius Gasiunas)

Bestsellerowa saga o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej.

Fandom – Anna Day

Gdy sen staje się koszmarem

Anna Szumacher

Wbrew pozorom tytuł nie odnosi się do jakości powieści – która wniosła nieco świeżości w quasi-średniowieczne fantasy dla młodzieży – a do samej fabuły. Otóż tym razem grupa bohaterów z naszego świata zostaje przeniesiona do wnętrza bestsellerowej książki/filmu (chyba nawet bardziej tego drugiego) i… no właśnie. Zapowiadało się kolejne czytadło z serii: „moje marzenia stały się prawdziwe”, ale to raczej opcja: „uważaj, o czym marzysz…”.

Główną bohaterką „Fandomu” jest nastoletnia Violet, normalna amerykańska uczennica, z gatunku tych o przeciętnej urodzie i inteligencji. Więcej w sumie chyba nie trzeba o niej wiedzieć, poza tym, że jest wielką fanką książki „Taniec na szubienicy”. Razem z młodszym bratem Natem, Alice (przyjaciółką z rodzaju tych idealnych: piękna i mądra) i koleżanką z klasy, Katie, wyruszają na Comic Con, gdzie mają się zjawić odtwórcy głównych filmowych ról w ekranizacji „Tańca…”. Violet i Alice oczywiście kochają się w głównym bohaterze, imieniem Willow, i jednocześnie chciałyby być takie, jak główna bohaterka, czyli Rose. Docierają na Comic Con (zazdrość) i przez splot nadzwyczajnych wydarzeń zostają przeniesione do swojego wyśnionego świata, akurat w okolice prologu książki. Póki co klasyk. Potem robi się zdecydowanie lepiej.

Tutaj warto wspomnieć, że uniwersum „Tańca na szubienicy” to nie realia „Kucyków Pony”. Bliżej mu do postapokaliptycznej, osadzonej w Londynie „Gry o tron”. Krótko mówiąc, to świat z gatunku: zgadnij, w jaki sposób umrzesz, bo to jedyny wybór, jaki masz w życiu.

Anna Day w Subiektywnie

Wbrew pozorom tytuł nie odnosi się do jakości powieści – która wniosła nieco świeżości w quasi-średniowieczne fantasy dla młodzieży – a do samej fabuły. Otóż tym razem grupa bohaterów z naszego świata zostaje przeniesiona do wnętrza bestsellerowej książki/filmu (chyba nawet bardziej tego drugiego) i… no właśnie. Zapowiadało się kolejne czytadło z serii: „moje marzenia stały się prawdziwe”, ale to raczej opcja: „uważaj, o czym marzysz…”.

 

Ostrzeżeni przez Anię, możemy udać się do Subiektywnie i przeczytać całość recenzji Fandomu.

Zagraniczniak

Dziś mamy dla Was kolejny tekst doskonale już Wam znanego Mike'a Jansena Mój motyl.

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Traci Chee - Mówczyni

Kontynuacja entuzjastycznie przyjętego przez krytyków i czytelników bestsellera „New York Timesa” - powieści „Czytelniczka". Dla miłośników „Atramentowego serca" Cornelii Funke oraz powieści przygodowych z dzielnymi dziewczynami w roli głównej.

Sefia i Łucznik zdołali uciec Straży. Ukrywają się w lasach, lecząc rany i planując swoje następne posunięcie. Łucznik zmaga się z traumą przeszłości; koszmar walk, do których był zmuszany powraca za każdym razem, gdy chłopak przymknie powieki. Gdy nasi bohaterowie natrafią w ostępach na grupę impressorów, Łucznik znajdzie wreszcie sposób, by się uwolnić od koszmaru; zacznie polować na swoich wcześniejszych prześladowców i uwalniać ich ofiary. Łucznik i Sefia przemierzają królestwo Deliene, ratując kolejnych chłopców. Bohaterka nadal zgłębia liczne sekrety tajemniczej Książki. Ale im dłużej walczą, tym mocniejszy staje się głód krwi Łucznika; w pewnym momencie łagodny młody człowiek, przeistacza się w posępnego wojownika, którego czeka okrutne przeznaczenie.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Piekara - Rycerz Kielichów (8 sierpnia 2018)

Rycerz Kielichów- twórca i burzyciel tronów.
Aby zrealizować swoje marzenia poświęci wiele. Nawet przyjaźń. Nawet miłość. Nawet cały świat.

A gdybyś trafił na kogoś, kto pozwala ci śnić najbardziej niezwykły i najbardziej realistyczny sen jaki miałeś w życiu?
A gdybyś zamienił się w nieustraszonego rycerza, ludowego bohatera, temat pieśni i legend?
A gdyby damą twojego serca została najpiękniejsza kobieta świata?
Co oddałbyś za to, by ten sen mógł trwać?
I co oddałbyś, by z tego snu się wyrwać, kiedy zmieni się w koszmar?
Walcz albo giń. Bo już nie przestaniesz śnić.

Catwoman. Tom 3: Pod presją – Ed Brubaker, Paul Gulacy i inni

Jedno kocie życie mniej

Marek Adamkiewicz

Pierwsze dwie odsłony prowadzonej przez Eda Brubakera „Catwoman” to lektura naprawdę wysokiej próby. Oba tomy zasługiwały, by znaleźć miejsce w linii wydawniczej „DC Deluxe”, w ramach której prezentowane są najciekawsze i najbardziej uznane komiksy tego amerykańskiego molocha. Przed premierą kolejnej części nie miałem najmniejszych obaw co do jej jakości. Skoro przy cyklu pozostał ten sam scenarzysta, to cóż mogło pójść źle? To, że autor się potknie, było bardzo mało prawdopodobne, a jednak efekt finalny, zupełnie niespodziewanie, okazał się w pewnym stopniu rozczarowaniem.

Po tym jak Selina Kyle rozprawiła się z terroryzującym jej dzielnicę Czarną Maską, o schedę po gangsterze zaczynają walczyć inni, pomniejsi mafiozi. East End staje w ogniu, a Catwoman, chcąc chronić ludzi zamieszkujących w tym rejonie miasta, musi walczyć z wyjątkowo niebezpiecznym przeciwnikiem, niejakim Zeissem. Jak jednak pokonać kogoś, kto porusza się z niebywałą prędkością i kogo obawia się sam Batman? To jednak nie koniec zagrożeń, z jakimi musi zmierzyć się Kotka. W Gotham rozpętuje się krwawa wojna gangów, a nasza bohaterka nie tylko sama musi ją przetrwać, ale i obronić osoby jej najbliższe.

Selinę Kyle przedstawiono na dobrą sprawę podobnie jak poprzednio. Wciąż jest nieco niepokorna, bardzo zadziorna i wojownicza. Jednak o ile wcześniej mieliśmy do czynienia z kobietą, która balansowała na granicy między byciem bohaterką a kimś działającym poza prawem, o tyle tutaj szala przechyla się zdecydowanie na stronę dobra. Trochę szkoda, ponieważ jak dla mnie siłę Catwoman zawsze stanowiło to, że nie można jej było jednoznacznie zakwalifikować do tych stojących po stronie porządku. Te odcienie szarości były jej najmocniejszą stroną, a w „Pod presją” jest ich bardzo mało.

Ed Brubaker, Paul Gulacy i inni w Subiektywnie

Pierwsze dwie odsłony prowadzonej przez Eda Brubakera „Catwoman” to lektura naprawdę wysokiej próby. Oba tomy zasługiwały, by znaleźć miejsce w linii wydawniczej „DC Deluxe”, w ramach której prezentowane są najciekawsze i najbardziej uznane komiksy tego amerykańskiego molocha. Przed premierą kolejnej części nie miałem najmniejszych obaw co do jej jakości. Skoro przy cyklu pozostał ten sam scenarzysta, to cóż mogło pójść źle? To, że autor się potknie, było bardzo mało prawdopodobne, a jednak efekt finalny, zupełnie niespodziewanie, okazał się w pewnym stopniu rozczarowaniem.

 

Pod presją - taki tytuł nosi trzeci tom "Catwoman", zrecenzowany dziś przez Marka.

Deadpool. Wszystko, co dobre… – Brian Posehn, Gerry Duggan, Salva Espin, Mike Hawthorne i inni

Wielkie bum

Maciej Rybicki

Ósmy tom „Deadpoola” autorstwa duetu Posehn i Duggan przyniósł dalszą ewolucję postaci Wade’a. Pojawienie się własnego, pacyfistycznego alter ego wprawiło Najemnika z Nawijką w jeszcze bardziej melancholijny nastrój. Dziewiąty – ostatni – tom runu tych twórców bardzo mocno bazuje na nieco refleksyjnej stronie głównego bohatera. Czy scenarzystom udało się podomykać watki rozpoczęte we wcześniejszych odsłonach serii?

Brian Posehn, Gerry Duggan, Salva Espin, Mike Hawthorne i inni w Subiektywnie

Ósmy tom „Deadpoola” autorstwa duetu Posehn i Duggan przyniósł dalszą ewolucję postaci Wade’a. Pojawienie się własnego, pacyfistycznego alter ego wprawiło Najemnika z Nawijką w jeszcze bardziej melancholijny nastrój. Dziewiąty – ostatni – tom runu tych twórców bardzo mocno bazuje na nieco refleksyjnej stronie głównego bohatera. Czy scenarzystom udało się podomykać watki rozpoczęte we wcześniejszych odsłonach serii?

 

Tego dowiemy się odwiedzając Subiektywnie, gdzie Maciek recenzuje dziś dziewiąty tom Deadpoola, zatytułowany Wszystko, co dobre...

Drabble

Dziś Klaudia Sowiak i Paszportowe w stu słowach prozą.

Kształt wody – Guillermo del Toro, Daniel Kraus

Sprzątaczki i ryby głosu nie mają

Jagoda Wochlik

Bardzo często zdarza się, że na kanwie dobrze sprzedających się powieści powstają szybko adaptacje filmowe. Przykłady przeniesień literatury na duży ekran, lepszych i gorszych, można mnożyć. Dużo rzadszy jest przypadek, gdy to film staje się podstawą do napisania książki. Tak stało się choćby ze „Stowarzyszeniem umarłych poetów”, a także z  wydanym w tym roku przez oficynę Zysk i S-ka, „Kształtem wody”.

Za reżyserię filmu „Kształt wody” Guillermo del Toro otrzymał Oscara. Film dostał też statuetkę za muzykę i scenografię. Akademicy uznali dzieło del Toro za najlepszy obraz roku. Ale czy książka, autonomiczne w końcu dzieło, broni się w oderwaniu od sukcesu filmu? Na to pytanie postaram się, również samej sobie, bo zastanawiam się nad tą kwestią już od kilku dni, odpowiedzieć.

Życie Elisy Esposito nie należy do ekscytujących. Mieszka nad starym, podupadającym kinem. Każdej nocy wyrusza na swoją zmianę w kompleksie badawczym Occam. Ale i tam nie robi nic interesującego. Ponieważ jest niemą sierotą, jedyna „kariera”, na jaką może w życiu liczyć, to zawód sprzątaczki. Jednak pewnego dnia do kompleksu zostaje przywieziony tajemniczy obiekt. Elisa poznaje go podczas sprzątania. I tak między nią a potworem będącym skrzyżowaniem człowieka z rybą, rodzi się nić porozumienia.

Guillermo del Toro i Daniel Kraus w Subiektywnie

Bardzo często zdarza się, że na kanwie dobrze sprzedających się powieści powstają szybko adaptacje filmowe. Przykłady przeniesień literatury na duży ekran, lepszych i gorszych, można mnożyć. Dużo rzadszy jest przypadek, gdy to film staje się podstawą do napisania książki. Tak stało się choćby ze „Stowarzyszeniem umarłych poetów”, a także z  wydanym w tym roku przez oficynę Zysk i S-ka, „Kształtem wody”.

 

Jagoda opowiada nam dzisiaj w Subiektywnie o książce Kształt wody.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Jessica Sorensen - Ella i Micha: Spełnione marzenia

Jeśli kiedykolwiek chcą usłyszeć dzwon weselny, Ella i Micha muszą znaleźć równowagę między lękami, marzeniami i miłością

Dzień, na który czekała Ella jest tuż, tuż. Poślubi Michę, miłość jej życia i światło, które ją wyprowadziło z mroku. Lecz nagle pojawia się niespodziewana przesyłka, przypominając brutalnie o przeszłości Elli. Dziewczyna traci pewność, z którą spoglądała w przyszłość. Czy rzeczywiście „będą żyli długo i szczęśliwie”, skoro nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziała?

Micha będzie stał u boku Elli bez względu na to, co dzieje się w jej głowie, choć przepełnia go strach, że narzeczona znów mu ucieknie. Gdy otrzymuje życiową szansę, by ruszyć w trzymiesięczną trasę koncertową ze swoimi ulubionymi zespołami, wie że nie może zostawić Elli samej. Ale czy będzie w stanie poprosić ją, by rzuciła całe swoje życie i dołączyła do niego…


D.B. John - Gwiazda północy

Zdrajca, szpieg i przestępca. Troje obcych ludzi poświęca wszystko, aby stawić opór reżimowi Korei Północnej.

W tym świetnie przemyślanym thrillerze autor ujawnia nieznane sekrety kraju, do którego wstęp ma niewielu – a jeszcze mniej może się z niego wydostać.

W 1988 roku nastolatka o koreańsko-amerykańskim pochodzeniu zostaje porwana z plaży w Korei Południowej przez służby Korei Północnej. Dwadzieścia dwa lata później jej siostra bliźniaczka wciąż szuka zaginionej i staje się obiektem zainteresowania CIA. Wkrótce odnajduje dowody, że porwana może nadal żyć w Korei Północnej i wyrusza do samego centrum okrutnego reżimu.

Nowości wydawnictwa Replika

Anna Klejzerowicz - List z powstania

W ostatnich dniach walk powstańczych w pięknej willi na warszawskim Żoliborzu zostają zamordowani Maria i Juliusz Bońkowscy, którzy oczekują na wieści od swojej dzielnej córki Hanki, biorącej udział w powstaniu. Osierocają nie tylko Hankę, ale także młodszą córkę, Julię. To właśnie ona poniesie brzemię tamtych wydarzeń. Po wojnie, gdy na jaw wychodzi śmierć rodziców, a starsza siostra uznawana jest za zaginioną, Julia trafia do sierocińca. Nie przyjmuje jednak do wiadomości pogłosek o śmierci Hanki, na którą wciąż czeka. Poszukiwanie śladów zaginionej siostry, tropienie najmniejszej chociaż informacji o powstańczej łączniczce, staje się życiową misją Julii i jej córki – Marianny. Można nawet odnieść wrażenie, że kobiety balansują na granicy szaleństwa i opętania. Prawda, której z takim uporem szukają, staje się dla nich i dla ich bliskich śmiertelnie niebezpieczna. Przeszłość skrywa bowiem mroczne tajemnice.
Choć tak naprawdę główna akcja fabularna dzieje się na przestrzeni lat powojennych, to życie tych dwóch kobiet naznaczone jest wydarzeniami z sześćdziesięciu trzech dni Powstania Warszawskiego.


Barry Gifford - Dzikość serca

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Krzysztof Kamil Baczyński - Ten czas. Wiersze zebrane

Najpełniejszy zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie.

Swojej matce powiedział: "Mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie". Dlatego Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo. Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej, po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia.
Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują następne pokolenia.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921–1944) – absolwent gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, student polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, podchorąży Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz batalionu "Parasol". Uważany za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Za życia opublikował cztery tomiki poezji oraz wiele utworów prasie i wydawnictwach konspiracyjnych. Zginał 4 sierpnia 1944 roku od kuli niemieckiego snajpera na posterunku w pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

Nowość wydawnictwa Rebis

Mons Kallentoft, Markus Lutteman - Bambi

Kolejne śledztwo inspektora Zacka Herry’ego!

Widok, jaki ukazuje się oczom policjantów na jednej ze sztokholmskich wysp, jest makabryczny, wręcz surrealistyczny. Wygląda na to, że młodzi ludzie z wyższych sfer przeprowadzali jakieś hedonistyczne rytuały, których finałem była krwawa jatka. Kiedy dochodzi do kolejnego zbiorowego samobójstwa, policja nadal nie ma żadnego tropu.

Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od dawna życie inspektora policji kryminalnej Zacka Herry’ego toczy się właściwym torem. Ta dobra passa trwa jednak tylko chwilę. Koszmarna osobista tragedia, już wkrótce po raz kolejny przewraca jego świat do góry nogami. Mimo to Zack uważa, że jest w stanie rozwiązać sprawy samobójstw – jeśli tylko pójdzie tropem śmiercionośnych różowych tabletek z wizerunkiem Bambiego.

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach cyklu autorzy otwierają przed czytelnikami wrota do brutalnego sztokholmskiego świata przestępczego, zapewniając równie wartką, pełną napięcia fabułę. I równie przerażającą.

Mons Kallentoft, Urodził się w 1968 roku, dorastał w okolicach Linköpingu, a obecnie mieszka na Majorce. Zdobył uznanie czytelników i krytyków dzięki swoim powieściom o Malin Fors. Jego książki przetłumaczono na trzydzieści języków i sprzedano w ponad dwóch i pół miliona egzemplarzy.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS do tej pory ukazały się: Ofiara w środku zimy, Śmierć letnią porą, Jesienna sonata, Zło budzi się wiosną, Piąta pora roku, Wodne anioły, Duchy wiatru, Ziemna burza, Łowcy ognia, Zapach diabła oraz Na imię mi Zack i Leon (z Markusem Luttemanem).

Markus Lutteman debiutował powieścią dokumentalną El Choco, zyskał duży rozgłos biografią Patrika Sjöberga Det du inte sag, zaś ostatnio ukończył biografię Pera Holknekta. W sumie jego książki sprzedały się w liczbie niemal pół miliona egzemplarzy. Markus urodził się w 1973 roku i mieszka w Örebro.

Nowość wydawnictwa Fronda

Przemysław Słowiński - Kobiety wywiadu

Czy Coco Chanel była niebezpiecznym szpiegiem czy zwykłą kolaborantką? Na kim Ian Fleming, autor książki o przygodach Jamesa Bonda, wzorował postać Vesper Lynd, kobiecej bohaterki Casino Royale? Która
z kobiet szpiegów stała się kilka lat temu celebrytką występującą na pokazach mody? Kim była kobieta szpieg o oszałamiających fiołkowych oczach? Czy Mata Hari zasługuje na miano naprawdę groźnego agenta? Kim była jedyna kobieta wśród cichociemnych – prawdopodobnie jedna z najdzielniejszych Polek XX wieku?

Kobiety wywiadu - bohaterki najnowszej książki Przemysława Słowińskiego. W ich gronie znajdowały się zarówno niezwykłe, dzielne patriotki walczące o wolność swoich narodów aż do ostatniej kropli krwi, jak i kolaborantki, zdeprawowane, żądne władzy i pieniędzy zdrajczynie, ale również zagubione, traktowane instrumentalnie kobiety.

Kobiety wywiadu to beletryzowane biografie szpiegów w spódnicy. O agentach wywiadu opowiedziano wiele historii, jednak w napisanej ze swadą książce Przemysława Słowińskiego możemy obejrzeć galerię postaci niezwykłych. Wiele z nich miało ogromny wpływ na historię narodów czy przebieg wojen.

MATHILDE CARRÉ. Drapieżna kobieta która, zdradziła Niemcom siatkę francuskiego Resistance. Skazana na gilotynę w wieku lat 40. Dożyła jednak prawie stu lat, wydając po drodze pamiętnik.

COCO CHANEL czyli GABRIELLE BONHEUR. Interesowna kobieta sukcesu. W czasie niemieckiej okupacji Coco związała się z niemieckim wywiadem. Francuski ruch oporu wydał na nią wyrok śmierci, ale po wojnie uniknęła kary za kolaborację.

ANNA CHAPMAN. Agentka 00Sex. Wyszkolona na „uniwersytecie uwodzicieli” koło Kazania. Powróciła do rosyjskiej ojczyzny w glorii superszpiega. Jej podobizna znalazła się ostatnio nawet na znaczkach pocztowych.

Fantazmaty - informacja

Antologia Fantazmatów - egzemplarze drukowane

Paczki poszły!

Szanowni Państwo, informujemy, że od kilku dni wysyłamy zamówione drukowane egzemplarze antologii "Fantazmaty. Tom I", w ciągu najbliższych dni należy spodziewać się listonosza. Prywatnie i nieoficjalnie powiemy, że z jakości książek jesteśmy bardzo zadowoleni, a na półce prezentują się wybornie.

 

Co dalej?

Oczywiście założenia naszego projektu pozostają bez zmian: koncentrujemy się na profesjonalnym wydawaniu świetnych tekstów, oczywiście dostępnych za bardzo okrągłe zero złotych.
 

W związku z dużym zainteresowaniem fizycznymi egzemplarzami postanowiliśmy działać już odpowiednio wcześniej i udostępnić odpowiednie formularze do deklaracji na nasze kolejne dwa projekty: Opowieści niesamowite oraz Fantazmaty. Tom II. Udostępniliśmy też możliwość zadeklarowania się na egzemplarz kwietniowej antologii - rozmawiamy z drukarnią, by możliwe było zlecenie druku trzech książek w jednej partii, co pozwoliłoby nam na zamówienie w sensownej cenie nawet małej liczby egzemplarzy jednego tytułu.

Fantazmaty. Tom I (dodruk)
Fantazmaty. Tom II
Opowieści niesamowite

Odrodzenie. Tom 3 – Tim Seeley, Mike Norton

O zmarłych nie mówi się źle

Marek Adamkiewicz

Niewiele jest obecnie wydawanych w Polsce serii komiksowych, które w ciekawy sposób przedstawiałyby motyw życia po śmierci. Gdy jeszcze zawęzimy nasze poszukiwania do tytułów, w których nie pojawia się  tematyka zombie, wyniki nie będą zbyt imponujące. Jednym z komiksów, które znajdziemy, będzie „Odrodzenie”. W dwóch pierwszych tomach zbiorczych autor, Tim Seeley, pokazał że ma do zaoferowania coś ciekawego. Jego nieco socjologiczne spojrzenie na kwestię powrotu ludzi po śmierci jest naprawdę interesujące, a trzeci tom cyklu niczym nie ustępuje dwóm poprzednim.

Wausau cały czas boryka się z problemami związanymi z odrodzonymi. W mieście dzieją się dziwne rzeczy, mieszkańcy zaczynają jednak powoli oswajać się z sytuacją, bo cuda cudami, ale żyć trzeba dalej. Niektórzy próbują wykorzystać powróconych zmarłych do własnych celów, kolejni chcą, by wszystko było jak dawniej i do tego dążą, inni, mimo początkowych chęci, nie potrafią żyć z ożywionymi pod jednym dachem. Sytuacja jest napięta i odbija się zarówno na mieszkańcach miasta, jak i na przyjezdnych, którzy powinni przywrócić spokój w lokalnej społeczności.

„Odrodzenie” to nie tylko dobre czytadło. Na kolejnych kartach Seeley często porusza interesujące kwestie obyczajowo-społeczne. Kilka słów poświęca na przykład relacji matka-syn, opisując, w jaki sposób dziecko postrzega najbliższą osobę i jak bardzo pragnie jej opieki oraz idącego za nią poczucia bezpieczeństwa. Innym motywem są sesje terapeutyczne z odrodzonymi, które na równi z zapewnianiem im namiastki spokoju mają dać prowadzącemu je terapeucie odpowiedzi na pytanie o naturę napotkanego fenomenu. Podobnych kwestii pojawia się tutaj o wiele więcej. I może Seeley momentami zbyt ślizga się po kolejnych tematach zamiast się w nie porządnie zagłębić, ale nawet mimo tej lekkiej powierzchowności przedstawia je naprawdę nieźle.

Tim Seeley i Mike Norton w Subiektywnie

Niewiele jest obecnie wydawanych w Polsce serii komiksowych, które w ciekawy sposób przedstawiałyby motyw życia po śmierci. Gdy jeszcze zawęzimy nasze poszukiwania do tytułów, w których nie pojawia się  tematyka zombie, wyniki nie będą zbyt imponujące. Jednym z komiksów, które znajdziemy, będzie „Odrodzenie”. W dwóch pierwszych tomach zbiorczych autor, Tim Seeley, pokazał że ma do zaoferowania coś ciekawego. Jego nieco socjologiczne spojrzenie na kwestię powrotu ludzi po śmierci jest naprawdę interesujące, a trzeci tom cyklu niczym nie ustępuje dwóm poprzednim.

 

Wtorkowa recenzja Marka dotyczy trzeciego tomu komiksu Odrodzenie.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lee Child - Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010

Edgar Allan Poe, który powieść traktował podejrzliwie, zdecydowanie wolał coś, co można przeczytać bez odkładania książki, czyli opowiadania. Mistrz powieści detektywistycznej Elmore Leonard powiedział kiedyś o opowiadaniach, że to taki rodzaj prozy, w którym autor rezygnuje ze wszystkiego, co w trakcie lektury pomijają czytelnicy; taki, w którym liczy się każde słowo. Właśnie w ten sposób można określić wybrane przez Lee Childa dwadzieścia opowiadań, które znalazły się w tej antologii, a wyszły spod pióra pisarzy zarówno sławnych – na przykład Kurta Vonneguta, Dennisa Lehane’a czy Phillipa Margolina – jak i błyskotliwych debiutantów.

"Klub Eda Lyby'ego" to historia żyjącego w skorumpowanym mieście człowieka posądzonego o zbrodnię, której nie popełnił. W "Sprawiedliwości w kazdym caly" sprawca brutalnego napadu i morderstwa mimo obciążających dowodów zostaje uniewinniony – właśnie po to, by „sprawiedliwości stało się zadość”. "Połów" jest poruszającą opowieścią o mężczyźnie, który w dzieciństwie przeżył traumę i wciela się w rolę detektywa, by rozwikłać zagadkę śmierci pewnej dziewczyny. W "Szaleństwie pułkownika Warburtona" na scenę wkracza sam Sherlock Holmes, by rozwiązać pewną zagadkową sprawę sprzed wielu lat.
 
Te i pozostałe opowiadania – poza tym, że wszystkie są perełkami w swoim gatunku – łączy jedno: przestępstwo, którym zazwyczaj jest morderstwo lub groźba jego popełnienia. I jeszcze coś: w przeciwieństwie do klasycznych kryminałów, ich autorzy zamiast skupiać się wyłącznie na pytaniach „kto” i „jak”, kładą nacisk na „dlaczego”.


Sonya Cobb - W sieci pragnień

Nowości wydawnictwa Czarne

Kuba Szpilka, Piotr Mazik - Krupówki

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Chociaż nie wydarzyło się to bardzo dawno temu, jej początki trudno dokładnie opisać. Niegdyś była ścieżką wśród łąk i lasów, ale potem, gdy mała wieś stawała się kolejno letniskiem, stacją klimatyczną, ośrodkiem walki z gruźlicą, centrum turystycznym i wreszcie modnym kurortem, zmieniła się i ona.

Krupówki – symbol miasta i serce zakopiańskiej historii – charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną  pracownię”.

Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.


Paulette Jiles - Nowiny ze świata

Gdzie jest skała, na której zostałam zbudowana?

Rok 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd, siedemdziesięcioletni wdowiec, weteran kilku wojen, przemierza północny Teksas, urządzając w miasteczkach odczyty dla spragnionej wieści ze świata publiczności. Pewnego dnia jego znajomy Britt Johnson zwraca się do niego z nietypową prośbą – za pięćdziesiąt dolarów w złocie Kidd ma przewieźć dziesięcioletnią dziewczynkę do jej krewnych w San Antonio. Cztery lata wcześniej Johanna została uprowadzona przez Kiowów, którzy na jej oczach zamordowali jej rodziców i siostrę, a potem wychowali ją jak własne dziecko. Teraz została odkupiona z niewoli i wyrwana ze świata, którego częścią się stała.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Stepan Wartanow - SI

KIEDY SZTUCZNA INTELIGENCJA WYMKNIE SIĘ SPOD KONTROLI

Teoretycznie sztuczna inteligencja daje się użyć w celach wojskowych… praktycznie, jeśli sama nie będzie miała na to ochoty, może podjąć aktywne kroki w kierunku zmiany sytuacji.

Czwórka SI ucieka z poligonu wojskowego i zapada w śpiączkę, by obudzić się w niedalekiej przyszłości. Teraz, by przetrwać, muszą zmieszać się z tłumem… co w przypadku uzbrojonych w laser jednostek opancerzonych wcale nie jest takie łatwe.

Zabawna, oryginalna i nietuzinkowa powieść jednego z prekursorów LitRPG, która od pierwszej do ostatniej strony zaskakuje, bawi i zachwyca. Prawdziwa gratka dla fanów science fiction z najwyższej półki!
 
Stepan Wartanow urodził się 26 sierpnia 1964 roku w Moskwie, a w roku 1994 na stałe przeniósł się do Kanady. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1988 i od tamtego czasu napisał i wydał kilkanaście powieści i opowiadań w gatunku SF. Jest jednym z prekursorów gatunku litrpg. W swoich tekstach zdołał przewidzieć wiele współczesnych technologii i mimo upływu kilkunastu lat od czasu pierwszego wydania jego książek można zdecydowanie powiedzieć, że nadal się nie zestarzały.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Ilona Andrews - Magia zabija (8 sierpnia 2018)

Atlanta, nękana przez wojny między magią i technologią, nigdy nie była tak zabójczo niebezpieczna. Kate Daniels opuszcza Zakon Rycerzy Miłosiernej Pomocy, ale wciąż siedzi po uszy w paranormalnych problemach. A raczej będzie, jeśli przekona kogoś, aby ją zatrudnił. Rozkręcenie własnej działalności jest trudniejsze, niż myślała. Dodatkowo Zakon szarga jej dobre imię, a wielu potencjalnych zleceniodawców boi się narazić Władcy Bestii, który jest towarzyszem Kate. Kiedy więc najpotężniejszy w Atlancie Pan Umarłych prosi o pomoc, dziewczyna natychmiast chwyta okazję, aby zarobić. Okazuje się jednak, że nie będzie to łatwe zadanie. Kate musi poradzić sobie z nim szybko, inaczej miasto i jej najbliżsi zapłacą najwyższą cenę ...


Seria o Kate Daniels
Świat po magicznej apokalipsie. Postęp techniczny był u szczytu swojego rozwoju, gdy do Atlanty wróciła magia i zniszczyła właściwie całą technologię. Fale magii pojawiają się bez ostrzeżenia i znikają równie nagle. Gdy magia napływa, cała technologia zamiera – samoloty spadają, samochody nie działają, brakuje elektryczności. Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia. Jest to dziwny,  pokręcony świat. Magia niszczy drapacze chmur, w końcu większość z nich się obali i upadnie, pozostaną tylko szkielety. W tym świecie mieszka Kate Daniels. Kate lubi walkę mieczem i ma trudności z kontrolą tego, co mówi… Magia w jej krwi sprawia, że ​ jej życie z założenia nie może być proste…

Nakładem Fabryki ukazało się dotychczas pięć tomów  przygód Kate i Currana:
Magia kąsa, Magia parzy, Magia uderza, Magia krwawi, Magia Zabija.

A już 12 WRZEŚNIA premiera NOWEJ dotąd niepublikowanej #6 części serii MAGIA WSRZESZA!

Moja kuzynka Rachela – Daphne du Maurier

W czyją prawdę uwierzysz?

Jagoda Wochlik

Daphne du Maurier przeszła do historii jako autorka tekstów przeniesionych na ekran kinowy przez Alfreda Hitchcocka. Dziś „Ptaki” i „Rebeka” maja już status kultowych. Jednakże sama du Maurier ich nie lubiła i uważała, że Hitchcock źle przekazał jej historie. Kolejną książką, która doczekała się ekranizacji, jednak już nie przez angielskiego reżysera, była „Moja kuzynka Rachela”. Jej przekładu na język filmu po raz pierwszy podjął się Henry Koster w 1952 roku, później był miniserial z 1983 roku. Historię Racheli i Filipa postanowił nam w 2017 roku przypomnieć Roger Mitchell. W jego wersji w główne role wcielili się Rachel Waisz i Sam Claflin. W 2018 roku doczekaliśmy się wznowienia powieści, dzięki wydawnictwu Albatros.

Filip wszystko, czego potrzebuje do szczęścia, odnajduje we własnym domu, który dzieli ze swoim krewnym, Ambrożym. Ten jednak, zawsze gdy w Kornwalii panuje czas ulewnych deszczy, ze względu na reumatyzm wyjeżdża do Włoch. Podczas jednej z takich wizyt poznaje daleką kuzynkę ich obu, Rachelę. Wkrótce przychodzi wieść, że pojął ją za żonę. Nie mija dużo czasu, gdy zaczynają napływać niepokojące wiadomości. Ambroży błaga Filipa, by przybył go ratować. Ten jedzie do Włoch, ale jest już za późno. Na miejscu dowiaduje się o śmierci krewnego. Mija się też z Rachelą, która postanawia odwiedzić strony zamieszkiwane przez zmarłego męża i zawiadamia Filipa go o swoim przyjeździe do Kornwalii.

Daphne du Maurier w Subiektywnie

Daphne du Maurier przeszła do historii jako autorka tekstów przeniesionych na ekran kinowy przez Alfreda Hitchcocka. Dziś „Ptaki” i „Rebeka” maja już status kultowych. Jednakże sama du Maurier ich nie lubiła i uważała, że Hitchcock źle przekazał jej historie. Kolejną książką, która doczekała się ekranizacji, jednak już nie przez angielskiego reżysera, była „Moja kuzynka Rachela”. Jej przekładu na język filmu po raz pierwszy podjął się Henry Koster w 1952 roku, później był miniserial z 1983 roku. Historię Racheli i Filipa postanowił nam w 2017 roku przypomnieć Roger Mitchell. W jego wersji w główne role wcielili się Rachel Waisz i Sam Claflin. W 2018 roku doczekaliśmy się wznowienia powieści, dzięki wydawnictwu Albatros.

 

Jagoda przedstawia dzisiaj Moją kuzynkę Rachelę.

Króciak

Nie ma to jak zadebiutować u nas Ideałem, tak jak robi to dziś Joanna Stoga.

Nowość wydawnictwa Drageus

B.V. Larson - Star Force 8: Szturm

Kyle Riggs zamierza powrócić na Ziemię…

Siły Gwiezdne podejmują wyprawę do Układu Słonecznego, chcąc wyzwolić ludzkość spod okrutnej dyktatury imperatora Crowa. Zanosi się na wojnę domową na wielką skalę, jednak do gry wkraczają Niebiescy, a ich okręt nie przypomina niczego, z czym Riggs i jego ludzie zetknęli się do tej pory. Nowy rodzaj broni stworzyły też Siły Imperialne – niesamowite cyborgi okazują się niezwykle wymagającym przeciwnikiem. Pułkownik Riggs musi podjąć kilka trudnych decyzji, a jego oficerowie często mają odmienne zdanie.

Jak zakończy się ten trójstronny konflikt? Czy Siły Gwiezdne mają szansę przetrwać tę zawieruchę?

To już ósmy tom bestsellerowej serii B.V. Larsona, zwanego królem Amazona.

Transmetropolitan. Tom 2 – Warren Ellis, Darick Robertson

Z nienawiści do wszystkiego

Marcin Knyszyński

Warren Ellis powiedział kiedyś, że komiks to takie medium, które nie może służyć tylko rozrywce. Musi również wyrażać poglądy autora. Drugi tom „Transmetropolitan” jest tego wzorowym przykładem. Na pierwszy plan wysuwa się tu zagadnienie dziennikarstwa i polityki. Pająk Jeruzalem, główny bohater komiksu, pokazuje jakie powinny być podstawowe powinności dziennikarza oraz dowiaduje się, że „polityka jest jak opryszczka…”.

Kontrowersyjny, lekko szalony, wiecznie naćpany i nienawidzący świata dziennikarz, żyjący w cyberpunkowym świecie przyszłości, to centralna postać całej serii. Po dość luźno powiązanych ze sobą perypetiach z pierwszego tomu teraz wplątany zostaje w dużą historię, która stanowi oś fabuły kolejnej części serii. Pająk Jeruzalem nadal pracuje dla „Worda”, gazety, w której ma swoją stałą rubrykę. Właśnie zaczyna się kampania prezydencka i przeciwko obecnemu prezydentowi, nazywanemu „Bestią” będzie startował kandydat partii opozycyjnej. Pająk wie, że polityka śmierdzi – w końcu to właśnie książki o polityce i niechciana popularność, jaką mu przyniosły, zmusiły go do ucieczki w leśne ostępy, gdzie zastaliśmy go na samym początku pierwszego odcinka. Niestety redaktor naczelny wydaje mu jasne polecenie – ma pisać o prawyborach, które wyłonią oponenta Bestii.

Warren Ellis i Darick Robertson w Subiektywnie

Warren Ellis powiedział kiedyś, że komiks to takie medium, które nie może służyć tylko rozrywce. Musi również wyrażać poglądy autora. Drugi tom „Transmetropolitan” jest tego wzorowym przykładem. Na pierwszy plan wysuwa się tu zagadnienie dziennikarstwa i polityki. Pająk Jeruzalem, główny bohater komiksu, pokazuje jakie powinny być podstawowe powinności dziennikarza oraz dowiaduje się, że „polityka jest jak opryszczka…”.

 

Intrygujący wstęp. Obowiązkowo trzeba przeczytać przemyślenia Marcina na temat drugiego tomu Transmetropolitan.

Króciak

Dziś kolejny debiut, którego tytuł chyba współgra z piątkiem - Piasek pod powiekami Edyty Głód.

Nowość wydawnictwa Mag

Shepard Lucius - Piękna krew

"Piękna krew" Luciusa Sheparda to dzieło wyjątkowe i z dawna wyczekiwane: pierwsza pełnowymiarowa powieść ze świata smoka Griaule’a. Shepard pierwszy raz podjął ten temat w roku 1984, kiedy to opublikował Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a, i na przestrzeni lat wielokrotnie do niego wracał, choć nigdy jeszcze w tak fascynującej i wyczerpującej formie.

Rapp. Zaginione dzienniki Tesli – Jeff Smith

Rapp. Zaginione dzienniki Tesli

Jagoda Wochlik

By wydawać swoje komiksy, w 1990 roku Jeff Smith założył firmę. Nazwał ją Cartoon Books. Jednak poświęcał zbyt wiele czasu sprawom administracyjnym, dlatego namówił swoją żonę, pracującą na  lukratywnej posadzie w Dolinie Krzemowej, by ją rzuciła i zajęła się papierami, tak, by on mógł już tylko tworzyć. Dzięki temu dziś pięćdziesięcioośmioletni Jeff Smith jest posiadaczem dziesięciu nagród Eisnera i jedenastu nagród Harweya. W maju, nakładem wydawnictwa Egmont, ukazał się w Polsce jego „Rapp. Zaginione dzienniki Tesli”.

Robb wraz z przyjaciółmi, Milesem i Mayą, pracuje dla wojska nad projektami związanymi z dokonaniami Nikoli Tesli. Równolegle zajmuje się własnym przedsięwzięciem, skafandrami teleportacyjnymi, które pozwalają mu podróżować między równoległymi wszechświatami. W ten sposób odkrywa, że pobór energii w jednym z nich niekorzystnie wpływa na inne. Z tego powodu wycofuje się z projektu tworzonego z przyjaciółmi. Rozpoczyna życie jako złodziej dzieł sztuki. Szybko jednak okazuje się, że przeszłość postanowiła się o niego upomnieć.

„Rapp” (skrót od stwierdzenia „Romantyczna afera z prędkością ponaddźwiękową”, jak określana jest w komiksie cała ta opowieść) to seria zeszytów, która ukazywała się od 2008 do 2012 roku. W przeciwieństwie do wcześniejszych prac autora jest skierowana do dorosłych. W „Rappie” bywa brutalnie (choć bez przesady), bywa erotycznie (choć nie wulgarnie). To historia łącząca w sobie elementy sensacji, science fiction i starej, dobrej historii o złym wojsku, pragnącym wykorzystać wynalazki naukowe do niewłaściwych celów. Postaci są tu raczej naszkicowane grubymi kreskami – sympatyczny łotrzyk, femme fatale, dziewczyna z sąsiedztwa, zdradzony przyjaciel pragnący zemsty i ten zły o nie do końca jasnych motywacjach i jeszcze bardziej mętnej psychice. Taki, który jest zły, bo jest zły.

Jeff Smith w Subiektywnie

By wydawać swoje komiksy, w 1990 roku Jeff Smith założył firmę. Nazwał ją Cartoon Books. Jednak poświęcał zbyt wiele czasu sprawom administracyjnym, dlatego namówił swoją żonę, pracującą na  lukratywnej posadzie w Dolinie Krzemowej, by ją rzuciła i zajęła się papierami, tak, by on mógł już tylko tworzyć. Dzięki temu dziś pięćdziesięcioośmioletni Jeff Smith jest posiadaczem dziesięciu nagród Eisnera i jedenastu nagród Harweya. W maju, nakładem wydawnictwa Egmont, ukazał się w Polsce jego „Rapp. Zaginione dzienniki Tesli”.

 

Na temat komiksu Rapp. Zaginione dzienniki Tesli dowiemy się dziś od Jagody znacznie więcej w Subiektywnie.

Głębia. Tom 3: Wybrzeże Gasnącego Światła – Rick Remender, Greg Tocchini, Dave McCaig

Królowe dramy

Maciej Rybicki

Ciężkie czasy nastały. Bardzo ciężkie. „Komiksów jak mrówków”, można by rzec. I to nie tylko jakieś tam Marvele, DC czy frankofony, ale także solidne produkcje mniejszych graczy zza Oceanu. W tym bogactwie każdy znajdzie coś dla siebie. Wiadomo, fani trykotów mają najlepiej (czytaj: najgorzej, nie da się bowiem ogarnąć tego bogactwa, trzeba więc wybierać), ale nie brakuje też tytułów science-fiction czy postapokaliptycznych. Jednym z ciekawszych jest właśnie „Głębia” – seria Ricka Remendera i Grega Tocchiniego przybliżająca nam rodzinne perypetie w chylącym się ku upadkowi świecie, w którym ludzkość musiała skryć się pod powierzchniami oceanów. „Wybrzeże Gasnącego Światła” to już trzeci tom tego komiksu, po raz kolejny przynoszący dość istotne urozmaicenie świata przedstawionego.

Omawiając dwie wcześniejsze odsłony „Głębi”, zwracałem uwagę, że Remender stworzył niezwykle intrygujący świat przedstawiony. Klasycznie postapokaliptyczny setting z rozproszonymi społecznościami przetrwańców walczącymi o zasoby i możliwość kontynuowania swojej egzystencji został w tym przypadku przeniesiony w podmorskie otchłanie. Amerykański scenarzysta przywołał tu znane i lubiane motywy – kulturowe podziały, kluczową rolę dostępu do technologii, piratów czy postępującą dekadencję zamkniętych grup. Dzięki temu świat przedstawiony jawił się jako niezwykle kolorowy i urozmaicony. Trzeci tom serii kontynuuje ten trend – tym razem zabierając czytelników na powierzchnię i pokazując, czy możliwe było życie na niej. Jak nietrudno się domyślić, jest barwnie, a czasem także i zaskakująco.

Rick Remender, Greg Tocchini oraz Dave McCaig w Subiektywnie

Ciężkie czasy nastały. Bardzo ciężkie. „Komiksów jak mrówków”, można by rzec. I to nie tylko jakieś tam Marvele, DC czy frankofony, ale także solidne produkcje mniejszych graczy zza Oceanu. W tym bogactwie każdy znajdzie coś dla siebie. Wiadomo, fani trykotów mają najlepiej (czytaj: najgorzej, nie da się bowiem ogarnąć tego bogactwa, trzeba więc wybierać), ale nie brakuje też tytułów science-fiction czy postapokaliptycznych. Jednym z ciekawszych jest właśnie „Głębia” – seria Ricka Remendera i Grega Tocchiniego przybliżająca nam rodzinne perypetie w chylącym się ku upadkowi świecie, w którym ludzkość musiała skryć się pod powierzchniami oceanów. „Wybrzeże Gasnącego Światła” to już trzeci tom tego komiksu, po raz kolejny przynoszący dość istotne urozmaicenie świata przedstawionego.

 

Dzisiaj Maciek przekaże nam garść informacji odnośnie Wybrzeża Gasnącego Świata, trzeciego tomu Głębii.

W mocy wichru – Agnieszka Hałas

W mocy wichru

Jagoda Wochlik

Pierwszy raz o Agnieszce Hałas usłyszałam, gdy w 2011 roku, nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Ifryt, wyszła pierwsza część jej cyklu „Teatr węży” – „Dwie karty”. Pamiętam, że szeroko komentowano wtedy tę powieść, uznając autorkę za nadzieję młodej polskiej fantastyki. Wydawało mi się, że musiała napisać coś naprawdę dobrego, jednak z samą książką nie udało mi się w tamtym czasie zapoznać. Następne dwie odsłony cyklu, „Pośród cieni” i „W mocy wichru”, wydane zostały w formie e-booków w oficynie RW2010. Dopiero niedawno przejął je i ponownie wydał, tym razem już w tradycyjnej formie, Rebis, który wydaje się być gwarantem jakości i raczej nie wypuszcza na rynek bubli. Na dodatek serię Agnieszki Hałas polecał Robert M. Wegner. Nie mając świadomości, że „W mocy wichru” jest kolejną odsłoną cyklu i nie znając wcześniej twórczości pisarki, postanowiłam się czym prędzej z nią zapoznać.

Bogowie, którzy niegdyś rządzili światem, opuścili go. Zostawili jednak ludziom swoje dary. Ci, u których się one przebudzą, nazywani żmijami, muszą się ukrywać, gdyż nie są akceptowani przez resztę społeczeństwa. Jednym z nich jest Krzyczący w Ciemności. Poznajemy go, gdy zostaje sekundantem swojej znajomej, innej żmijki, Marshii. W ten sposób spotyka Anavri, która niebawem zostaje jego uczennicą. Krzyczący stara się także odkryć tajemnicę swojej przeszłości. Tymczasem w jednym z miast w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają ginąć prostytutki. Czując, że może to mieć związek z jego własnym śledztwem, żmij zaczyna przyglądać się sprawie.

Agnieszka Hałas w Subiektywnie

Pierwszy raz o Agnieszce Hałas usłyszałam, gdy w 2011 roku, nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Ifryt, wyszła pierwsza część jej cyklu „Teatr węży” – „Dwie karty”. Pamiętam, że szeroko komentowano wtedy tę powieść, uznając autorkę za nadzieję młodej polskiej fantastyki. Wydawało mi się, że musiała napisać coś naprawdę dobrego, jednak z samą książką nie udało mi się w tamtym czasie zapoznać. Następne dwie odsłony cyklu, „Pośród cieni” i „W mocy wichru”, wydane zostały w formie e-booków w oficynie RW2010. Dopiero niedawno przejął je i ponownie wydał, tym razem już w tradycyjnej formie, Rebis, który wydaje się być gwarantem jakości i raczej nie wypuszcza na rynek bubli. Na dodatek serię Agnieszki Hałas polecał Robert M. Wegner. Nie mając świadomości, że „W mocy wichru” jest kolejną odsłoną cyklu i nie znając wcześniej twórczości pisarki, postanowiłam się czym prędzej z nią zapoznać.

 

W efekcie tego Jagoda napisała recenzję W mocy wichru, którą można przeczytać w Subiektywnie.

Nowości wydawnictwa Dom Horroru

Marek Świerczek - Głębia

1946 rok, przejęte po wojnie przez Polskę poniemieckie Pomorze Zachodnie. Zwolniony z wojska wskutek zaawansowanej gruźlicy Zygfryd Kurtz, trafia do pensjonatu, prowadzonego przez żonę niemieckiego naukowca, która, jako Polka, uniknęła deportacji. Nocami, cierpiący na bezsenność Kurtz, widzi w oddali na wybrzeżu ognie, wokół których tańczą ludzie. Dowiaduje się, że to wykluczone, gdyż miejsce rzekomych ognisk, nazywane Wzgórzem Wisielców, cieszy się opinią nawiedzanego przez diabła i nikt tam nigdy nie chodzi. Poszukując wyjaśnienia, Kurtz natrafia na ślady zatopionej przed tysiącem lat Vinety – legendarnego miasta zniszczonego przez Boga za opartą na niewyobrażalnych bogactwach pychę. Tyle, że Vinety szuka też NKWD, chcąc wyjaśnienia, dlaczego, w miejscu, gdzie miałyby się znajdować ruiny miasta, bez przyczyny toną okręty. Wśród osadników z Polski zaczynają krążyć zasłyszane od niemieckiej ludności legendy o diabłach morskich i bezgłowych koniach wychodzących z morza. Poszukiwanie Vinety staje się poszukiwaniem sensu życia, miłości i …zabójcy, o którym nie wiadomo nawet, czy jest człowiekiem. Wszystkie tropy wiodą do wchodzącej do morza drogi – pozostałości po brukowanym trakcie wiodącym do Vinety.


Tomasz Czarny, Marcin Piotrowski - Folk

W Samo Południe CCCXLVIII

Po krótkiej przerwie znów ruszamy z konkursem. Dzisiaj do wygrania będzie egzemplarz antologii Skafander i melonik, drugiej odsłony z cyklu "Ścieżki wyobraźni". Wydawcą tego zbioru opowiadań jest Logrus, Sekcja Literacka Śląskiego Klubu Fantastyki. Wewnątrz przeczytać można opowiadania, między innymi, Michała Cholewy, Anny Hrycyszyn, Karoliny Fedyk. Książkę otrzyma jedna z osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi na poniższe pytania.

 

Regulamin konkursu.

 

Pytania:

1. Jaki tytuł nosi pierwszy tom opowiadań z cyklu "Ścieżki wyobraźni".

2. Michał Cholewa zdobył Nagrodę Literacką Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla za rok 2015. Prosimy podać tytuł nagrodzonej wówczas powieści.

3. Nazwa Logrus ma swoje fantastyczne pochodzenie. Prosimy odpowiedzieć czym jest Logrus oraz podać imię i nazwisko jego literackiego twórcy.

 

Powodzenia

Hawkeye – L.A. Woman – Matt Fraction, Annie Wu, Javier Pulido

Jak Hawkeye zdobywała Dziki Zachód

Maciej Rybicki

Jakoś tak przywykliśmy, że gdy słyszymy – Hawkeye – od razu do głowy przychodzi nam Clint Barton. A przecież już od jakiegoś czasu w uniwersum Domu Pomysłów mamy dwoje bohaterów posługujących się tym pseudonimem! Drugim jest oczywiście Kate Bishop, znana z kart „Young Avengers”. Jednym z czynników, który przyczynił się do ogromnego sukcesu „Hawkeye” Matta Fractiona był właśnie fakt sparowania ze sobą obu wcieleń marvelowskiego łucznika. I tak Clint i Kate zamieszkali razem, razem pakując się też w rozmaite tarapaty. Przyszedł jednak czas, by tę dwójkę rozdzielić i zobaczyć, jak dają sobie radę osobno.

W tym miejscu Marvel funduje nam mały eksperyment, gdyż w wydaniu zbiorczym znalazł się… co drugi numer serii zeszytowej. Powód jest bardzo prosty – w ich przypadku poszczególne numery poświęcone były naprzemiennie Kate i Clintowi. I o ile miesięcznikowi dodawało to pewnego uroku, o tyle w przypadku wydań zbiorczych zachowanie podobnej, rwanej narracji byłoby raczej irytujące. Stąd też decyzja o rozdzieleniu wątków i poświęceniu im osobnych trejdów. „L.A. Woman” – bo taki tytuł nosi trzeci tom serii Fractiona – przedstawia wyprawę panny Bishop na Zachodnie Wybrzeże, a dokładniej do Los Angeles. Jak się jednak okazuje, życie w Złotym Stanie bynajmniej nie jest łatwe. Po pierwsze dochodzi do konfliktu młodej Hawkeye z rodziną, wskutek czego Kate zostaje bez grosza przy duszy i musi szukać sobie zajęcia. Po drugie zaś na tropie naszej bohaterki jest Madame Masque. Panie mają ze sobą pewne porachunki a liderka Maggii za wszelką cenę próbuje wziąć odwet na Bishop. Fraction bardzo umiejętnie wraca do wcześniejszych zeszytów swojej serii, łączy tu ze sobą różne wątki, tworząc spójny fabularnie tytuł.

Matt Fraction, Annie Wu oraz Javier Pulido w Subiektywnie

Jakoś tak przywykliśmy, że gdy słyszymy – Hawkeye – od razu do głowy przychodzi nam Clint Barton. A przecież już od jakiegoś czasu w uniwersum Domu Pomysłów mamy dwoje bohaterów posługujących się tym pseudonimem! Drugim jest oczywiście Kate Bishop, znana z kart „Young Avengers”. Jednym z czynników, który przyczynił się do ogromnego sukcesu „Hawkeye” Matta Fractiona był właśnie fakt sparowania ze sobą obu wcieleń marvelowskiego łucznika. I tak Clint i Kate zamieszkali razem, razem pakując się też w rozmaite tarapaty. Przyszedł jednak czas, by tę dwójkę rozdzielić i zobaczyć, jak dają sobie radę osobno.

 

Maciek zawitał do Subiektywnie, aby opowiedzieć nam o trzecim tomie Hawkeye, zatytułowanym L.A. Woman.

Króciak

Co powiecie dziś na Ducha rozłamu Karola Pajdaka? Tekst już czeka w szortowni.

Nowości wydawnictwa Rebis

Griffin W.E.B. - Tajne operacje. Tom 3. Kurtyna śmierci

Niemcy, 1946 r. Zimna wojna przybiera coraz bardziej osobistą i dramatyczną formę…

Na początku 1946 r. w Monachium agenci NKGB usiłują porwać dwie kobiety pracujące dla Armii amerykańskiej. Ponoszą jednak porażkę. Jeden z nich zostaje ranny, a następnie  zatrzymany przez Centralny Dyrektoriat Wywiadu, w którym tak naprawdę służy jedna z kobiet. Incydent ten ma poważne reperkusje dla szefa Dyrektoriatu Jamesa Cronleya oraz wszystkich uwikłanych w niego stron. Choć Niemcy zostały pokonane, Cronley i jego towarzysze znaleźli się na froncie innej, równie groźnej wojny.

Zmienił się wróg, zmieniły się reguły gry, lecz stawka nigdy nie była tak wysoka.


Hearne Kevin - Plaga olbrzymów

"Siedem kenningów" – nowy cykl autora "Kronik Żelaznego Druida".

Kevin Hearne z serią o Żelaznym Druidzie trafił na listę bestsellerów "New York Timesa". W nowym cyklu utalentowany pisarz tworzy własną mitologię, w której nie zabraknie zmiennokształtnych bardów, walczących ogniem olbrzymów i nastolatków rozmawiających z oszałamiającymi stworzeniami.

Nowość wydawnictwa Fronda

Przemysław Barszcz - Sekretny dziennik lasu

Lasy zajmują 30% terytorium Polski. W ciągu ostatnich 20 lat przybyło pół miliona hektarów drzewostanu. Ale - czy potrafimy to docenić i dobrze odczytujemy sygnały, które wysyła do nas natura z głębi leśnych ostępów? Przemysław Barszcz, leśnik, dziennikarz i pisarz, niestrudzony badacz ojczystej przyrody, zaprasza nas do największej sieci społecznościowej. Zajrzyjmy na blogi pisane przez drzewa, zwierzęta i ekosystemy.

Co można odkryć w leśnym Archiwum X?
Dlaczego las wymienia co roku baterie słoneczne na nowy model?
Czy muchy mogą zapylać kwiaty?
Który pustelnik uwielbia żywić się grzybami?
Kogo terroryzują sikory?

Nieustająca inwazja obcych. Przekradają się nocami w ładowniach statków, czają się w mroku wagonów kolejowych i kontenerów. Pasażerowie na gapę, śmiertelne zagrożenie dla lokalnej autonomii. Obce grzyby, skorupiaki, nasiona, owady, ryby, a nawet ssaki dokonują inwazji, zmieniając nasz ekosystem. Przenoszone na skrzydłach ptaków, nóżkach owadów, instalują się na coraz większych powierzchniach. Inwazja trwa bez ustanku. Stworzenia nie tylko wracają do swoich pierwotnych terenów – nieustannie rozszerzają ekspansję. Rzeczywistość zmienia się bez ustanku. Za kilka lat nie poznamy świata, w którym żyjemy.

Wilki u bram. Jak poznać, że w pobliżu był wilk? Wytęż węch, a szybko się przekonasz! Bądź uważny! Myślisz, że nocne eskapady po mieście to wyłącznie domena ludzi? Dlaczego wilki miałyby sobie odmówić tej przyjemności? Ofiarą takiego spaceru był kundelek, łotrzyk ze schroniska. Z jednej z eskapad w centrum Krakowa pupil nie wrócił – kilka kilometrów od Rynku Głównego, Sukiennic i hejnału zjadły go wilki. Las wchodzi do miasta albo przemocą, albo pokojowo. Wilki wybrały pierwszą opcję, ale nie wszyscy leśni mieszkańcy działają tak gwałtownie. Łoś w centrum miasta, dziki na ruchliwym osiedlu, kuna w przydomowym śmietniku…Telefony leśników się nie urywają. Człowiek uciekł od lasu, ale las powraca do człowieka.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Val McDermid - Miejsce egzekucji

Najmroczniejsza premiera roku!

Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polce, a najważniejsza w dorobku, królowej kryminałów Val McDermid.
Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury.

Miejsce egzekucji zdobyło w 2000 roku nagrodę literacką „Los Angeles Times”, a w 2001 roku została nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza Powieść. Na jej podstawie powstał również świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność mini serial telewizyjny.

Grudzień 1963 roku. Odcięta od świata wioska Scardale w północnej Anglii. 13-letnia Alison Carter wychodzi z psem na spacer i znika bez śladu. Intensywne poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Choć ciało dziewczynki nie zostaje znalezione, wszyscy podejrzewają brutalne morderstwo. Dla młodego inspektora policji, George’a Bennetta, jest to pierwsza tak ważna i trudna sprawa. Śledztwa nie ułatwiają wrogo nastawieni do przybyszów z zewnątrz członkowie zamkniętej społeczności, przerażeni świadomością, że zbrodniarzem musi być jeden z nich…

Ponad trzydzieści lat później dziennikarka Catherine Heathcote zbiera materiały do książki o tamtych wydarzeniach. Nawiązuje kontakt z Bennettem i wyrusza do Scardale, żeby ponownie przyjrzeć się tej tajemniczej sprawie. Nagle pojawiają się nowe, szokujące informacje. Okazuje się, że dramat, który wtedy się rozegrał, mógł być czymś znacznie gorszym, niż do tej pory wszystkim się wydawało.

Miejsce egzekucji to antyczna tragedia osadzona w realiach współczesnej Anglii, a przede wszystkich trzymający w ciągłym napięciu mroczny thriller psychologiczny o niezwykle misternej konstrukcji. Autorka zagłębia się w ciemne zakamarki ludzkiej natury i bada cienką granicę pomiędzy prawdą a iluzją.

Europa Jesienią – Dave Hutchinson

Najpierw powoli, jak żółw ociężale, ruszyła maszyna po szynach ospale...

Marek Ścieszek

Nie mogły pozostawić mnie obojętnym szumne zapowiedzi, intrygujący opis na stronie wydawcy, uznanie twórców, takich jak Adrian Tchaikovsky, oraz ludzi z British Science Fiction Association, którzy przyznali jej tytuł najlepszej powieści SF w 2016 roku, a także nominowali do nagrody imienia Arthura C. Clarka. Czy pierwszy tom trylogii Dave'a Hutchinsona spełnił pokładane w nim nadzieje? I tak, i nie. Od pierwszej do ostatniej strony czułem się tak, jakbym czytał zbeletryzowaną wersję „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Szczególnie, iż znaczącą rolę pełni tutaj pewna linia kolejowa. Co oznacza, że na początku było ociężale, momentami ospale, ale gdy maszyna już nabrała prędkości, w uszach zaczął mi gwizdać wiatr pędzącej opowieści.

„Europa Jesienią” zaczyna się awanturą w krakowskiej restauracji. W jej trakcie poznajemy Rudiego, Estończyka-poliglotę, niezwykle uzdolnionego kucharza w tymże lokalu. Dowiadujemy się, że byłby z niego świetny materiał na bohatera. Akcja chwilowo stoi na stacji, mimo wyraźnych starań pewnej grupki Węgrów aby coś się jednak zaczęło dziać i to już na samym początku. Niemniej Rudi zostaje zauważony i już wkrótce zakończy się jego kariera kucharza, zacznie zaś – kuriera. Staje się tak dlatego, że instytucją, która dojrzała Estończyka, jest tajemnicza Les Coureurs. W jakiej scenerii przychodzi mu pracować? Otóż Europa wygląda inaczej niż ta, którą znamy. Pandemia oraz seria kryzysów gospodarczych sprawiły, że rozsypała się jak domek z kart na niezliczoną ilość państw i państewek, czasami tak małych, że obejmowały kwartał miejski. Niekiedy tak absurdalnych jak park krajobrazowy lub wspomniana linia kolejowa. Kurier ma tu pole do popisu, zwłaszcza taki pracujący dla, zdawać by się mogło, jedynej organizacji, która znalazła patent na swobodne poruszanie się w tym obłędnym tańcu kontroli granicznych, wszechobecnych gier wywiadów i lokalnych wojenek.

Dave Hutchinson w Subiektywnie

Nie mogły pozostawić mnie obojętnym szumne zapowiedzi, intrygujący opis na stronie wydawcy, uznanie twórców, takich jak Adrian Tchaikovsky, oraz ludzi z British Science Fiction Association, którzy przyznali jej tytuł najlepszej powieści SF w 2016 roku, a także nominowali do nagrody imienia Arthura C. Clarka. Czy pierwszy tom trylogii Dave'a Hutchinsona spełnił pokładane w nim nadzieje? I tak, i nie. Od pierwszej do ostatniej strony czułem się tak, jakbym czytał zbeletryzowaną wersję „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Szczególnie, iż znaczącą rolę pełni tutaj pewna linia kolejowa. Co oznacza, że na początku było ociężale, momentami ospale, ale gdy maszyna już nabrała prędkości, w uszach zaczął mi gwizdać wiatr pędzącej opowieści.

 

Marek Ś. zachęca dziś do zapoznania się z Europą Jesienią, pierwszym tomem trylogii Pęknięta Europa.

Szortal Na Wynos - Lipiec 2018

Rzutem na taśmę, ostatniego dnia lipca przekazujemy Wam nowy, lipcowy właśnie, numer Szortalu Na Wynos. Z dwoma wywiadami, mnóstwem opowiadań, w tym dwoma zagranicznymi, pełną pulą opublikowanych w czerwcu na naszej stronie recenzji, kolejną częścią komiksu oraz okładką ozdobioną grafiką autorstwa Marii Lewandowskiej.

Zapełnijcie swoje komputery oraz czytniki szortalowymi dobrami.