Cynthia Hand, Jodi Meadows, Brodi Ashton – Moja Lady Jane

Ściąć jej głowę!

Jagoda Wochlik

Edward VI Tudor był jedynym synem króla Anglii, Henryka VIII. Jednakże z powodu choroby zmarł w wieku szesnastu lat. Następne w kolejce do tronu, z woli Henryka, były jego dwie córki, Maria i Elżbieta. Edward jednakże zmienił linię sukcesji, uznając siostry za nieślubne dzieci króla i spadkobierczynią czyniąc kuzynkę, synową jednego ze swoich doradców, lady Jane Grey. W chwili objęcia rządów miała szesnaście lat. Po dziewięciu dniach jej panowania nastąpił przewrót. Koronę zdobyła Maria, katoliczka, znana później jako Krwawa Maria. Po niej natomiast rządy objęła Elżbieta I, najsłynniejsza chyba angielska królowa. Tyle historia. Jednak autorki książki postanowiły się nieco zabawić i przedstawić nam alternatywną wizję wydarzeń.

Mamy zatem Edwarda, jego dwie siostry, Jane Grey, jej przyszłego męża oraz teścia – historycznych bohaterów tego dramatu. Dorzućmy jeszcze pewną bardzo wygadaną Szkotkę i fakt, że spora część angielskiego społeczeństwa to osoby, które potrafią przemieniać się w zwierzęta. Historia z grubsza wygląda następująco: Edward odkrywa, że jest regularnie truty, więc salwuje się ucieczką z pałacu. Jego Rada, w zasadzie jedynie w osobie teścia Jane Grey, ogłasza, że umarł król, a królową, ot tak, zupełnie niechcący, zostaje jego synowa. Po dziewięciu dniach pod bramami Tower zjawia się Maria ze swoją armią. Jane i jej świeżo poślubionemu mężowi, G., udaje się uciec. Wsparcia szukają wśród zmiennokształtnej części angielskiego społeczeństwa.

Oczywiście, alternatywne wersje historii nie są w literaturze czymś niezwykłym. W zasadzie sama historia jest tylko jedną z możliwych wersji, bowiem jak zauważył Hayden White, każde zdarzenie podlega interpretacji. Inaczej opowie o danym wydarzeniu lud podbity, inaczej zwycięzcy. Tworzenie fantastycznej alternatywnej historii także nie jest niczym szczególnym . Wiele już było takich książek i zapewne wiele jeszcze powstanie. Czy jest zatem coś wyjątkowego w „Mojej Lady Jane”? Coś, co wyróżnia ją na tle innych?

Należałoby się najpierw zastanowić, do kogo adresowana jest ta książka. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że bohaterowie mają po szesnaście lat, to można założyć, że i odbiorcy powinni być mniej więcej w tym samym wieku. Zatem szesnastolatkowi nie będzie zapewne przeszkadzało, że bohaterowie, ci historyczni bohaterowie (uściślijmy), mówią „hajtnąć się” i myślą w sposób zupełnie współczesny. „Moja Lady Jane” jest także chwilami zabawna. Ale jest to poczucie humoru, które trafi tylko do nastolatków. Starszy czytelnik uzna je może za nieco sztuczne, chwilami wymuszone. Dorosły może się i uśmiechnie, ale nie zaśmieje. A wstawki współczesnych narratorek zamiast jawić się jako zabawne, pewnie wydadzą się żenujące.

Warte zauważenia będą jednak nawiązania literackie i filmowe, jak choćby to o uczynieniu patelni bardzo skuteczna bronią czy obrazek kochanków, którzy zawsze się mijają, bo jedno jest zwierzęciem w nocy, drugie za dnia. Trzeba przyznać, że „Moją Lady Jane” czyta się nie bez przyjemności. Również pokazanie historii z punktu widzenia trzech postaci – Edwarda, Jane oraz jej męża G., to zabieg dość ciekawy, urozmaicający lekturę. Tyle wątpliwych plusów owej książki.

To przykład jednej z tych pozycji, które byłyby znacznie lepsze, gdyby miały o połowę mniej tekstu. W „Mojej Lady Jane” niby sporo się dzieje, ale z drugiej strony wszystko to wprost tonie w zalewie niepotrzebnych słów, zbędnych opisów i głupawych komentarzy współczesnych narratorek-autorek.

„Moja Lady Jane” nie jest wybitną książką. Nie odznacza się niczym szczególnym nawet na polu historii alternatywnych. Jest sprawnie napisana, chwilami zabawna, z całą pewnością przegadana. Bohaterowie nie są papierowi, trudno jednak uznać, że posiadają jakiekolwiek cechy, które by ich wyróżniały i pozwalały zapamiętać powieść na dłużej. Ot i wszystko.


Tytuł: Moja Lady Jane

Tytuł oryginalny: My Lady Jane

Autor: Cynthia Hand, Jodi Meadows, Brodi Ashton

Tłumaczenie: Maciej Pawlak

Wydawca: SQN

Data wydania: lipiec 2017

Liczba stron: 432

ISBN 9788365836182