Migawki

Ocena: 
0
Brak głosów

Topole szumiały, mimo że zebrani na cmentarzu ludzie nie czuli powiewów wiatru na rozpalonych od gorąca policzkach. Nisko, dużo poniżej koron drzew, powietrze pozostawało nieruchome i ciepłe niczym oddech.

Słońce wyglądało jak biały olbrzym. Zniknął gdzieś błękit nieba, przesłonięty przez ogromną, rozpaloną kulę. Swoimi gorącymi promieniami sięgało głęboko pod ziemię. Wysuszyło glebę na wiór i nawet wilgotne kawałki gliny z najgłębszego miejsca grobu szybko obsychały, nabierały szarej barwy i pękały.

Wśród szaro-czarnego tłumu wyróżniała się kobieta ubrana na biało, z czarną szarfą przełamującą jej suknię na pół. Szczupła i bardzo wysoka, odznaczała się również spokojną twarzą, nie zroszoną potem ani łzami. Jej drobne dłonie trzymały bukiet róż, których czerwień kontrastowała z bladymi ustami i szeroko otwartymi, niebieskimi oczami. Wokół ludzie szemrali, szlochali, wydmuchiwali nosy w białe chusteczki lub ocierali nimi spocone twarze. Obserwowali ją, jak gdyby była najważniejszą postacią. Ale ona tylko wpatrywała się w trumnę, przerażająco malutką, białą. Świat wokół nie istniał, ograniczał się do pudełka, w którym chowała niedawno narodzone dziecko.

Pachniało kaliami. Ich duszący zapach wciskał się w nozdrza, powodując lekkie mdłości, umiejscowione gdzieś pomiędzy brzuchem a gardłem. Cisza panująca na cmentarzu zdawała się nienaturalna. Jakby świat wstrzymał oddech, wstrząśnięty rozmiarem trumienki. Grób zakryły kwiaty, całe morze wieńców z czarnymi szarfami. Wyrazy współczucia podczas ostatniej drogi dla życia, które nie zdążyło dojrzeć.

Cmentarz opustoszał. I tylko grabarze kopcili papierosy, zakopując dziurę w ziemi.

Nikt nie usłyszał krzyku dziecka w ciemną noc, późno, kiedy księżyc zabrał niebo we władanie.

I tylko topole szumiały, zawodziły niczym niemowlę żywcem zakopane pod ziemią, w białej trumnie wyłożonej aksamitem. W przeciwieństwie do niego nigdy nie umilkły.

Odpowiedzi

Przerażające. Smutne. Czy możliwe...?
Mimo, że przeczytałam już jakiś czas temu, wciąż mam ciarki na skórze