Nowość wydawnictwa Fronda

Maciej Pieczyński - Jak nas piszą cyrylicą (28 maja 2018)

Jak nas piszą cyrylicą?

Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy o Polakach.

Polski pan, okupant i faszysta - oknem na zachód?

„Polacy to niewdzięczni barbarzyńcy, faszyści, okupanci, imperialiści, podnóżki zepsutego Zachodu i psy łańcuchowe Waszyngtonu. Wreszcie to Polacy wywołali II Wojnę Światową” - takie i wiele innych bulwersujących opinii pojawia się w mediach rosyjskich, ukraińskich i białoruskich na temat Polski i Polaków. Dlaczego tak nas postrzegają wschodni sąsiedzi? Na to pytanie w swej najnowszej książce „Jak nas piszą cyrylicą?” próbuje odpowiedzieć jej autor - Maciej Pieczyński.

„Lubimy patrzeć na Wschód z polonocentrycznego punktu widzenia. Oczekujemy, wymagamy, oburzamy się, choć nie zawsze rozumiemy. Ukrainę albo kochamy, albo nienawidzimy, Białoruś jest nam obojętna, a na Rosję patrzymy z wybuchową mieszanką strachu i pogardy. A może by zapytać, co oni o nas myślą i dlaczego?” – pisze Maciej Pieczyński, autor książki.

Polska publicystyka miota się pomiędzy uwielbieniem Wschodu (bo Giedroyć, bo bufor od strony Rosji), a zrozumiałą nieufnością za nierozliczone zbrodnie II wojny światowej. Po latach, kiedy każdy posiadacz świadectwa maturalnego potrafił jako tako zrozumieć co do nas mówią sąsiedzi ze Wschodu, nadeszło pokolenie anglojęzycznych, bardziej skupionych na narracji Zachodu. I mało który publicysta zadaje sobie trud, by czytać cyrylicą.

Maciej Pieczyński potrafił dotrzeć do tuzów politycznej sceny krajów położonych za Bugiem i zadawać im niewygodne pytania (inna rzecz, że oni potrafili odwzajemniać się nieprzyjemnymi ripostami).