Rufus 1. Wilk w owczej skórze – Bartosz Sztybor, Agnieszka Świętek

Wilk w owczej skórze

Jagoda Wochlik

Kilka lat temu wydawnictwo Egmont rozpisało trzy edycje konkursu im. Janusza Christy (autor słynnego „Kajka i Kokosza”, który niedawno znalazł się na liście lektur szkolnych dla najmłodszych) na komiks dla dzieci. Laureatami trzeciej edycji zostali Bartosz Sztybor i Agnieszka Świętek. Ich propozycja, „Rufus”, właśnie została wydana.

Rufus jest wilkiem. Został jednak zaadoptowany przez dwie owce. Pierwszego dnia w nowej szkole pojawia się problem – nikt nie chce się z nim zaprzyjaźnić, ponieważ jest drapieżnikiem. Jedynym, który chce zawrzeć z nim znajomość, okazuje się niedźwiedź, również drapieżnik. Rufus jednak postanawia walczyć o przychylność pozostałych kolegów.

„Rufus” to cudowny komiks. Pomysł na antropomorficzne zwierzątka nie jest może oryginalny, ale daje dwójce młodych autorów pole do popisu. Zwierzaki w komiksie mają cechy typowe dla swojego gatunku – papużki nierozłączki zawsze trzymają się razem, chomik gromadzi jedzenie w workach w policzkach, kameleon to mistrz wtapiania się w otoczenie, owce lubią mieć towarzystwo, a królik jest szybki. Jednak Rufus odkrywa, że niekoniecznie pragnie przymiotów wiążących się z byciem wilkiem. Początkowo więc przebiera się za owcę (stąd tytuł komiksu), aby stać się zwierzęciem podobnym do mamy i taty. Przybrani rodzice tłumaczą mu jednak, że każdy wybiera, kim tak naprawdę chce być. Owca może zatem być odważna, a wilk przyjaźnić się z roślinożercami.

Komiks Sztybora i Świętek to cudowna historia o przyjaźni, akceptacji i zrozumieniu. O tym, że nie należy kryć się za maskami i trzeba być autentycznym w tym, kim się jest. Niebagatelną rolę w komiksie spełniają owczy rodzice, którzy cały czas rozmawiają ze swoim adoptowanym wilczym dzieckiem. Ich komentarze  są przy tym bardzo zabawne. To chyba właśnie oni są głównym źródłem komizmu w „Rufusie”. „Wilk w owczej skórze” nadaje się zarówno do samodzielnej lektury przez dzieci, do początkowych spotkań z komiksem i odkrywania tego medium, jak i do wspólnego czytania z rodzicem, jako przyczynek do rozmowy o tolerancji i byciu sobą. Na podstawie „Rufusa” można też przygotować świetną lekcję w szkole lub przedszkolu. Bardzo łatwo gatunki zwierzątek przerzucić na ludzi i dyskusję o szkodliwości stereotypów.

Widać, że kadry tego komiksu były rysowane z prawdziwą sympatią do bohaterów. Na dodatek antropomorficzne zwierzątka są nie tylko miłe dla oka, ale i zabawne. Co więcej, również tła nie są tu potraktowane po macoszemu, lecz z dbałością o szczegóły. Kadry są wypełnione żywymi barwami i kolorowe. Z całą pewnością będą podobać się dzieciom, a i dorosły bez problemu odnajdzie się w tej estetyce.

Sztybor i Świętek zostali zwycięzcami w konkursie imienia Christy. Patrząc jednak na „Rufusa”, nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że zarówno scenarzysta, jak i rysowniczka mają przed sobą przyszłość, która postawi ich w jednym szeregu z twórcą „Kajka i Kokosza”.


Tytuł: Rufus. Wilk w owczej skórze
Autor: Bartosz Sztybor, Agnieszka Świętek
Wydawca: Egmont
Data wydania: maj 2018
Liczba stron: 48
ISBN: 9788328126183