Bug - Enki Bilal

Bug

Jagoda Wochlik

Enki Bilal jest jednym z najważniejszych francuskich autorów komiksowych. Swój pierwszy komiks wydał w latach siedemdziesiątych i od tamtego czasu jego imię i nazwisko rosły w siłę, by stać się już bardzo rozpoznawalną marką. Tworzy scenariusze będące mariażem wątków politycznych i fantastycznych połączone z bardzo charakterystyczną kreską, jednolitą dla wszystkich jego komiksów.

Rok 2041. W niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do zaniku sieci internetowej. Świat pogrąża się w chaosie. Nie działają komputery, skomputeryzowane samochody, łączność, systemy pokładowe w samolotach. Ludzie odcięci od sieci zaczynają popełniać samobójstwa, gospodarka wariuje, w szpitalach trzeba odwoływać zaplanowane operacje, gdyż sprzęt nie działa jak należy. Szybko okazuje się jednak, że wszystkie dane, które zniknęły z dysków twardych, baz  i pendrive’ów odnajdują się w głowie pewnego kosmonauty. Rządy największych światowych mocarstw robią wszystko, by przejąć go jako pierwsze.

Tytułowy „Bug” to z jednej strony odniesienie do sytuacji, z którą mamy do czynienia w komiksie, jest to bowiem określenie błędu oprogramowania sprawiającego, że systemy informatyczne nie działają prawidłowo. Z drugiej zaś chodzi o robaka odkrytego w ciele głównego bohatera, z którego posiadaniem najprawdopodobniej wiąże się stanie się „ludzkim komputerem”. I właśnie wokół tych dwóch osi fabularnych osnuty jest komiks. Z jednej strony obserwujemy, jak ludzie, którzy za bardzo zawierzyli komputerom, znów muszą radzić sobie bez nich – a jest to świat, gdzie tylko nieliczni znają ortografię, bo zawsze poprawiał ją komputer, niemal nikt nie potrafi manualnie prowadzić samochodu. W komiksie pojawia się nawet sytuacja, w której ludzie odkrywają, że nie potrafią się już komunikować, bo interakcja z drugim człowiekiem wymaga patrzenia mu w oczy, a już niewielu posiada tę umiejętność. Druga oś fabularna dotyczy zarażonego nieznanym robakiem kosmonauty i faktu, że chcą go przejąć wszystkie światowe mocarstwa.

Komiks jest utrzymany w mrocznej stylistyce. Dominuje czerń, szarość i odcienie granatu. Wizerunki postaci bardzo przypominają te, które znamy z wcześniejszych prac autora. Jego miłośnicy, znający takie tytuły jak „Legendy naszych czasów”, świetnie się tu odnajdą.

Można Bilalowi zarzucić, że porusza temat, który wielokrotnie był już wałkowany – uzależnienie rodzaju ludzkiego od technologii. Jednak historia jest wciągająca, a wykreowany świat autentyczny. Z zainteresowaniem będę śledzić, jak dalej potoczą się losy bohaterów „Buga”.

Tytuł: Bug
Tytuł oryginalny: Bug
Autor: Enki Bilal
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont
Data wydania: maj 2018
Liczba stron: 88
ISBN: 9788328134089