Informacja Wydawnictwa Literackiego

Spotkania z Kristiną Sabaliauskaitė (10-26 października 2018)

"Pochodzę od dawnych polskojęzycznych Litwinów. Polską krew mam od pradziadka, który był „koroniarzem” i przeniósł się na Litwę po ślubie z majętną dziedziczką, moją prababcią. Po II wojnie światowej późniejsze pokolenie  zmuszono do opuszczenia Wilna i wyjazdu do Polski. Została tylko moja babcia, którą żelazna kurtyna odcięła od rodziny. Moja mama ujrzała swoją babcię po raz pierwszy i zarazem ostatni mając 16 lat, kiedy za czasów Chruszczowa dostała jednorazową wizę i mogła odwiedzić bliskich w Polsce. To typowa tragiczna historia dawnej wileńskiej rodziny... Nasze korzenie w Wilnie sięgają połowy XVIII w. więc to miasto zawsze będzie w moim DNA. Chyba tak naprawdę jestem u siebie tam, gdzie jest moja rodzina – a rodzina jest w Londynie, w Wilnie i w Polsce."

Festiwal im. Brunona Schulza

10 października (środa) godz. 20.00
Klub Proza
Przejście Garncarskie 2, II p.

Silva rerum II
Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
Prowadzenie Michał Nogaś

Rozmowa z wybitną litewską pisarką na co dzień mieszkającą w Londynie, autorką bestsellerowej sagi historycznej Silva rerum, której kolejny tom ukazuje się po polsku. Litwa sprzed trzystu lat i dalsze dzieje rodziny Narwojszów… Autorka jest laureatką prestiżowych nagród literackich oraz finalistką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016.

Festiwal Conrada

24 października (środa) godz. 14:30
Pałac Czeczotka
ul. św. Anny 2

O ustanawianiu przeszłości
Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
Prowadzenie Ziemowit Szczerek

W głośnej tetralogii Silva rerum litewska pisarka o polskich korzeniach Kristina Sabaliauskaitė tworzy wielopokoleniową panoramę XVII- i XVIII-wiecznej Litwy i Rzeczpospolitej Obojga Narodów w szerokim kontekście całej Europy. Barwnie opowiedziane dzieje szlacheckiego rodu Narwojszów stają się pretekstem do odtworzenia marzeń i lęków właściwych ludziom z epoki. Saga stała się fenomenem społecznym na Litwie, przywracając zainteresowanie wielokulturową przeszłością tego kraju, jej pierwszy tom został również bardzo dobrze przyjęty w Polsce. Co znajdziemy w wydanej właśnie w polskim przekładzie drugiej części sagi? Jak literatura kształtuje i przeobraża pamięć historyczną? Czy żyjemy w czasach swoistego „popędu do przeszłości” i – jeśli tak – to w jaki sposób możemy zbudować na jego bazie lepszą przyszłość?

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

26 października (piątek) godz. 17:00
MTK
ul. Galicyjska 9
Stoisko Wydawnictwa Literackiego

Podpisywanie książek Silva rerum II.