Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Véronique Olmi - Bakhita (24 października 2018)

Ma około pięciu lat i świat się kończy. Popołudnie ma w sobie światłość, która nigdy nie powróci, spokojną, niedostrzegalną. Powietrze wibruje radością i nikt o tym nie wie. Ludzie żyją wśród radości jak rozszczebiotane ptaki. Tego popołudnia dzieci bawią się w wiosce w cieniu wielkiego baobabu, a drzewo jest jak życzliwy opiekun. Jest środkiem i praojcem, cieniem i drogowskazem.

Tego dnia na małą sudańską wioskę napadli źli ludzie… Odtąd życie małej dziewczynki, nazwanej później przekornie Bakhitą, czyli Szczęściarą, nie było już takie samo...

Powieść Bakhita autorstwa Véronique Olmi jest kulturowym fenomenem w laickiej Francji. Historia świętej niewolnicy z Sudanu Południowego została już sprzedana w nakładzie ponad 100 tys. egz. i otarła się o największe nagrody literackie, zajmując drugie miejsce na ostatecznej liście Nagrody Goncourtów 2017. Nie bez znaczenia dla popularności pozostaje oczywiście kontekst, jakim jest ostatnia emigracja z krajów Afryki Północnej. Na salonach literackich podczas promocji książki mówi się nie tylko o niewolnictwie, ale także o wierze, świętości, Bogu, miłosierdziu i sile człowieczeństwa. Ks. Andrzej Draguła, „Więź”