Corto Maltese tom 9. Młodość – Hugo Pratt

Corto Maltese

Jagoda Wochlik

„Corto Maltese” to seria komiksowa o przygodach tytułowego marynarza-awanturnika. Hugo Pratt, włoski scenarzysta i rysownik, stworzył 12 tomów jego perypetii. Oryginalna seria powstawała w latach 1967–1988. W 2015 roku podjęto decyzję o jej reaktywacji, a zadanie to powierzono dwóm Hiszpanom – Juanowi Díazowi Canallesowi i Rubenowi Pellejero. W Polsce „Corto Maltese” był początkowo wydawany w wersji czarno-białej przez Post, a w 2017 roku pałeczkę przejął Egmont, publikując serię od początku, w kolorze. Obecnie ukazał się tom dziewiąty, zatytułowany „Młodość”.

Corto Maltese spotyka dwóch niezwykłych ludzi u progu dorosłego życia. Pierwszym z nich jest Jack London, amerykańskim korespondent na froncie wojny japońsko-rosyjskiej w 1904 i 1905 roku. Drugi to uciekinier ze strony rosyjskiej, młody żołnierz Rasputin, któremu London próbuje pomóc w wydostaniu się z linii frontu.

Corto Maltese jest tu w zasadzie postacią epizodyczną, pojawia się tylko na moment. Cała fabuła koncentruje się na Londonie, jego kłopotach z pewnym japońskim generałem, który wyzywa go na pojedynek, oraz na próbach pomocy Rasputinowi. London i Rasputin kreowani są na awanturników, buntowników przeżywających niezwykłe przygody. O ile London ma w sobie cały wachlarz różnych cech, o tyle Rasputin pokazywany jest jako postać zła do szpiku kości. W sumie w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy nie wolałabym, żeby zarobił kulkę. Ich losy na froncie są tym bardziej ciekawe, że doskonale wiemy, kim później stali się ci dwaj młodzi ludzie. W komiksie łatwo dostrzec wpływy powieści awanturniczej, która miała przedstawiać losy łotrzyka – przebiegłego bohatera przeżywającego nieprawdopodobne przygody.

Kadry w „Młodości” trudno określić mianem „estetycznych”. Wręcz przeciwnie, są raczej odpychające. Doskonale oddają brzydotę opisywanego świata. Dominują spłowiałe, mało nasycone kolory. Styl  Pratta bardzo przypomina styl innego rysownika tego okresu, również oddającego brzydotę na kadrach swoich komiksów – Belga Hermanna Huppena.

„Młodość” jest ciekawa przede wszystkim ze względu na dobór autentycznych bohaterów i awanturniczą otoczkę, która osnuwa opowieść. Poza tym to już klasyka europejskiego komiksu. Każdy, kto interesuje się powieścią graficzną, również od strony historyczno-literackiej, powinien zapoznać się choćby z jednym tomem. Miłośnicy opowieści bardziej współczesnych, nastawionych na inną stylistykę, mogą mieć problem, by się w niej odnaleźć.

Tytuł: Corto Maltese tom 9. Młodość
Tytuł oryginalny: Corto Maltese vol. 9. La Jeunesse de Corto Maltese
Autor: Hugo Pratt
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont
Data wydania: styczeń 2019
Liczba stron: 72
ISBN 9788328141193