Czwórka z Baker Street. Tom 1 Tajemnicze porwanie – Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand, David Etien

Pomocnicy Holmesa

Jagoda Wochlik

„Tajemnicze porwanie” to pierwsza część cyklu dla młodych czytelników „Czwórka z Baker Street”. Seria, którą piszą Jean-Blaise Djian („Wielki Martwy”) oraz Olivier Legrand, a ilustruje David Etien („W poszukiwaniu płatka czasu”) luźno nawiązuje do postaci jednego z najsłynniejszych detektywów wszech czasów, stworzonego przez Arthura Conana Doyle’a, Sherlocka Holmesa. Wiemy, że czasami korzystał on z usług małych uliczników i gazeciarzy podczas rozwiązywania swoich spraw. Trójkę takich dzieci, „pracowników” Holmesa, poznajemy w „Tajemniczym porwaniu”.

Tom jest nastolatkiem, zatem nic dziwnego, że właśnie przeżywa pierwszą miłość. Obiektem jego zainteresowania jest młoda, śliczna kwiaciarka. Dziewczyna nieoczekiwanie zostaje porwana. Chłopak i jego przyjaciele udają się po pomoc do Holmesa, ale dowiadują się od pani Hudson, że ten akurat wyjechał. Młodzi muszą wszcząć własne śledztwo.

Zagadka kryminalna nie jest tu specjalnie wyszukana, ale  młodszym odbiorcom, do których opowieść jest ewidentnie skierowana, powinna się podobać. Akcja płynie wartko, nie pozwala się nudzić. Na dodatek wraz z bohaterami możemy zwiedzić różne zakątki Londynu – od zamożnych dzielnic po zaułki, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Jak dowiadujemy się z przemowy do tekstu, Legrand ma sporą wiedzę o epoce wiktoriańskiej, czasach działalności Sherlocka Holmesa. Rzeczywiście ją tu widać, choć biorąc pod uwagę, że jest to jednak scenariusz dla dziesięcioletnich i nieco starszych odbiorców, pewnie nie mógł się nią w pełni popisać.

Warto także zwrócić uwagę na kadry stworzone przez Davida Etiena. Rysownik wykonał kawał dobrej roboty, ożywiając na swoich planszach XIX-wieczny Londyn. Gdyby nie jego ilustracje, komiks nie miałby nawet połowy swojego uroku. Razem z bohaterami zwiedzimy bogate domy i podejrzane spelunki, będziemy się włóczyć po gwarnych ulicach i uciekać przed rozpędzonymi dorożkami. Do reputacji miejsc, które odwiedzają dzieciaki dopasowano nawet kolorystykę. Wszystko robi naprawdę spore wrażenie.

„Czwórka z Baker Street” to ciekawa pozycja dla młodszego czytelnika. Naprawdę godne pochwały jest, że ostatnimi czasy Egmont wydaje tyle fantastycznych komiksów właśnie z myślą o zainteresowaniu tym medium młodszego pokolenia.


Tytuł: Czwórka z Baker Street . Tom 1 Tajemnicze porwanie
Autor: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand, David Etien
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Tytuł oryginału: Les quatre de Baker Street #1: L'Affaire du rideau bleu
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: marzec 2019
Liczba stron: 52
ISBN: 9788328135963