Last Man – Yves Balak, Bastien Vivès (scenariusz), Bastien Vivès (rysunki)

Last Man

Jagoda Wochlik

„Last Man” to komiks, na którego podstawie powstał serial animowany, a także gra „Last Fight”. Zarówno serial, jak i gra nie były w Polsce znane szerokiemu gronu odbiorców, nie cieszyły się wielką popularnością. Może więc nieco dziwić fakt, że sześć lat po premierze oryginału wydawnictwo Non Stop Comics zdecydowało o wypuszczeniu go na nasz rynek. Czy było na co czekać?

„Last Man” to opowieść o przygodach niezwykłego duetu – chłopca imieniem Adrian, który uczy się w niewielkiej szkole walki oraz starego wyjadacza, przybysza z dalekich stron – Richarda Aldany. Obaj bardzo pragną wziąć udział w prestiżowym turnieju walki. Na przeszkodzie staje jednak fakt, że w zmaganiach mogą uczestniczyć tylko duety, a żaden z nich nie ma partnera. Aldana proponuje więc chłopcu, by wystąpili razem.

„Last Man” to nie wielkie ani przełomowe dzieło. To komiks, który jest opowieścią o przeciwieństwach. Ot, mamy młodego chłopaka, który marzy o wielkim sukcesie, doskonale znającego techniki i historię sztuk walki, właściwie żyjącego turniejem, i starego, cynicznego wyjadacza, który za nic ma zasady i święte reguły. Każdy od każdego ma szansę się czegoś nauczyć. Fabułę komiksu stanowią głównie walki turniejowe i niezdarne próby Richarda, który usiłuje podrywać atrakcyjną mamę Adriana. Jak można zauważyć, jedna sztampa w scenariuszu goni kolejną, ale w gruncie rzeczy czyta się to bardzo miło.

Graficznie komiks bardzo przypomina mangę. Niektórzy bohaterowie mają charakterystyczne dla tego stylu duże oczy, postaci są wyraziste, z kolei tła bardzo skąpe, ledwo zarysowane. Całość utrzymana jest w czerni i bieli.

„Last Man” to w zasadzie dobra seria na lato. Opowieść jest niewymagająca, ale sympatyczna. Bohaterów można polubić, a w ich przygody nietrudno się zaangażować. Z drugiej strony nie jest to lektura, nad którą trzeba bardzo się skupiać. Ot, przyzwoity średniak.


Tytuł: Last Man
Tytuł oryginału: Last Man Tome 1
Autor: Yves Balak, Bastien Vivès (scenariusz), Bastien Vivès (rysunki)
Tłumaczenie: Paweł Syty
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: kwiecień 2019
Liczba stron:208
ISBN: 9788381107846